Koty miniaturowe (teacup): Wygląd i problemy zdrowotne

kot teacup

Popularne: Zdjęcia kotów miniaturowych (typu teacup) siedzących w filiżance do herbaty.

Koty miniaturowe teacup są tak małe, że mieszczą się w filiżance do herbaty – nawet jako dorosłe. Jednak te maluchy płacą za swój uroczy wygląd poważnymi problemami zdrowotnymi.

Internet jest pełen zdjęć uroczych kociąt siedzących w filiżance do herbaty. Zwykle są to młode kocięta, które nie są jeszcze dorosłe. Ale co gdyby kot pozostał tak mały i uroczy?

Miniaturowe koty stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w USA. Ponieważ te małe kotki można włożyć do filiżanki do herbaty, nazywane są również po angielsku „teacup cats”.

Wygląd kotów tej rasy

Koty teacup wyglądają w zasadzie tak samo jak zwykłe koty – tylko są znacznie mniejsze. Ich wielkość ciała wynosi około jednej trzeciej w porównaniu z normalnym dużym kotem.

Podczas gdy dorosły kot domowy waży około pięciu kilogramów, „teacup” waży zaledwie dwa i pół do trzech kilogramów.

Teacup nie tworzą odrębnej rasy kotów. Dostępne są wersje mini wszystkich możliwych ras kotów. Kształt, struktura sierści i charakter zależy więc od pierwotnego pochodzenia. Szczególnie popularne są miniaturowe persy.

Koty teacup nie są kotami karłowatymi (krótkonogimi)

Pod względem proporcji koty teacup nie różnią się od swoich większych sióstr i braci. W porównaniu z tułowiem, nogi mają normalną długość. To odróżnia je na przykład od kotów Munchkin, czyli rasy kotów miniaturowych ze skróconymi łapami.

Hodowla: Jak to się dzieje, że koty typu teacup są takie małe?

Celem hodowlanym jest jak najmniejszy kot. Aby to osiągnąć, kojarzone są zwierzęta, których wielkość ciała jest niższa od średniej i właśnie w tym tkwi problem:

Niektóre koty mogą być „tak po prostu” mniejsze niż przeciętny kot. Jednak u wielu kotów za mniejszą wielkością kryje się wrodzona wada lub choroba. Niedożywienie może również prowadzić do tego, że koty nie rosną właściwie.

Zwykle takie pupile nie przetrwają długo i nie rozmnażają się. Jeśli jednak dalej hoduje się takie zwierzęta, potomstwo często ma poważne wady zdrowotne.

Zdrowie: Małe ciało – wielkie problemy

Niezależnie od rasy, koty teacup częściej cierpią na problemy związane z zębami niż zwykle duże koty. Ze względu na małe kości i stawy, maleństwa są również podatne na obrażenia. Również dolegliwości, takie jak zapalenie stawów, występują częściej. Stwierdzono także, że koty teacup nie są w stanie dobrze regulować temperatury ciała.

Ogólnie rzecz biorąc, średnia długość życia kotów teacup nie wypada szczególnie dobrze. Według ekspertów wynosi ona zaledwie kilka lat.

Persy typu teacup są szczególnie podatne na choroby

Szczególnie podatne na choroby są miniaturowe wersje ras kotów, które już cierpią na problemy zdrowotne. Na przykład, koty perskie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na infekcje oczu, gdy są w wersji mini.

Typowy nos perski jest jeszcze krótszy u persów typu teacup, co zwiększa ryzyko problemów z oddychaniem. Ograniczona jest funkcja szczęki, a co za tym idzie, trudności z żuciem pokarmu, są również częstsze u persów typu teacup.

Ponadto persy są podatne na policystyczną chorobę nerek (PKD). Weterynarze uważają, że ryzyko jest wyższe w przypadku zmniejszonych nerek.

Psy są również dostępne w formacie mini

Przy okazji, psy w małych rozmiarach są również oferowane pod nazwą „Teacup Chihuahua”. Jednak renomowani hodowcy odrzucają psy typu teacup. Ich hodowla jest uważana za okrucieństwo wobec zwierząt, ponieważ psy miniaturowe cierpią na równie poważne ograniczenia zdrowotne jak miniaturowe koty.

Zakup kota teacup?

U nas prawie nie oferuje się kotów tego typu do sprzedaży. W USA hodowcy pobierają od 50 do 200 dolarów za mini kota.

Ze względu na ograniczenia zdrowotne, opiekunowie kotów tego typu muszą spodziewać się częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym – to z biegiem czasu może się okazać bardzo kosztowne. Ale przede wszystkim z powodów etycznych nie należy wspierać wątpliwego trendu hodowli mini kotów!

Jeśli lubisz małe rasy kotów, rozejrzyj się np. za kotem singapurskim lub abisyńskim.

Przy zakupie zawsze zwróć się do renomowanego hodowcy, który da Ci pełny zestaw dokumentów swoich zwierząt. Zdecydowanie musisz poznać warunki ich utrzymania.

Warto również złożyć wizytę w lokalnym schronisku dla zwierząt. Trafiają tam również koty rasowe!

Najczęściej polecane