Praca w domu z kotem

praca z domu z kotem

Zwłaszcza w takich kryzysowych sytuacjach, jak obecna epidemia koronawirusa, możliwość pracy zdalnej pośród domowych czterech ścian jest na wagę złota. Nie tylko pracownicy firm na home-office, ale i freelancerzy czy nauczyciele i wykładowcy uczelniani, przygotowujący się na następne zajęcia, dużo czasu spędzają w zaciszu domowym przed monitorem komputera. Często nie pracują oni sami – dzielą pomieszczenie z czworonożnym pupilem. Jak to zrobić, by współpraca z kotem układała się pomyślnie?

Czy kot może na biurko

O ile w przypadku stołu czy łóżka odpowiedzi na takie pytania u opiekunów kotów byłyby zapewne bardzo zróżnicowane, o tyle w tym konkretnym przypadku zdecydowana większość odpowie: A dlaczego nie? Jeden czy drugi włos na klawiaturze, kilka chwil oderwania uwagi od właściwej pracy – zwierzak na home-office działa uspokajająco i pomaga w walce ze stresem. Jeśli jednak nie chcesz, żeby kot rozpraszał Cię w trakcie wykonywania ważnych obowiązków, konsekwentnie i bez wyjątków ucz go, że na biurko nie wolno mu nigdy wchodzić. Zamiast tego przygotuj dla niego niedaleko wygodne miejsce do spania i odpoczynku. Jeśli kot będzie chciał wskoczyć na biurko, zdejmuj go delikatnie ale zdecydowanie, i kładź na przygotowanym dla niego miejscu. Powtarzaj tę czynność za każdym razem, bez wyjątku.

Gdy biurko to ulubione miejsce kota

Ty pracujesz, a kot smacznie śpi. Super, ponieważ przyjazne pomrukiwanie drzemiącego kota działa na człowiek uspokajająco i inspirująco. Kot mruczy najchętniej, kiedy wyleguje się w komfortowym, ciepłym miejscu. Pozwalasz kotu wchodzić wszędzie? Świetnie! Wiele futrzaków szczególnie chętnie kładzie się na kolanach opiekuna, co również daje korzyści. Jednak to, co jest fajne przez kilkanaście minut, w obliczu kilku godzin bezruchu z kotem na kolanach staje się katorgą. Jeśli kot lubi się układać na Tobie czy chętnie wskakuje Ci na biurko i kładzie się na klawiaturze, najlepiej przygotuj dla niego kącik do spania… na biurku właśnie. Jeśli masz duże biurko, połóż na nim na przykład wygodne okrągłe legowisko, by kot mógł być przez cały czas w pobliżu, tak jak lubi. Ty możesz z kolei poruszać się bez obaw i od czasu do czasu posmyrać pupila po łebku. A to, że czasem łapy kota wylądują na Twojej klawiaturze, to już jest wpisane w „ryzyko zawodowe”.

Kreatywne przerwy od pracy z udziałem pupila

Jeśli masz za sobą godziny wypełniania tabelek lub trudną rozmowę telefoniczną, warto zrobić sobie kilka minut przerwy na restart umysłu. Kot jest do takiej przerwy najlepszym kompanem. Złap za jego ulubioną zabawkę – piłkę czy wędkę – i oddajcie się zabawie „w kotka i myszkę”. Wzmocni to Waszą wzajemną więź, kotu zapewni kondycję, a Tobie pozwoli wrócić za chwilę do pracy z odświeżonym umysłem.

Reguły zabawy z kotem na home-office

Kot, uporczywie miaucząc, chce Cię sprowokować do wspólnej zabawy, a Ty akurat działasz pod presją czasu? Bardzo ważne, żeby to zawsze opiekun zaczynał zabawę z pupilem, nie odwrotnie. Dzięki temu kot nauczy się, że błagalne spojrzenia i lamenty niewiele mu dadzą. Jeśli masz kota domowego, musisz jednak dbać o to, by pupil był odpowiednio wyżyty fizycznie – codzienna zabawa i pieszczoty są nieodzowne. Koty, które nie mają towarzystwa w postaci innego zwierzaka, szybko nudzą się zamknięte w czterech ścianach. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie w domu dwóch kotów, które zajmą się wspólną zabawą. Wtedy najprawdopodobniej zyskasz czas na nieprzerwaną pracę. Jeśli Twoje koty mają do dyspozycji zabezpieczony ogród czy balkon, możesz je wyprosić za drzwi, jeśli ich harce przeszkadzają Ci w wykonaniu ważnego zadania.

kot na home-office

Zabawki, którymi kota zajmie się najskuteczniej

Jeśli musisz w czasie wykonywania pracy mocno się nad czymś koncentrować, naturalnie potrzebujesz ciszy i spokoju. Co zrobić, kiedy pupil akurat wtedy ma ochotę na brykanie? Najlepiej miej w gotowości kilka różnych zabawek dla kota, które sprawią, że kot zajmie się zabawą samodzielnie, bez konieczności Twojego w niej udziału. Poniżej kilka propozycji:

Różnorodność zabaw czyni je jeszcze bardziej interesującymi dla zwierzaka. Postaraj się zapewniać kotu różne rozrywki w ciągu dnia i co jakiś czas odstawiaj konkretną, by za jakiś czas kot znów bardziej się nią zainteresował.

my star karma mokra dla kota
karma dla kota wild freedom

Unikanie kociego chaosu na stanowisku pracy

Zwłaszcza młode koty potrafią we wszystkim znaleźć sobie pasjonujący obiekt do zbadania. Nie dziw się więc, kiedy będą pacać łapką o monitor, próbować gryźć długopis czy napadać na myszkę. Pamiętaj, żeby ważne przedmioty i dokumenty były przed kotem zabezpieczone – zwierzak mógłby je podgryźć lub… akurat zwymiotować kłaczki centralnie na ważne papiery. Ostrożnie ze stawianiem kubków z kawą czy innymi napojami – rozbrykany kot mógłby je potrącić i wylać płyn. Chętnie przegryzasz coś przy biurku? Kotek też na pewno zainteresuje się Twoją przekąską. Uważaj, jeśli dla ukojenia nerwów trzymasz pod ręką czekoladę obok klawiatury – zawarta w niej teobromina jest trująca dla kotów.

Praca z kotem w domu a ochrona plików

Niektóre koty wręcz uwielbiają pacać łapkami po klawiaturze komputera, lepiej więc zapisuj często pliki, nad którymi pracujesz, żeby ich przez bawiącego się kociaka nie utracić. Blokuj komputer, kiedy wstajesz od biurka. Wyobraź sobie, że zmiany wprowadzone łapką kota, zauważasz w momencie, w którym myślisz, że właśnie kończysz pracę. Pewnie nieźle się wtedy zdenerwujesz. Zawsze po powrocie do biurka sprawdź, czy pliki są w takim samym stanie, w jakim były przed opuszczeniem przez Ciebie stanowiska pracy.

karma dla kotow rasowych

Bezpieczeństwo na stanowisku pracy

… dla zwierzaka rzecz jasna. Zwłaszcza młode koty chroń przed kablami podłączonymi do prądu i połknięciem małych plastikowych części, na przykład z długopisów. Temperówki, gumki do mazania, spinacze itp. chowaj do szuflad, żeby nie dostały się do pyszczka pupila. Kable zabezpieczaj, najlepiej wszystkie owiń specjalną osłoną. Z czasem poznasz zachowania swojego kota i zaczniesz mu być może bardziej ufać, jednak na początku koniecznie nie spuszczaj z oka pupila, który zbliża się do Twojego stanowiska pracy, gdyż czyhają tam na niego niebezpieczeństwa, a i Tobie zwierzak może narobić niechcący szkód.

Życzymy więc Tobie i pupilowi pomyślnej współpracy!

Najczęściej polecane