Kirysek pandowaty
© Aggi Schmid / stock.adobe.com
Po prostu pandastyczny – ryba akwariowa wyglądem przypominająca pandę. Pogodnie usposobiony kirysek pandowaty lubi towarzystwo i może żyć nawet 10 lat. W poniższym artykule dowiesz się więcej o pochodzeniu, utrzymaniu i żywieniu przedstawicieli tego gatunku.
Spis treści
Skąd pochodzi kirysek pandowaty?
Kirysek jest słodkowodną rybą ozdobną, należącą do obejmującej wiele gatunków rodziny kiryskowatych. W akwarystyce występują głównie gatunki z podrodziny Corydoradinae, do której należy również kirysek pandowaty i którego nazwa naukowa brzmi Corydoras panda.
Ryba ta pochodzi z Ameryki Południowej. W Peru i Ekwadorze zasiedla brzegi tropikalnych rzek. Preferuje stojące lub wolno płynące zbiorniki oraz piaszczyste, muliste podłoże. Rzeki w jej naturalnym środowisku charakteryzują się ponadto bardzo niską zawartością soli. Kirysek pandowaty wyposażony jest w dodatkowy narząd oddechowy, dzięki któremu potrafi absorbować tlen atmosferyczny znad powierzchni wody poprzez błoną śluzową jelit.
Jak wygląda kirysek pandowaty?
Ryba ta ma charakterystyczny wzór na tułowiu, który sprawia, że od razu przykuwa wzrok. Za sprawą czarnej „maski” na głowie i ciemnej plamki przed nasadą ogona, wyglądem przypomina pandę, której zawdzięcza swoją nazwę. Podstawowe ubarwienie tego kiryska może być beżowe, biało-różowe, biało-brązowe lub czerwonawo-brązowe.
Kiedy kirysek panda osiąga dorosłość?
Ryby te dorastają do długości od czterech do pięciu centymetrów, przy czym samice są z reguły nieco większe i silniejsze od samców. Mają zwartą, beczułkowatą budowę. Ich górna warga wyposażona jest w dwie pary wąsów, których używają do grzebania w podłożu w poszukiwaniu pożywienia.
U rodzaju Corydas występuje zazwyczaj od sześciu do ośmiu promieni płetwy grzbietowej, przy czym pierwszy promień jest szczególnie twardy i ostry. Płetwy grzbietowa i odbytowa są częściowo lub całkowicie czarne, a pozostałe w kolorze podstawowym. Ponadto, między płetwą grzbietową a ogonową kirysek pandowaty posiada płetwę tłuszczową, a zamiast łusek płytki kostne.
Czym różnią się samice od samców?
Dorosłe samice kiryska panda są większe i silniej zbudowane. Ich płeć można określić również na podstawie płetwy brzusznej, która u samic jest bardziej zaokrąglona, a u samców bardziej szpiczasta.
Czym wyróżnia się kirysek pandowaty?
Kirysek jest łagodną, towarzyską rybą stadną, która może być bez przeszkód trzymana razem z innymi gatunkami ryb. Należące do rzędu sumokształtnych kiryski panda to ryby denne, które w akwarium mogą mieszkać wraz z rybami, które dobrze czują się w innych obszarach akwarium, takimi jak mniejsze gatunki kąsaczokształtnych czy pięlegnicowatych, mające podobne wymagania w zakresie parametrów wody. Mogą to być również skalary lub ryby z grupy żyworodnych piękniczkowatych. Najlepiej jednak kirysek pandowaty będzie czuł się w zbiorniku z co najmniej sześcioma innymi przedstawicielami gatunku.
Jak już wspomnieliśmy, kirysek panda oddycha przez jelita. Od czasu do czasu można więc zaobserwować go wypływającego nad powierzchnię wody, aby zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. Dlatego w jego przypadku bardzo ważne jest zostawienie w górnym obszarze akwarium szczeliny dla powietrza.
Kolejną cechą szczególną tych rybek ozdobnych jest świetny słuch. Posiadają tak zwany aparat Webera, składający się z małych kostek, który przekazuje drgania wody i fale dźwiękowe do pęcherza pławnego, a następnie do ucha.
Rozmnażanie
Rybki te osiągają dojrzałość płciową w wieku około pięciu miesięcy. Po zapłodnieniu samica przykleja jaja do gładkiej powierzchni, najczęściej do szyby akwarium lub roślin. Przy odpowiednich warunkach szczególnie sprytne samice potrafią składać od 15 do 25 jaj tygodniowo. Jeśli chcesz hodować te kiryski, najlepiej przenieś ikrę do akwarium hodowlanego – mają one bowiem tendencję do jej zjadania. Młode osobniki wykluwają się w ciągu tygodnia.
Warunki utrzymania
Kiryski to popularne i lubiane ryby akwariowe. Są nie tylko bardzo atrakcyjne wizualnie, ale również stosunkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w akwarystyce, kirysek panda będzie odpowiednim wyborem. Jak już wspomnieliśmy, te stadne ryby najlepiej trzymać w grupie od sześciu do dziesięciu osobników. Możesz również zdecydować się na różne gatunki kirysków, które następnie utworzą grupę.
Temperatura wody w ich przypadku powinna wynosić od 23 do 26 stopni Celsjusza, twardość od 2 do 10°dGH, a wartość pH od 6,0 do 8,0.
Na co należy zwrócić uwagę podczas aranżacji akwarium?
Mało wymagające kiryski pandowate zadowolą się zbiornikiem o pojemności 60 litrów. Na jego dnie należy umieścić miękki piasek, w którym te sumokształtne będą mogły do woli się zakopywać i nie uszkodzą sobie wąsów. Oprócz wolnej przestrzeni do pływania w pobliżu dna, kirysek potrzebuje naturalnie kilku kryjówek, które zapewnić mogą mu kamienie, korzenie oraz rośliny akwariowe. Polecamy szczególnie rośliny pływające lub wodne rosnące na kamieniach, które nie zostaną przez kiryski wykopane.
Jakie wyposażenie akwarium wybrać?
Aby zapewnić rybom odpowiednie, najbardziej zbliżone do naturalnych warunki, niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim oświetlenie, które nie tylko umożliwi Ci podziwianie Twoich podopiecznych, ale jest również niezbędne do ich dobrego samopoczucia. Wybór oświetlenia do akwariów dostępnego na rynku jest duży. Mogą to być popularne świetlówki, ale również oświetlenie LED lub HQL. Zmiany oświetlenia dziennego na nocne można regulować za pomocą timera. Ponadto, nie należy zapomnieć o filtrze, elemencie grzewczym oraz termometrze, który będzie Cię informować o panującej w zbiorniku temperaturze.
Czym żywią się kiryski pandowate?
Również w kwestii odżywiania zwierzęta te nie są wymagające – jedzą w zasadzie każdy pokarm dla rybek. Preferują natomiast glony, małe zwierzątka i resztki roślin. W warunkach akwariowych najlepiej zapewnić im urozmaiconą dietę, składającą się z żywego (larw komarów), mrożonego i suchego pokarmu. W każdym tygodniu należy wyznaczyć jeden lub dwa dni postu.
Gdzie można kupić kiryski panda?
Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do hodowli tego gatunku ryb. Wśród kirysków, kirysek panda jest szczególnie urokliwym gatunkiem, który ucieszy oko każdego akwarysty. Można go kupić zarówno w sklepach zoologicznych, jak i w Internecie. Nawiasem mówiąc, oprócz kirysków panda, istnieje wiele innych przepięknych gatunków kirysków, takich jak kirysek pstry (Corydoras paleatus) czy lśniący kirysek jaguarowy (Corydoras ambiacus). Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, życzymy Ci wielu przyjemnych chwil spędzonych w towarzystwie kirysków!
Charakterystyka
- Wielkość akwarium: Min. 60 litrów
- Utrzymanie: W grupach co najmniej 5 ryb
- Temperatura wody: 23–26°C
- Wartość pH: 6–8
- Twardość wody: 2–10°dGH
- Obszar pływania: Na dnie
- Podłoże: Piasek lub żwirek
- Wyposażenie: Kamienne konstrukcje, korzenie itp.
- Rośliny: Pływające lub epifity
- Pokarm: W płatkach, żywy lub mrożony
- Socjalizacja: Ze skalarami, kąsaczokształtnymi, pielęgnicowatymi oraz żyworodnymi piękniczkowatymi
- Długość ciała: 4–5 centymetrów
- Długość życia: 8–10 lat
- Cechy szczególne: Dodatkowy narząd oddechowy w postaci zmodyfikowanego jelita
- Zachowanie: Spokojne, towarzyskie