Gupik Endlera (Poecilia wingei)
© Valeronio / stock.adobe.com
Gupik Endlera (Poecilia wingei) należy co prawda do najmniejszych przedstawicieli rodziny gupików, ale za sprawą swojego jaskrawego ubarwienia gra w akwarium pierwsze skrzypce. Poza tym, ta elastyczna i wytrzymała ryba ozdobna sprawdzi się idealnie w rękach początkujących adeptów akwarystyki. Jeśli rozważasz zakup gupika Endlera, poniższy artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji o warunkach utrzymania przedstawicieli tego gatunku.
Spis treści
- Gupik Endlera a gupik pawie oczko
- Charakterystyka
- Pochodzenie i naturalne środowisko życia
- Jak rozpoznać gupika Endlera?
- Wielkość akwarium
- Jak urządzić akwarium dla gupika Endlera?
- Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakładania akwarium?
- Prawidłowe żywienie gupika Endlera
- Jak zachowuje się gupik Endlera w akwarium?
- Gdzie można kupić gupika Endlera?
Gupik Endlera a gupik pawie oczko
Gupik Endlera (Poecilia wingei) to mała, urocza ryba ozdobna należąca do rodziny żyworodnych piękniczkowatych (Poeciliidae). Jak można przypuszczać, jest blisko spokrewniony z gupikiem pawie oczko (Poecilia reticulata), który jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych na całym świecie i jest dostępny w wielu postaciach hodowlanych.
Gupik Endlera tworzy jednak swój własny gatunek i różni się od pozostałych gupików budową ciała i ubarwieniem. Został odkryty w 1975 roku w Wenezueli przez biologa ewolucyjnego prof. Johna A. Endlera, któremu zawdzięcza swoją nazwę.
Charakterystyka
- Wielkość akwarium: Min. 60 litrów
- Utrzymanie: W grupie około dziesięciu ryb
- Temperatura wody: 20 do 26 stopni Celsjusza
- Wartość pH: 6–8,5
- Twardość całkowita: 5–25°dGH
- Obszar pływania: Środkowa lub górna część akwarium
- Podłoże: Piasek lub żwirek
- Wyposażenie: Korzenie i kamienie
- Rośliny: Gęste obsadzenie
- Pokarm: Ryba wszystkożerna, pokarm w płatkach, żywy pokarm
- Socjalizacja: Kiryski, pielęgnicowate, krewetki
- Długość ciała: Samice do czterech centymetrów, samce dwa centymetry
- Długość życia: Do dwóch lat
- Cechy szczególne: Żyworodność
- Zachowanie: Łagodna, towarzyska
- Poziom trudności: Dla początkujących
Pochodzenie i naturalne środowisko życia
Gupik Endlera pochodzi z północnej Wenezueli (stan Sucre), gdzie można go spotkać na dwóch geograficznie różnych obszarach: W lagunie Laguna de los Patos, w okolicy miasta Cumaná oraz lagunie Laguna de Campona w pobliżu Cariaco, a także w okolicznych zbiornikach. W swoim naturalnym środowisku zasiedla głównie brzegi spokojnych wód płynących o miękkim, bagnistym dnie.
Jak rozpoznać gupika Endlera?
Podobnie jak jego znany brat, gupik Endlera jest niewielką, smukłą rybą ozdobną o wydłużonym tułowiu i mierzy od dwóch do czterech centymetrów.
Męscy przedstawiciele gatunku charakteryzują się różnorodnym ubarwieniem – jest bardzo intensywne i połyskujące: Może być pomarańczowo-czerwone, niebieskie, zielone lub czarne z wieloma kolorowymi plamami i pasami na ciele.
Ponadto, typowa jest dla nich lśniąco zielona plamka na spodniej części nasady ogona z pomarańczowym paskiem. Może to się jednak różnić w zależności od postaci hodowlanej. Inną charakterystyczną cechą gupika Endlera jest czarny pas biegnący pionowo przez środek tułowia.
Łuski samic są z kolei jednolicie szare z metalicznym połyskiem.
Wielkość akwarium
W przypadku gupików Endlera sprawdzą się różne rodzaje akwariów, takie jak gatunkowe, towarzyskie czy dla krewetek. Chcesz podziwiać swoich podopiecznych w akwarium gatunkowym? W takim przypadku dla grupy około dziesięciu osobników odpowiedni będzie zbiornik o pojemności co najmniej 60 litrów.
Jeśli natomiast chcesz trzymać gupiki razem z innymi gatunkami ryb ozdobnych w akwarium towarzyskim, powinno być ono odpowiednio większe. Gupiki dobrze rozumieć będą się na przykład z kiryskami, małymi pielęgnicowatymi, danio, mieczykami, tetrami cesarskimi, a nawet z krewetkami.
Jak urządzić akwarium dla gupika Endlera?
Dumą każdego miłośnika akwarystyki jest atrakcyjna i odpowiednia dla gatunku aranżacja akwarium. Nie może więc w nim zabraknąć wolnych obszarów do pływania, ale również miejsc gęsto obsadzonych różnymi roślinami akwariowymi, zapewniającymi rybkom możliwości schronienia, najlepiej we wszystkich rejonach akwarium – mogą to być np. drobne rośliny wodne, mchy akwariowe i rośliny pływające.
W zależności od preferencji jako podłoża można użyć dostępnego w sklepach zoologicznych piasku lub żwiru akwariowego. Ogólny wygląd akwarium można dopełnić za pomocą korzeni i kamieni, dzięki którym powstaną dodatkowe zakamarki, które gupiki bardzo lubią.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakładania akwarium?
Gupik Endlera to niezwykle wytrzymała, nieskomplikowana i elastyczna rybka ozdobna. Przy niewielkim wysiłku można stworzyć mu odpowiednią przestrzeń do życia, w której będzie czuł się komfortowo, dożywając dwóch lub więcej lat. Dlatego ryby te są dobrym rozwiązaniem dla początkujących akwarystów.
Poecilia wingei jest mało wymagający jeśli chodzi o parametry wody: Dobrze czuje się w przedziale temperatur od 20 do 26 stopni Celsjusza, w wodzie miękkiej oraz twardej, o wartość pH od 6 do 8,5.
Aby stworzyć gupikowi Endlera warunki życia jak najbardziej zbliżone do naturalnych, należy zwrócić uwagę na oświetlenie – światło powinno docierać do akwarium przez około dwanaście godzin dziennie, co mniej więcej odpowiada długości dnia w tropikach, skąd pochodzi.
Prawidłowe żywienie gupika Endlera
Gupik Endlera jest wszystkożerny. Najbardziej odpowiednia będzie dla niego dieta roślinna w postaci pokarmu w płatkach dla żyworodnych ryb akwariowych. Uzupełniająco można podawać mu żywy pokarm, np. larwy komarów lub wioślarki.
Wskazówka: Najlepiej karmić gupiki Endlera dwa razy dziennie niewielką ilością pokarmu.
Jak zachowuje się gupik Endlera w akwarium?
Gupiki uważane są za niezwykle pogodne i towarzyskie ryby akwariowe, które powinny być trzymane w grupie około dziesięciu osobników. Są aktywne w ciągu dnia, lubią pływać i można je obserwować głównie w środkowym i górnym obszarze zbiornika.
W nocy szukają schronienia wśród roślin, gdzie również rodzą swoje młode. Szczególnie upodobały sobie swobodnie pływające zarośla, w których w razie niebezpieczeństwa mogą się szybko schronić.
Gupiki są znane ze swoich widowiskowych zalotów. W grupie kilku osobników można zobaczyć samców niemal bez przerwy pływających wokół samic w celu zdobycia ich względów.
Ile młodych przychodzi na świat?
Po zapłodnieniu samice noszą jaja przez około dwa do trzech tygodni, po czym rodzą od dziesięciu do maksymalnie czterdziestu młodych. W przeciwieństwie do większości gatunków ryb, gupiki rodzą żywe młode.
Ponadto, samice przechowują nasienie samców, dzięki czemu mogą urodzić większą liczbę potomstwa w późniejszym terminie. Gupiki są więc uważane na bardzo płodne i łatwe w hodowli.
Ważne: Ze względu na tak dużą możliwą ilość potomstwa należy zwracać uwagę na liczbę osobników w akwarium, aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia.
Kiedy możliwe jest rozpoznanie płci?
Po około trzech miesiącach gupiki Endlera osiągają dojrzałość płciową. Od tego momentu można bez trudu odróżnić samca od samicy na podstawie cech zewnętrznych.
Oprócz wyżej wspomnianego ubarwienia, męskich przedstawiciele gatunku można rozpoznać po ich narządzie kopulacyjnym – gonopodium, powstałym z płetwy odbytowej. Samice są natomiast znacznie większe i bardziej krągłe, ale nie są już tak pięknie ubarwione. Charakterystyczna jest dla nich czarna plamka ciążowa w okolicy odbytu.
Gdzie można kupić gupika Endlera?
Podobnie jak inne gupiki, gupik Endlera jest popularną rybą hodowlaną. Można go bez trudu kupić w sklepach zoologicznych lub bezpośrednio od hodowcy spośród wielu możliwych odmian kolorystycznych, takich jak Tiger Endler Guppy (żółty tygrysi) czy Lime Green Endler Guppy (limonkowo-żółty).
Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, przed zakupem upewnij się, że ryby są zdrowe i trzymane w warunkach odpowiednich dla gatunku.
Życzymy Ci dużo radości i przyjemności z posiadania tych barwnych rybek ozdobnych!
Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji przy wyborze odpowiednich mieszkańców akwarium, przeczytaj nasz artykuł o dziesięciu najpopularniejszych rybach ozdobnych do akwariów.