Pielęgnacja: Sadzenie i propagacja mchu
Zakotwiczenie mchu jawajskiego nie jest skomplikowane. Przytwierdza się go po prostu do podłoża – kamienia czy korzenia za pomocą np. nylonowej żyłki. W niedługim czasie mech wrośnie w jego powierzchnię.
Alternatywnie można go umieścić pomiędzy dwoma kamieniami. W przypadku tego gatunku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego tempo wzrostu jest dość wolne.
Gdzie mech jawajski będzie rósł najlepiej?
Gatunek ten nie jest wrażliwą rośliną i do bujnego wzrostu nie potrzebuje wiele. Poradzi sobie w szerokim zakresie temperatur i w różnych warunkach oświetlenia. Nie jest jednak zupełnie bezobsługowy.
W gęstych płatach mchu często zbiera się detryt – martwa materia organiczna, martwe szczątki roślin i zwierząt, które należy regularnie usuwać, na przykład podczas wymiany wody w akwarium. Przy okazji usuniemy także inne zabrudzenia i zanieczyszczenia.
W razie potrzeby, roślinę możemy nawozić. W ten sposób dostarczymy mchu dodatkowych składników odżywczych, dzięki czemu będzie lepiej rósł.
Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, warto go od czasu do czasu przyciąć, aby nie stał się zbyt gęsty i nieprzepuszczalny. Poprzez przycinanie osiągniemy również bardziej atrakcyjny pokrój rośliny.
Jak rozmnożyć mech jawajski?
Odcięte fragmenty rośliny możemy wykorzystać do jej propagacji. Rozmnaża się ją bowiem przez podział. Nawet małe gałązki wystarczą, aby stworzyć nowy egzemplarz, ale musimy pamiętać, żeby odcięte części posiadały nienaruszone chwytniki.
Warto wiedzieć
Mech jawajski może rosnąć również poza wodą. Nad powierzchnią wody tworzy on brązowawe poduszki. Jednak rozmnażanie poprzez zarodniki jest raczej rzadkością.