Prawdziwy wulkan energii
Niestety, ze względu na swoją niedużą wielkość, nierozłączki trzymane są często w o wiele za małych klatkach. Taki wulkan energii, jakim jest papużka nierozłączka, koniecznie wymaga wystarczającej ilości miejsca, by zaspokoić potrzebę ruchu.
Skutki zbyt małej przestrzeni
Absolutnie minimalny odpowiedni rozmiar klatki dla parki papużek nierozłączek to 1 x 0,5 x 0,5 m. Najczęstszym skutkiem zbyt małej przestrzeni w klatce jest ospałość lub apatia, która skutkuje zazwyczaj nadmiernym przybieraniem na wadze. Istnieje także możliwość, że początkowo pokojowo usposobione ptaki przez brak przestrzeni staną się agresywne lub będą popadać w histerię. Mogą dziobać klatkę, jej wyposażanie i obijać się o kraty, ponieważ nie będą znajdowały innego sposobu na upust energii.
Odpowiednie klatki i ich wyposażenie
Korzystne będą klatki, które z dwóch lub trzech stron zaopatrzone są w płytę drewnianą lub ścianę z tworzywa sztucznego zamiast tradycyjnej kraty. Zabudowane ściany z dwóch lub trzech stron osłonią papużki przed przeciągiem i jednocześnie zapewnią im poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli klatka nie jest zbyt duża, powinna zawsze oferować na tyle miejsca, by ptak mógł przefrunąć jakiś niedługi odcinek bez napotkania na przeszkody. Jako wyposażenie klatki z powodzeniem mogą posłużyć naturalne gałęzie (niczym niepryskane i niepowlekane). Ptaki na pewno chętnie oddadzą się ich dziobaniu, przez co polepszy się kondycja ich dziobów i pazurów, a za sprawą zawierającej minerały kory dziobanie przyczyni się także do ich zdrowego odżywiania. Idealna klatka powinna zawierać stosunkowo dużą klapę z zabezpieczonym mechanizmem zamkowym, odpowiednio dużą misę wypełnioną piaskiem oraz, w miarę możliwości dostępne od zewnątrz, pojemniki na pokarm i wodę pitną.
Papużki na „spacerze”
Papużki nierozłączki powinny jak najczęściej (najlepiej codziennie!) być wypuszczane z klatki, by mogły przez chwilę swobodnie polatać po pomieszczeniu. Zanim je wypuścisz, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Usuń z zasięgu papużek toksyczne rośliny, takie jak np. ostrokrzew.
- Zamknij i zasłoń okna.
- W czasie przelotu nie wpuszczaj do pomieszczenia psa lub kota.
- Nie pozostawiaj niepilnowanych środków chemicznych czy papierosów.
- Zwracaj uwagę na przestrzenie między oraz za meblami.
- Najlepiej zamknij także wszystkie drzwi do pomieszczeń oraz upewnij się, że drzwi wejściowe są zamknięte.
- Nie spuszczaj papużek z oka, ponieważ w każdej chwili mogą potrzebować Twojej pomocy, ponieważ np. zaplątały się w kabel.
Woliera pokojowa dla ptaków
Woliera oferuje ptakom zdecydowanie więcej przestrzeni i mogą być w niej z powodzeniem hodowane więcej niż dwie papużki nierozłączki. Na przykład woliera o wymiarach 3 x 1,5 x 2 m będzie idealna dla sześciu (ewentualnie ośmiu) ptaszków tego gatunku. Weź pod uwagę, że sześć czy osiem papużek może wywoływać spory hałas, a przy tym nieźle bałaganić. Jeśli masz na tyle miejsca, najlepiej przeznacz na wolierę osobne pomieszczenie. Wówczas, jeśli hałas stanie się nieznośny, możesz po prostu zamknąć drzwi. Pamiętaj przy tym o odpowiednim świetle i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu z ptakami. Ponieważ w zimie słońce świeci krótko, przynajmniej w tym okresie należy koniecznie zapewnić wolierze sztuczne światło. Dopływ świeżego powietrza jest bardzo istotny i nie należy o nim nigdy zapominać, jednak należy zadbać przy tym także o to, by nie powstawały przeciągi. Zadbaj o to, by woliera była łatwo dostępna, dzięki czemu sprawniej ją wyczyścisz. Najlepiej byłoby ustawić ją na kafelkach z odpływem w podłożu. Ponieważ przy kliku ptakach, piasek szybciej wypełniają zanieczyszczenia, nie wolno zapomnieć o odpowiednio częstej jego wymianie. Przy okazji czyszczenia możesz zadbać nieco o wyposażenie klatki, przynieść ptakom nową zabawkę, gałąź, nieszkodliwą roślinę lub drabinkę do wspinania.