Astryldowate

Rodzina astryldowatych

Hodowla ptaków z rodziny astryldowatych

Często przedstawiciele ponad 130 gatunków z rodziny astryldowatych trzymani są w niewielkich klatach, gdyż ich właściciele wierzą, że te maleńkie ptaszki nie potrzebują dużej przestrzeni do życia. W przypadku kochających ruch gatunków, takich jak na przykład australijski krasnogonek szkarłatny, nie ma chyba nic bardziej mylnego. Dla nich najlepsza będzie duża pokojowa ptasia woliera, wyposażona w rośliny doniczkowe. W lecie ucieszą się także z wysadzonej roślinnością woliery zewnętrznej.

Popularne zeberki timorskie mogą być natomiast trzymane z powodzeniem w mniejszych klatkach. Są to z reguły klatki w całości metalowe, z podłożem oddzielanym od krat, które wypełnić można piaskiem, miski na wodę i pokarm napełniać można natomiast wygodnie od zewnątrz.

Wielkość klatki powinna wynosić najmniej 100 x 40 x 70 cm. Jednak zalecany jest przede wszystkim chów w dużej wolierze, by ptaki w każdej chwili mogły wyżyć się fizycznie.

Odżywianie astryldowatych

Nie ma badań, które wykazywałyby jakie wartości poszczególnych składników odżywczych powinny przyjmować astryldowate, wobec tego niezmiernie ważne jest, by oferować im różnorodne pokarmy, spośród których mogłyby wybierać samodzielnie to, na co w danym momencie mają ochotę. Większości gatunków z tej rodziny zaleca się podawanie różnych gatunków prosa. Ponieważ ptaki te w swoim naturalnym środowisku odżywają się nasionami trawy, proso będzie stanowiło dla nich dobrą alternatywę.

Innym ważnym składnikiem mieszanki dla astryldowatych jest mozga kanaryjska. Jej bogate w tłuszcze ziarna powinny być podawane ptakom jedynie w niewielkich ilościach. W cieplejszych miesiącach dietę astryldowatych można uzupełnić o (niepryskany!) mniszek lekarski, babkę lancetowatą, trawę pastwiskową czy szczaw zwyczajny. Docenianą przez nie odmianą w misce będą gałązki oblezione przez mszyce, które natychmiast zostaną pożarte. Poza tym można astryldowatym podawać od czasu do czasu biszkopt, mleko w proszku lub ugotowane jajko.

przysmaki dla ptakow

Pielęgnacja astryldowatych

Szorstkie naturalne gałęzie pomagają w ścieraniu pazurków, przez co u niektórych gatunków można zrezygnować często z ich obcinania. Jeśli jednak widzisz, że Twój podopieczny potrzebuje pomocy z pazurkami, przycinaj je tylko specjalnie do tego celu przeznaczonymi cążkami. Uważaj na naczynia krwionośne, które znajdują się w około dwóch trzecich pazura. Delikatnie naruszone naczynie zagoi się samo, w razie małego wypadku po prostu włóż ptaszka do klatki i daj mu czas w spokoju.

Ważne w pielęgnacji jest także czyste otoczenie. Piasek w klatce powinien być wymieniany co najmniej raz w tygodniu. Stare gałązki powinny zostać zamienione na nowe, brudne drążki wyczyszczone. Także wanienka sprawi radość jedynie wówczas, kiedy woda w niej będzie świeża. To samo tyczy się wody pitnej. Codziennie pożywienie różnego rodzaju najlepiej rozdzielać do kilku osobnych misek. Dzięki temu będą mogły wygodniej wybierać to pożywienie, na które mają w danym momencie ochotę.

Na zooplus.pl znajdziesz szeroki asortyment produktów dla ptaków.

Najczęściej polecane
4 min

Kanarek domowy

Kanarki uchodzą za łatwe w pielęgnacji, gdyż potrafią zadbać o siebie same. Czasem jednak należy im pomóc! Jak? Dowiedz się!
2 min

Nimfa

Nimfy nie są najprostsze w pielęgnacji. Omawiamy kilka najistotniejszych wymagań w hodowli nimf. Dowiedz się więcej!