Nierozłączka czerwonoczelna

papużka rasy nierozłączka czerwonoczelna

Znasz te małe zielone papugi z różowymi główkami? Nierozłączka czerwonoczelna to bystra mała papużka z RPA, bardzo popularna również u nas. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o aktywnej papużce, jej nawykach i wymaganiach dotyczących odpowiedniej dla gatunku hodowli w klatce lub wolierze.

Gdzie w naturze żyją nierozłączki czerwonoczelne?

Nierozłączka czerwonoczelna nosi naukową nazwę Agapornis roseicollis i należy do rodzaju Agapornis. Rodzaj Agapornis można również zaliczyć do rodziny barwnic zwyczajnych.

Nierozłączki czerwonoczelne pochodzą z Afryki Południowej. Śliczne małe papugi można spotkać przede wszystkim w Namibii i Botswanie. Naturalne siedlisko ptaków to półpustynie, stepy i sawanny, a także suche lasy.

W naturze nierozłączki czerwonoczelne lubią przebywać w małych grupach po około 20 osobników. W szczególnie popularnych miejscach, takich jak miejsca karmienia lub wody, ptaki występują również w dużych stadach. Jak sugeruje już sama nazwa „nierozłączki”, papugi te mają wierne serce. Zazwyczaj wiążą się one ze stałym partnerem na całe swoje życie. Jeżeli jeden ptak umiera, drugi usycha ze smutku. Dlatego też nierozłączki czerwonoczelne często są nazywane „papużkami nierozłączkami”.

Jak wyglądają nierozłączki czerwonoczelne?

Prawdopodobnie znasz już małe papugi o ładnym zielonym upierzeniu. Nic dziwnego – nierozłączki czerwonoczelne są bardzo popularnymi ptakami domowymi w Polsce.

Z wielkością ciała około 15 centymetrów nierozłączka czerwonoczelna jest jednym z mniejszych gatunków papug.W pełni dorosłe ptaki ważą średnio około 50 gramów. Samica czy samiec? Samce i samice tej rasy nie wykazują żadnych zewnętrznych różnic płciowych. Samce i samice mają zielone upierzenie podstawowe, nieco jaśniejsze na brzuchu. Krótki ogon i kuperek są zwykle niebieskie. Znakiem rozpoznawczym i źródłem nazwy nierozłączki czerwonoczelnej jest czerwonawa twarz ptaków – szyja aż do klatki piersiowej również promienieje pięknym, intensywnym czerwonym odcieniem. Dziób nierozłączki czerwonoczelnej jest mocny i ma barwę od żółtej do jasnoróżowej. Upierzenie młodych osobników jest jeszcze nieco jaśniejsze pod względem kolorystycznym. Agapornis roseicollis występuje w wielu odmianach hodowlanych o różnych barwach, w tym lutino (żółta), niebieska, pastelowa niebieska i oliwkowozielona, każda z różowawym śliniakiem.

Ile lat osiągają te ptaki?

Kupując nierozłączki czerwonoczelne, możesz liczyć, że te małe papużki będą Ci towarzyszyć przez wiele lat. Nierozłączki czerwonoczelne mogą bowiem osiągnąć dumny wiek nawet do 20 lat przy dobrej pielęgnacji. Jest to dosyć ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie zwierząt.

Jaki jest charakter nierozłączek czerwonoczelnych?

Nierozłączki czerwonoczelne są znane wśród miłośników ptaków jako ptaki uwielbiające zabawę. Dzięki swojej inteligentnej i niezwykle ciekawskiej naturze te żywiołowe papugi zawsze zapewniają zabawne sytuacje i chwile. Nierozłączki czerwonoczelne to już i tak niezwykle aktywni lokatorzy, którzy ożywią Twoje cztery ściany, szczególnie w godzinach porannych i wieczornych. Nie należy lekceważyć głośności tych małych papug: Od cichego ćwierkania po przenikliwe wrzaski, nierozłączki czerwonoczelne dysponują dużym repertuarem głosów. Szczególnie głośne dźwięki mogą być odbierane jako nieprzyjemne. Dlatego przed zakupem najlepiej porozmawiaj również z sąsiadami. W ten sposób unikniesz sporów i będziesz mógł w pełni cieszyć się sympatycznymi papużkami nierozłączkami.

Nierozłączki czerwonoczelne są uważane za osobliwe, jeśli chodzi o wybór partnera i nie lubią być swatane. Jednak po podjęciu decyzji nierozłączki czerwonoczelne zwykle pozostają u boku swojego wybranka przez całe życie. Gdy papuga umiera, jej partnera przepełnia smutek i samotność. W każdym razie spróbuj znaleźć nowego ptaka dla swojej nierozłączki czerwonoczelnej.

Najlepiej jest trzymać parę lub nawet małą grupę nierozłączek czerwonoczelnych. Spodziewaj się jednak, że pióra od czasu do czasu będą latać wśród kłótliwych papug. Nierozłączki są uważane za dość kłótliwe i czasami postępują bezwzględnie, aby zaistnieć wśród swoich towarzyszy. Odradzamy również kontakty towarzyskie z innymi gatunkami ptaków.

Czy można oswoić nierozłączki czerwonoczelne?

Nierozłączki czerwonoczelne niekoniecznie należą do oswojonych przedstawicieli wśród ptaków domowych. Dzięki cierpliwości możesz sprawić, że nierozłączki czerwonoczelne podejdą do Twojej ręki lub zareagują na swoje imię, ale nie będą oswojone do tego stopnia co papużki faliste.

Kiedy osiągają dojrzałość płciową?

W wieku od pięciu do siedmiu miesięcy nierozłączki czerwonoczelne stają się dojrzałe płciowo. Samica składa cztery do sześciu jaj, które następnie wysiaduje przez około 21 do 23 dni. Po pięciu do sześciu tygodniach młode zwierzęta są zdolne do lotu. Niezwykła jest metoda stosowana przez nierozłączkę czerwonoczelną podczas budowania gniazda. Ptaki przenoszą materiał do budowy gniazda, zaciskając go w swoim upierzeniu, nie nosząc go dziobem lub pazurami.

Jak hodować nierozłączki czerwonoczelne?

Dzięki odpowiedniej wiedzy, niezbędnemu podstawowemu wyposażeniu i licznym możliwościom zabawy możesz zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie dla gatunku i szczęśliwe papuzie życie. Dowiedz się więcej o klatce, wolierze itp.

Jaka klatka jest właściwa?

Klatki dla ptaków nigdy nie są zbyt duże! Aby ptaki mogły latać na niewielką odległość od gałęzi do gałęzi, para nierozłączek czerwonoczelnych potrzebuje klatki o wymiarach co najmniej 60 x 100 x 120 centymetrów (długość x szerokość x wysokość). Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, najlepiej jest trzymać papużki w wolierze. Jeśli masz możliwość trzymania swoich papug w wolierze na zewnątrz, jest to również możliwe w ciepłych miesiącach roku.

Idealny zakres temperatury dla nierozłączek wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. Zdecydowanie należy unikać przeciągów i silnych wahań temperatury. W swoim naturalnym środowisku nierozłączki czerwonoczelne są przyzwyczajone do średniej długości dnia wynoszącej 12 godzin. Dlatego wspieraj swoje zwierzęta w zimie sztucznym oświetleniem.

Nierozłączki znane są z potężnych dziobów, którymi nieprawdopodobnie chętnie gryzą. W ten sposób przede wszystkim utrzymują w dobrej kondycji swoje dzioby. Aby Twoje zwierzęta pozostały zdrowe, kupując klatkę upewnij się, że jej pręty nie są lakierowane. Części drewniane również nie powinny być dostępne dla dziobów nierozłączek czerwonoczelnych.

Nierozłączka czerwonoczelna młode

Jak ustawić klatkę?

Najpierw zacznijmy od tego, co najważniejsze: W klatce lub wolierze Twojej papużki powinna znajdować się jedna miska na wodę oraz kilka misek na karmę, najlepiej umieścić je w taki sposób, aby nie mogły one zostać zanieczyszczone ptasimi odchodami. Jeśli chodzi o ściółkę gruntową, możesz wybierać spośród różnych podłoży: Szczególnie odpowiedni jest piasek dla ptaków, ściółka konopna lub granulat drewna bukowego. Granulat jest szczególnie chłonny, piasek dla ptaków zawiera żywotne minerały i piasek gruboziarnisty, co jest niezbędne dla trawienia ptaków. Jeżeli to konieczne, włóż miskę piasku gruboziarnistego do klatki swoich nierozłączek.

Nawet kupując odpowiednią zabawkę i wystrój wnętrza, należy zawsze pamiętać o instynkcie gryzienia ptaków i wybierać naturalne drewno. Do gryzienia nadają się również świeże gałązki – np. drzew owocowych. W przypadku nierozłączek szczególnie popularne są ruchome siedziska, takie jak huśtawki, pierścienie, drabinki, liny i sprężyste grzędy, które po prostu mocuje się z jednej strony. Im bardziej się trzęsie i kołysze, tym bardziej sprawia frajdę Twoim aktywnym pupilom!

Nierozłączki czerwonoczelne również niesamowicie lubią się kąpać. Najlepiej zaopatrzyć je w płytką miskę kąpielową, którą wolą od ptasiej łaźni. Niektóre nierozłączki uwielbiają również być polewane spryskiwaczem do kwiatów. Po prostu spróbuj.

Nierozłączki czerwonoczelne lubią chować się do małego domku sypialnego, którego nie należy mylić z budką lęgową. W przeciwieństwie do budki lęgowej, która jest zamknięta dookoła, miejsca do spania są otwarte z przodu. Aby uniknąć kłótni w grupie, należy zawsze upewnić się, że domków sypialnych jest więcej niż par.

Jak często nierozłączki czerwonoczelne potrzebują swobodnego lotu?

Swobodny lot jest obowiązkowy dla wszystkich ptaków domowych. Żadna woliera nie zastąpi swobodnego lotu, kiedy ptaki zaczynają latać na poważnie. Pozwól więc swoim nierozłączkom latać swobodnie raz dziennie. Przed każdym lotem swobodnym sprawdź pomieszczenie pod kątem potencjalnych źródeł zagrożeń, takich jak otwarte drzwi, uchylone okna czy trujące rośliny. Możesz także zaaranżować kilka miejsc w pokoju dla swoich pupili. W sklepach znajdziesz szeroki wybór drzewek do wspinania, miejsc do siedzenia na zewnątrz czy też specjalnych placów zabaw dla ptaków.

Zalecenia dotyczące hodowli nierozłączek czerwonoczelnych w skrócie

  • Wielkość klatki dla pary: 60 cm x 100 cm x 120 cm (długość x szerokość x wysokość)
  • Temperatura 18 do 25°C
  • Miejsce: bez przeciągów
  • Długość dnia: ok. 12 godzin
  • Miseczka z gruboziarnistym piaskiem
  • Gałązki do gryzienia
  • Siedziska, huśtawki, obręcze i zabawki z naturalnego drewna
  • Otwarte domki do spania
  • Płaska miska do kąpieli
  • Podłoże: piasek dla ptaków, żwirek konopny lub granulat z drewna bukowego
  • Codzienne czyszczenie miseczek z pokarmem i wodą oraz miski do kąpieli dla ptaków
  • Codzienny swobodny lot

Żywienie: Co jedzą nierozłączki czerwonoczelne?

Nierozłączki czerwonoczelne żywią się pokarmem z ziarna, który jest specjalnie dostosowany do ich potrzeb oraz do potrzeb papug dużych. Mieszanki zawierają wysokiej jakości nasiona prosa i owsa, a wysokotłuszczowe ziarna, takie jak nasiona słonecznika, są obecne w mieszance jedynie w umiarkowanym stopniu. Nierozłączki czerwonoczelne uwielbiają również żywić się paszą zieloną, taką jak jagody, zioła, owoce i warzywa. Ale nie ułatwiaj swoim sprytnym nierozłączkom karmienia za bardzo: Dzięki kuli z kratami wypełnionej włoskim prosem, ziołami lub sałatą zapewnisz swojemu ptasiemu stadu urozmaicenie i dobrą zabawę. Również tekturowe rolki można wypełnić smakołykami. Wyślij swoich pupili na poszukiwanie nasion, po prostu wysypując je na podłogę lub mieszając je w misce z piaskiem dla ptaków. Sprawi im to mnóstwo frajdy i zadba o dobrą kondycję.

Odkryj nasz wybór pokarmu dla ptaków!

Najczęściej polecane