Pielęgnacja
Kanarki uchodzą za łatwe w pielęgnacji, ponieważ w zasadzie potrafią zadbać o siebie same, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie wyposażenie w klatce, takie jak wanienka lub basen, różnej grubości drążki czy minerały i witaminy w postaci np. kości mineralnych. Niemniej jednak pamiętaj, że od czasu do czasu kanarek będzie potrzebował w tym także Twojej pomocy!
Kąpanie
Jeśli zauważysz, że kanarek pominął codzienną kąpiel, powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić mu prysznic, żeby piórka nie posklejały się od brudu. Weź napełnioną letnią wodą strzykawkę do kwiatów i pryskaj nią gagatka tak długo, dopóki nie będzie zupełnie mokry. Na pewno konkretnie się otrzepie i poczuje sprowokowany do porządnego wyczyszczenia piórek. Jeśli Twojemu kanarkowi częściej zdarza się opuszczać codzienną toaletę, myj go regularnie gąbką i letnią wodą, uwzględnij przy tym także okolice kloaki.
Pierzenie
Coroczna zmiana upierzenia, która zaczyna się mniej więcej w środku lata i kończy około ośmiu tygodni później, to intensywny czas dla kanarka. Na proces pierzenia traci dużo energii, mniej śpiewa, za to wymaga jak najwięcej spokoju. Codzienna kąpiel jest wówczas szczególnie ważna, ponieważ wspiera wymianę pierza. Co najmniej dwa razy dziennie wymieniaj wodę w wanience na świeżą, by zachęcić ptaszka do kąpieli. Pilnuj, by kanarek nigdy nie był narażony na przeciąg, kiedy siedzi na drążku z ociekającymi wodą piórkami, inaczej szybko się przeziębi.
Specjalny pokarm
Kanarki także potrzebują zróżnicowanego, wyważonego pokarmu. W sklepach zoologicznych znajdziesz także ogólnodostępne dodatki żywieniowe dla ptaków, które zaopatrzą kanarka w minerały i witaminy, niezbędne dla jego organizmu. Podawaj kanarkowi także świeże zioła, najlepiej codziennie. Mniszek lekarski wpłynie na niego szczególnie korzystnie.
Rogowacenie
Nie tylko pióra u kanarka wymieniają się każdego roku, ale także łuski na ich nóżkach. U starszych ptaków lub w przypadku zbyt rzadkich kąpieli może się zdarzyć, że kilka warstw łusek nałoży się na siebie, skóra zgrubieje i zacznie się łuszczyć. Ciepła kąpiel pomoże w pozbyciu się starszych łusek. Jeśli chcesz szczególnie zatroszczyć się o skórę na nogach kanarka, możesz maksymalnie trzy razy do roku nasmarować ją specjalnym tłustym kremem lub maścią dla kanarków, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Jeśli jednak rogowacenie będzie uporczywie nawracać, a skóra zacznie wyglądać jak kora drzewa, może być to oznaką obecności na niej roztoczy. Wówczas najlepiej udaj się z kanarkiem do lekarza weterynarii.
Pielęgnacja pazurów
Kiedy pazurki kanarka są za długie, koniecznie mu je podetnij! Inaczej będą znacznie utrudniały mu chodzenie, bądź zupełnie je uniemożliwią. Mogą też spowodować, że ptaszek zawiesi się na kratach lub drążku i nie da rady się oswobodzić, a w efekcie się zrani. Ujmij go delikatnie w dłoń i przytrzymaj nogi kciukiem i palcem wskazującym. Kiedy spojrzysz na pazurki w dobrym świetle, zobaczysz ich ukrwione fragmenty. Obetnij nieco dalej, pozostawiając kawałek rdzenia pazurka. Jeśli zdarzy Ci się uciąć za wysoko, sterylny wacik apteczny pomoże zahamować krwawienie.
Pielęgnacja dzioba
U niektórych osobników zdarza się, że góra dzioba rośnie dłuższa. By kanarek mógł pałaszować bez przeszkód, należy za długą część dzioba uciąć. To jednak nie jest już takie proste jak obcinanie pazurków, ponieważ tkanka rogowa dzioba jest dużo twardsza. Należy też bardzo uważać, by nie zranić kanarka w język. Jeśli jesteś wystarczająco odważny, by spróbować dokonać tego samemu, polecamy i tak skonsultować się najpierw z weterynarzem.
Dobrze doglądany kanarek będzie cieszył Cię swoim pięknym śpiewem i radosną osobowością przez długi czas!