Ustalanie płci u papug i papużek

Papugi - samiec czy samica

Samiec czy samiczka

W chowie papug i papużek ważne jest jednoznaczne określenie płci poszczególnych osobników, ponieważ zgodnie z tym, jak ptaki te żyją w ich naturalnym środowisku, powinny także w klatce być trzymane parami (samiec z samicą).

Jak rozpoznać płeć?

Ciężko jest ustalić, czy w naszej klatce faktycznie zasiada parka. Jest to spowodowane tym, że większość z ponad 330 rodzajów papug i papużek nie wykazuje wyraźnego dymorfizmu płciowego, co znaczy, że nie posiada jednoznacznych cech zewnętrznych, wskazujących na płeć. U tych ptaków właściciele i hodowcy często próbują stwierdzić płeć na podstawie sekundarnych cech takich jak np. wielkość ptaka, niuanse kolorystyczne czy sposoby zachowania. Skutkiem tych prób jest niejednokrotnie długoletnie oczekiwanie na wylęg.

Jeśli chcesz w szybkim czasie poznać prawdziwą płeć ptaka, najlepiej wypróbuj jedną z dwóch następujących metod: badanie endoskopowe, czyli ustalanie płci u piskląt za pomocą endoskopu, bądź badanie genetyczne na podstawie materiału DNA pobieranego z pióra lub krwi ptaka.

Badanie genetyczne

Ustalenie płci na podstawie badania genetycznego to doskonałe rozwiązanie dla prywatnych właścicieli pojedynczych papug, którzy chcą znać ich płeć, niekoniecznie planując założenie hodowli, bądź dla hodowców, którzy chcieliby, w celu planowania dalszej hodowli, poznać płeć już u piskląt. Wadami takiego badania są możliwość manipulacji jego wynikami oraz brak szczegółowych informacji o ogólnym stanie narządów zwierzęcia.

Badanie endoskopowe

Dzięki osiągnięciom naukowym w dziedzinie endoskopii możliwe jest gruntowne wewnętrzne i zewnętrzne badanie, które gwarantuje najwyższą obiektywność przy ustalaniu jakości i kondycji rozrodczej oraz ogólnego stanu zdrowia ptaka. Metoda endoskopowa ma ponadto tę zaletę, że właściciel zaraz po przeprowadzeniu badania informowany jest także o stanie narządów wewnętrznych podopiecznych. Często właściciele zakładają, że ptaszek jest zupełnie zdrowy i są zaskoczeni, kiedy okazuje się, że cierpi on na zapalenie tchawicy lub worków powietrznych, grzybicę, stłuszczenie wątroby czy też wykazuje oznaki zaburzeń przemiany materii. Z racji kompleksowości wyników diagnostycznych tego stosunkowo nieskomplikowanego badania, zaleca się przynajmniej raz w życiu przeprowadzić je u papugi.

Najczęściej polecane
1 min

Woliera dla ptaków

Woliera dla ptaków to rodzaj sporych rozmiarów klatki, używanej do hodowli ptaków. Dowiedz się więcej o rozmiarach i wyposażeniu.