Ara zwyczajna (Ara ararauna)

Ara ararauna

Ara ararauna zachwyca miłośników papug nie tylko swoim jaskrawym upierzeniem, ale również bystrością i przyjazną naturą.

Ara ararauna lub ara zwyczajna to nie tylko egzotyczna piękność, ale również mądra głowa. Jeśli chcesz, aby z Tobą zamieszkała, warto się na to dobrze przygotować. Pomogą Ci w tym poniższe informacje na temat jej cech szczególnych, wymagań, warunków utrzymania i pielęgnacji.

Wygląd: Kolor upierzenia

Jak sama nazwa wskazuje ara ararauna należy do rodzaju papug ara i wyróżnia się pięknym kolorem upierzenia, które na grzbiecie jest niebieskie, a na piersiach i brzuchu jasnożółte. W okolicy gardła pióra są czarne, podobnie jak dziób i stopy. Spodnia część skrzydeł może być żółta lub zielona, warstwa wierzchnia piór ogonowych niebieska, a pod spodem żółta. Białe policzki ozdobione są paskami z niewielkich czarnych piór. Skóra jest różowa, a czubek głowy zielonkawy.

Jaką wielkość osiąga ara zwyczajna?

Ze względu na długie pióra ogonowe, papugi te dorastają do 80–90 centymetrów, mierząc od głowy do końca ogona, a ich waga waha się od 900 do 1400 gramów.

Znikome różnice między płciami

Samice trudno odróżnić od samców na podstawie wyglądu. W wielu przypadkach jednak ich dziób i głowa są nieco większe niż w przypadku ich męskich odpowiedników.

Do wiarygodnego określenia płci często używa się metod DNA.

Ara ararauna z maską na twarzy © Martina Berg / stock.adobe.com
Ara ma charakterystyczną maskę na twarzy.

Zachowanie: Kolorowy, bystry ptak

Papugi ara ararauna są nie tylko wyjątkowo urokliwe, ale również bardzo inteligentne. Szybko i chętnie się uczą, i mają niezwykły dar do naśladowania dźwięków.

Czy papugi ara ararauna można oswoić?

Jednocześnie ptaki te są bardzo przyjazne i lubią kontakt ze swoimi bliskimi – i to nie tylko przedstawicielami tego samego gatunku. Przy dużej dozie cierpliwości i wiedzy oswojenie tych egzotycznych piękności uda się również Tobie. Pamiętaj jednak, że potrafią być bardzo zazdrosne!

Popularne gwiazdy pokazów

Ze względu na swoje ubarwienie i inteligencję, papugi ara ararauna są bardzo popularnymi uczestnikami wszelkiego rodzaju pokazów. Bardzo szybko uczą się sztuczek i zachwycają nie tylko małych, ale i dużych widzów.

Czy ara ararauna potrafi mówić?

Papugi te mają wiele talentów, w tym, przy odpowiednim treningu, do mówienia ludzkim językiem. Umiejętność ta nie jest jednak u nich tak silnie rozwinięta jak u pokrewnych gatunków, na przykład papug żako.

Niemniej, te kolorowe zwierzęta są prawdziwymi krzykaczami, co należy koniecznie wziąć pod uwagę przed ich zakupem, również przez wzgląd na sąsiadów.

Utrzymanie: Tylko dla ekspertów

Zanim zdecydujesz się na zakup papugi ary zwyczajnej, musisz uświadomić sobie, że jej utrzymanie nie należy do najłatwiejszych.

Czy można trzymać je w pojedynkę?

Papugi ara ararauna są z natury bardzo towarzyskie. Żyją w parach lub w małych rodzinach, a nawet w grupach liczących 25 osobników. Samotność jest zatem w ich przypadku wykluczona.

Wskazówka: Trzymanie papug ara w pojedynkę naraża je na poważne problemy zdrowotne i behawioralne.

Czy możliwa jest socjalizacja z innymi ptakami?

Na wolności papugi ara ararauna żyją razem z innymi papugami z rodziny ara, takimi jak ara żółtoskrzydła (ara macao) czy ara zielonoskrzydła (ara chloropetera), można więc trzymać je razem.

Zajęcie dla ary

Ptaki te nie lubią nudy, dlatego muszą mieć zapewnione zajęcie. W ich domu nie może więc zabraknąć różnych możliwości zabawy.

Poza tym, ważne jest również, aby mogły codziennie skorzystać ze swobodnego latania. Ucieszą się także z czasu wspólnie spędzonego ze swoim opiekunem, na przykład na nauce sztuczek. Za sprawą pochwał i odpowiednich smakołyków można je naprawdę wiele nauczyć.

Odżywianie: Co jedzą papugi ara ararauna?

Podobnie jak u innych papug, sam pokarm zbożowy będzie w ich przypadku niewystarczający. Potrzebują one znacznie bardziej urozmaiconej diety, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

W jadłospisie tych ptaków nie powinno zabraknąć:

  • owoców (np. jabłek, bananów, mango, palmy) oraz warzyw (np. kalarepy, marchwi, buraka, selera)
  • ziaren (np. pestek słonecznika, pestek dyni) oraz nasion (np. kardi)

Przekąski

Aby nieco urozmaicić ich dietę, można im od czasu do czasu podawać jajka na twardo lub mączniki, a także kukurydzę, orzechy (np. laskowe) lub gotowane nasiona roślin strączkowych.

Hodowla: Dopóki śmierć nas nie rozłączy

Papugi ara ararauna są monogamiczne i pozostają sobie wierne przez całe życie, co jest zresztą ewidentne, gdy się je obserwuje. Pary zawsze latają „skrzydło w skrzydło” i uwielbiają się przytulać.

Gniazda na wysokości

W zależności od środowiska, w którym żyją, sezon lęgowy zaczyna się między grudniem a marcem.

Do budowy gniazd ptaki te wykorzystują otwory wydrążone przez owady. Wszystko odbywa się na dużej wysokości w wierzchołkach obumarłych palm, około 30 metrów nad ziemią.

Lęgi

Samice składają średnio trzy białe jaja na lęg, z których po około 25 dniach wykluwają się pisklęta.

Jednak w naturze nierzadko zdarza się, że jedno lub dwa pisklęta giną w wyniku ataku drapieżników zanim zdążą dorosnąć.

Zdrowie: Jak długo żyje ara ararauna?

Przy dobrej opiece i odpowiednich warunkach utrzymania, papugi te mogą żyć od 30 do 40 lat. Bardzo ważne jest więc, aby przed zakupem wziąć pod uwagę ich długowieczność.

Choroby

Niewłaściwe żywienie i warunki utrzymania mogą skutkować pojawieniem się u ptaków poważnych chorób. Jeśli zatem Twoi podopieczni wykazują jakiekolwiek objawy choroby (np. utratę apetytu, biegunkę, matowe upierzenie), nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Wskazówka: Warto ptaki regularnie ważyć, aby w porę zauważyć utratę lub przyrost wagi.

Pochodzenie: Naturalne środowisko ary

Ara ararauna pochodzi z Ameryki Południowej, często zamieszkuje obszary w pobliżu Amazonki –

zachodnią i północną Brazylię, a także wschodnią Boliwię, Peru i Kolumbię. Ponadto, spotkamy ją w Gujanie Francuskiej, Panamie, Surinamie, południowej Wenezueli i Trynidadzie.

Zielone siedliska

Papugi te najlepiej czują się w koronach drzew rozległych lasów w pobliżu zbiorników wodnych i terenów podmokłych, takich jak bagna.

Ciekawostka: To właśnie tu ary mogą zrobić użytek ze swoich potężnych dziobów, dzięki którym potrafią wspiąć się na każde drzewo.

Malejąca populacja

Zgodnie z doniesieniami, papug ara ararauna jest w ich naturalnych siedliskach coraz mniej. Głównym tego powodem jest wycinanie lasów przez człowieka. Ludzie są więc największymi wrogami tych ptaków.

Niemniej, na chwilę obecną Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaliczyła je do gatunków „najmniejszej troski” (least concern).

Przytulające się ary © Aide / stock.adobe.com
Papugi ara ararauna można trzymać razem z przedstawicielami innych gatunków.

Zakup: Gdzie można kupić arę zwyczajną?

Poza jej ojczyzną, arę można kupić u hodowców.

Ponieważ są to zwierzęta egzotyczne, podczas zakupu należy zachować szczególną czujność i poprosić hodowcę o przedstawienie świadectwa pochodzenia. Jeśli odmówi, lepiej zrezygnować z zakupu.

Ile kosztuje ara ararauna?

Ceny tych papug różnią się w zależności od hodowcy, jednak należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Do tego należy doliczyć koszty niezbędnego wyposażenia (np. woliery) oraz bieżące wydatki związane z pokarmem oraz lekarzem weterynarii (np. szczepienia).

Charakterystyka ary zwyczajnej

Nazwa: ara zwyczajna (Ara ararauna)
Wielkość: 80 do 90 centymetrów
Waga: 900 do 1400 gramów
Długość życia: w niewoli od 30 do 40 lat
Utrzymanie: co najmniej w parach, codzienny swobodny lot
Socjalizacja: możliwa z innymi arami
Klatka: duża woliera o min. wymiarach 8 x 3 x 2 m, domek zapewniający schronienie, budka lęgowa
Pokarm: owoce, nektar, kwiaty, nasiona, orzechy
Poziom trudności: dla profesjonalistów
Najczęściej polecane