Papuga ara

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
papugi ara

Papugi ara potrzebują do szczęścia co najmniej jednego kolegi tego samego gatunku, jak również dużo przestrzeni i miłości od opiekuna.

Mało który miłośnik ptaków może się oprzeć charakterystycznemu upierzeniu papug ara oraz ich uderzającemu pięknu i charakterowi. Te piękne ptaki z dżungli mają jednak spore wymagania wobec swoich opiekunów. Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące warunków utrzymania i pielęgnacji tych egzotycznych zwierząt.

Wygląd: Co wyróżnia papugi ara?

„Prawdziwe ary” to tak naprawdę wiele różnych ptaków, które jednak mają kilka cech wspólnych: Natura wyposażyła wszystkie papugi ara w charakterystyczną maskę, która pokrywa obie strony twarzy, na których znajduje się co najwyżej niewielka ilość pierza.

Dziób papugi ara jest zazwyczaj czarnego lub białego koloru, zakrzywiony i mocny. Stopy są ciemnoszare, a długi, pierzasty ogon jest upierzony „schodkowo”.

Oprócz tych cech dla papugi ara charakterystyczna jest różnorodność kolorystyczna: Wielkość i kolor ośmiu rodzajów papug ara mogą się bardzo różnić.

Dwóch znanych przedstawicieli, na przykład ara szkarłatna i ara żółtoskrzydła, są kolorowe i mogą mieć do 90 centymetrów wzrostu i do 1,5 kilograma wagi. Z kolei ara kasztanowoczelna, która ma głównie zielony kolor i której upierzenie ozdobione jest matowymi czerwonymi i niebieskawymi akcentami, ma prawie 50 centymetrów wzrostu i waży nieco ponad 300 gramów.

Jak odróżnić samicę od samca papugi ara?

Podczas gdy różne rodzaje ary można dość łatwo odróżnić od siebie, pytanie o płeć ary nie jest już takie proste.

U niektórych gatunków mogą występować niewielkie różnice w wielkości i budowie. Jednak jednoznaczne określenie płci papugi jest często możliwe tylko poprzez analizę DNA lub badanie endoskopowe.

ara szkarłatna
Kolorowe, jednak spokrewnione: Po lewej stronie siedzi żółtoskrzydła ara, po prawej szkarłatna ara.

Charakter: Jakie są papugi ara?

Śliczne, żywe i głośne – tak najlepiej można opisać papugę ara. Mimo wyraźnej ciekawości i wielkiej inteligencji ary nie są jednak tak uzdolnione językowo jak np. afrykańskie papugi szare.

Nie przeszkadza im to jednak w głośnym zwracaniu na siebie uwagi, zwłaszcza rano i wieczorem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ich krzyki są źródłem ich onomatopeicznej nazwy.

Gdy papuga ara nabierze do Ciebie zaufania, możesz dogadzać temu pięknemu ptakowi pieszczotami, ponieważ bardzo potrzebuje on miłości. Od czasu do czasu ary mogą okazywać też zazdrość.

Utrzymanie papugi ara: Ile miejsca będzie potrzebować moja ara?

Hodowla papugi ara w sposób odpowiedni dla gatunku wymaga dużo miejsca. Zwłaszcza duże przedstawicielki papug ara zajmują dużo miejsca ze względu na rozpiętość skrzydeł przekraczającą w niektórych przypadkach metr.

Aby te ptaki rodem z dżungli nie miały poczucia ciasnoty, potrzebują swojego pokoju albo przynajmniej woliery wewnętrznej lub zewnętrznej oraz przestrzeni do latania. Klatka dla ptaków powinna być używana tylko do transportu.

Pomieszczenia dla tych ptaków muszą mieć odpowiednie wymiary: Przy długości ciała do 60 centymetrów dla pary ptaków wymagane są 4 x 2 x 2 metry. Dla większych osobników wymiary te wynoszą co najmniej 6 x 3 x 2,5 metra. Dodatkowo wymagany jest schron, który będzie zamknięty z każdej strony.

Drugim wymogiem jest trzymanie papug co najmniej w parach, gdyż w ten sposób mogą zaspokoić one swoje potrzeby kontaktów społecznych. Nie zaleca się trzymania ich z innymi gatunkami ptaków: Imponujący dziób ary, jak również sama ich wielkość, są zbyt onieśmielające dla mniejszych ptaków.

Powietrze, światło i temperatura dla papugi ara

Jeśli zdecydujesz się na wolierę zewnętrzną, musisz zapewnić swoim ptakom dostęp do przestrzeni wewnętrznej lub ogrzewanego schronienia. W ojczyźnie papug ara panują temperatury tropikalne. Dlatego wrażliwie reagują one na temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza. Preferują również wilgotność powietrza wynoszącą co najmniej 60 procent.

Brak naturalnego światła dziennego można zrekompensować światłem UV i zapewnić ptakom małą lampkę nocną na czas ciemności.

Punkty do sprawdzenia: Za pomocą tych akcesoriów sprawisz przyjemność Twoim papugom ara

  • Te mądre ptaki są zrównoważone i szczęśliwe, gdy zajmie się je zabawkami odpowiednimi dla papug.
  • Dziób ary też chce mieć zajęcie – np. w postaci naturalnych gałązek, które zachęcają do skubania i są łatwo dostępne dla łap ary.
  • Miejsca z pokarmem i piciem powinny być łatwo dostępne i zawsze czyste.
  • Za pomocą huśtawek i elementów do wspinania się wprowadzisz więcej aktywności do woliery.
  • Czy to zraszacz do trawnika, czy butelka z rozpylaczem: Większość papug ara jest bardzo zadowolona z letnich pryszniców.
  • Na podłogę można zastosować piasek lub ściółkę dla papug.

Szukasz akcesoriów dla Twojej papugi ara, które umilą jej życie, z dostawą prosto do Twojego domu? Znajdziesz je w dziale dla ptaków w sklepie zooplus.

ary w wolierze dla papug
Papugi ara są wymagające pod względem warunków utrzymania. Przede wszystkim potrzebują one dużo przestrzeni do życia i przedstawicieli swojego gatunku wokół siebie.

Żywienie: Co jedzą papugi ara?

W naturalnych warunkach papugi ara żywią się owocami, nasionami, ziołami lub jagodami. Jeśli chodzi o codzienne karmienie, uwielbiają świeże, nieprzetworzone owoce i warzywa. Co jakiś czas w jadłospisie mogą też znaleźć się orzechy, gdyż dziób tych kolorowych papug to idealne narzędzie do otwierania twardych skorup.

Zawsze należy dostosować skład i ilość karmy do danego gatunku ary, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Oprócz zróżnicowanego pokarmu dla papug, odpowiednią dla gatunku dietę dopełnia świeża woda i kamienie mineralne.

Zdrowie: Jak sprawić, by papuga ara żyła długo

Podobnie jak koty, papugi często nie dadzą po sobie poznać, że źle się czują. Dlatego należy zapoznać się z chorobami papug, takimi jak ornitoza, aspergiloza, choroba Pacheco lub PBFD i zwrócić uwagę na typowe objawy. Zasięgnij porady weterynarza, jeśli coś wzbudzi Twoją obawę, aby być w stanie możliwie szybko pomóc choremu ptakowi.

Jak długo żyją papugi ara?

Przy odpowiedniej dla gatunku diecie, wystarczającej przestrzeni i kochającym partnerze, typowy wiek papugi ara wynosi do 40 lub 50 lat. Ptaki te mogą jednak żyć nawet 90 lat. Przyszły opiekun papugi ara powinien zatem koniecznie uwzględnić ten fakt.

Zakup: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie papugi ara

Decyzja została podjęta: Chcesz zaoferować parze papug ara nowy dom i spełnić wysokie wymagania tych pięknych zwierząt? Jeśli cenisz sobie dobrą radę i chcesz wiedzieć, skąd pochodzą Twoi nowi współlokatorzy, najlepszą drogą jest wizyta u pobliskiego hodowcy.

Nie zapomnij: Fakt, że trzymasz papugę ara musi być zarejestrowany we właściwym urzędzie ds. ochrony przyrody. Rejestracji podlegają wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu, itp. (z wyjątkiem papużek falistych, nimf i aleksandretty obrożnej).

Przy zakupie niektórych papug ara konsumenci muszą również przestrzegać przepisów prawnych i posiadać odpowiednie dokumenty, o czym też poinformuje Cię renomowany hodowca. Ary są droższe niż inne papugi choćby ze względu na ich wielkość, a ceny zaczynają się od tysiąca i sięgają kilkunastu tysięcy złotych za ptaka, w zależności od gatunku.

Zwykle papugi ara można kupić w schroniskach dla zwierząt lub stowarzyszeniach zajmujących się zwierzętami za symboliczną opłatą. Jednak często spotyka się tam ptaki z zaburzeniami behawioralnymi lub chore, które powinny być w rękach doświadczonych hodowców papug.

Nadal nie wiesz, które ptaki powinny wzbogacić Twój dom? Najpiękniejsze gatunki ptaków prezentujemy w dziale gatunki ptaków Magazynu zooplus.

Pochodzenie: Skąd dokładnie pochodzą te ptaki z dżungli?

Pierwotna ojczyzna papugi ara znajduje się w tropikalnych lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Wiele gatunków ary można tam spotkać nad rzekami i w otwartych lasach. Ponadto zasiedlają zadrzewione sawanny, bagna lub wzgórza.

Niestety, ary są cenione nie tylko jako zwierzęta domowe, gdyż w ich naturalnym środowisku zagraża im kłusownictwo i karczowanie lasów deszczowych. Jest to jeden z powodów, dla których międzynarodowy handel większością papug jest dziś zakazany.

To kolejny powód, dla którego odpowiedzialni miłośnicy ptaków zwracają się tylko do renomowanych hodowców, aby kupić piękne okazy papugi ara.

Papugi ara

Nazwa: Ara
Wzrost: do 90 centymetrów
Przewidywana długość życia: średnio 40 lub 50 lat, czasami nawet do 90 lat
Warunki utrzymania: co najmniej parami
Socjalizacja z innymi zwierzętami: niezalecana
Klatka: Pomieszczenie dla ptaków lub woliera o wymiarach co najmniej 4 x 2 x 2 metry plus schronienie dla jednej pary
Pokarm: Owoce, warzywa, nasiona, jagody, zioła, orzechy, dodatkowe minerały
Poziom trudności: wymagające


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane
4 min

Kanarek domowy

Kanarki uchodzą za łatwe w pielęgnacji, gdyż potrafią zadbać o siebie same. Czasem jednak należy im pomóc! Jak? Dowiedz się!
2 min

Nimfa

Nimfy nie są najprostsze w pielęgnacji. Omawiamy kilka najistotniejszych wymagań w hodowli nimf. Dowiedz się więcej!