Żywienie szczenięcia

Żywienie szczenięcia

Znalezienie najodpowiedniejszego pożywienia dla psa to prawdziwe wyzwanie, a zadaniem zwłaszcza wymagającym jest zapewnienie szczenięciu wszystkiego, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Pierwszy rok życia psa jest dla jego fizycznego oraz umysłowego rozwoju niezwykle istotny, wręcz kluczowy. Trudno się dziwić, gdyż okres ten u psa odpowiada, w zależności od rasy, okresowi od 12 do 15 lat u człowieka. Osobnika małej rasy określić można dorosłym po upływie około sześciu miesięcy od jego urodzenia, psy dużych ras natomiast dorastają od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. Pierwszy rok życia to bardzo intensywna faza wzrostu szczeniąt. W tym okresie ich organizmy potrzebują dużych ilości pożywienia, by za sprawą dostarczanych przez nie tłuszczy, białek, substancji mineralnych i witamin mogły zdrowo rozwijać się kości i stawy.

Od mleka matki po pierwszą karmę gotową

Przez pierwsze sześć do dziesięciu miesięcy szczenięta otrzymują wszystkie składniki odżywcze z mlekiem matki. Później rozpoczyna się nauka samodzielnego jedzenia. Jako właściciel powinieneś zapewnić szczenięciu pełnowartościowe i odpowiednie biologicznie pożywienie.

Wyważona karma dla szczenięcia

Szczenięta wymagają dwa do czterech razy więcej energii i składników odżywczych niż dorosłe psy. Niedobory żywieniowe w fazie wzrostu pozostawią trwałe szkody w ich organizmie. Karmy dla szczeniaka powinny łączyć ponad pięćdziesiąt niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, elementów śladowych i witamin. Ze względu na wyższe zapotrzebowanie energetyczne i kaloryczne młodych psów porcje pożywienia muszą zostać odpowiednio dostosowane. Zbyt mała ilość pożywienia prowadzi do niedoborów, natomiast zbyt okazałe posiłki mogą prowadzić do niekontrolowanego przyrostu wagi.

W większości przypadków właściciele młodych psów mogą kierować się następującymi zaleceniami: Zwiększone zapotrzebowanie na energię szczeniąt do czwartego miesiąca życia można pokrywać sześcioma posiłkami dziennie. Sześciomiesięcznemu psu wystarczą natomiast trzy posiłki. Najlepiej zwróć się jednak po poradę do weterynarza, który z pewnością będzie potrafił poprawnie ocenić predyspozycje żywieniowe Twojego psa.

Zmiana diety

Jak tylko szczenię dorośnie, możesz zacząć podawać mu karmę dla dorosłych psów. W tym czasie należy zredukować także ilość podawanych posiłków do jednego lub maksymalnie dwóch dziennie. Zmiana karmy powinna być przeprowadzana stopniowo. Dla psa nowa karma to nie tylko smakowa nowinka w misce, ale poważna zmiana, która, nieprawidłowo przeprowadzona, może prowadzić do zaburzeń w procesach trawiennych. Zmieszaj niewielką ilość nowej karmy dla psa dorosłego z dotychczas podawaną karmą dla szczenięcia, stopniowo zmniejszaj ilość starej karmy na rzecz nowej, aż do całkowitego jej zastąpienia. Karmę podawaj w temperaturze pokojowej, nigdy z bezpośrednio po wyjęciu z lodówki!

W naszym internetowym sklepie zooplus oferujemy szeroki asortyment specjalistycznych karm dla psów wielu uznanych marek, w wielu wariantach smakowych! Nieważne, czy zdecydujesz się na karmę suchą czy mokrą – u nas znajdziesz odpowiednią karmę dla swojego psa.

Najczęściej polecane