Jak oduczyć szczeniaka gryzienia

Szczeniak gryzie palce właściciela

Nawet najbardziej uroczy szczeniak w wieku od około sześciu tygodni posiada już te 28 ząbków, których być może chętnie użyłby do podgryzania w czasie zabawy. Wprawdzie może co najwyżej swoimi drobnymi igiełkami delikatnie dźgnąć, nie powodując większego uszczerbku na zdrowiu u osoby „pogryzionej”, jednak właściciel powinien od samego początku zwracać uwagę, by eliminować u swojego podopiecznego takie zachowania.

Często słyszy się opinię, że tendencja do gryzienia jest wrodzona i nie da się jej oduczyć. Jest ona jednak błędna i niestety może być brzemienna w negatywne skutki. Umiejętność zapanowania nad psem jest kluczowa w koegzystencji pomiędzy nim a właścicielem – zapobiega poważnym zranieniom w razie, gdyby miało dojść do sytuacji wyjątkowej.

Naturalny trening przeciw gryzieniu

Nawet najbardziej przyjacielskie psy mogą czasami ugryźć – na przykład wówczas, kiedy ktoś przez przypadek stanie im na łapę i wystraszą się nagłym bólem. Już najmłodsze psiaki poprzez zabawę uczą się, jak kontrolować tę naturalną broń: Kiedy któreś z rodzeństwa za mocno ugryzie przy wspólnym przepychaniu, poszkodowane szczenię natychmiast odskakuje, reaguje piskiem lub w ogóle rezygnuje z zabawy. Dla psiaka, który ugryzł brata lub siostrę, takie reakcje są również nieprzyjemne, przez co uczy się on, że gryzienie także dla niego niesie negatywne skutki. Rodzeństwo pojmuje więc szybko, że zębów należy używać jedynie przemyślanie. Naturalny rozwój i socjalizacja w sprzyjających warunkach daje więc optymalną podstawę do zahamowania tego typu zachowania u dorosłego psa. Niestety nie każdy świeżo upieczony właściciel po przyniesieniu do domu szczeniaka kontynuuje ten naturalny trening. Także dla psów małych ras oraz bardzo towarzyskich i przyjacielskich psów ma to ogromne znaczenie, gdyż także one mogą w stresującej sytuacji zareagować zbyt pochopnie i bez ostrzeżenia ugryźć. Wytrenowany pies natomiast da wówczas jedynie sygnał ostrzegawczy.

wszystko dla szczeniat

Nauka w czasie zabawy

Już w wieku szczenięcym pies powinien nauczyć się, że ludzka skóra jest wrażliwa i nie powinna być podgryzana ani drapana w trakcie zabawy. Dlatego już wtedy powinieneś jasno wyznaczać granice i przerywać zabawę głośnym sygnałem akustycznym, na przykład krzycząc „aua”, kiedy tylko pies otrze się zębami o Twoją skórę. Nie zwracaj przez chwilę na niego uwagi, by poczuł, że takie zachowanie skutkuje karą. Zazwyczaj wystarczy ignorować go przez 15 sekund. Jeśli sytuacja się powtórzy, najlepiej opuść pomieszczenie na około minutę. W ciągu 15 minut powtarzaj ten zabieg maksymalnie trzy razy i po upływie tego czasu zakończ zabawę – inaczej koncentracja szczenięcia może zostać przeciążona. Krzyki czy klaps w żadnym razie nie są dobrymi sposobami. Także dlatego, że Twój mały rozrabiaka może to zinterpretować jako prowokację do dalszej zabawy – w końcu szczenięta w miocie między sobą bawią się bezustannie, niejednokrotnie dziko i żywiołowo. Dlatego agresywnych zabaw, w trakcie których psiak pokazuje zęby, powinieneś zdecydowanie i konsekwentnie unikać. Do ostrzenia zębów zaproponuj psiakowi na przykład pluszową zabawkę – na niej będzie mógł się wyżyć.

klatki i transportery dla psow

Sprostać wyzwaniom

Jeśli w domu są małe dzieci, trening psa niesie za sobą dodatkowe wyzwania. Szczenięta lubią zaczepiać dzieci, na przykład ciągnąc je za ubranie. Pozwalaj dzieciom na zabawę z psem wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Dziecko powinno móc bawić się z psem samo wyłącznie wtedy, jeśli rozumie już, jak zapanować nad wybrykami psa w czasie zabawy.

Co może wydawać się dość dziwne, problem stanowią często także zbyt przyjaźnie usposobione psy. Szczenięta, które nigdy nie mają zapędów do gryzienia, nie dają właścicielowi szansy pokazania sobie, że jest to zachowanie niepożądane. Psiaka takiego można spróbować sprowokować do pokazania ząbków podając mu ulubiony smakołyk, na który rzuci się z wielką ochotą, przy okazji przygryzając Ci palce.

W zdecydowanej większości przypadków takie ćwiczenia ze szczeniakami wymagają wiele cierpliwości: Miej na uwadze, że wyłącznie konsekwentne postępowanie przynosi zamierzone skutki. Jeśli raz karzesz psa za podgryzanie, a innym razem podżegasz go do takich zabaw, to nie dziw się, że trening nie jest efektywny. Postępy widoczne będą nieprędko, zwłaszcza u psów ras, które kiedyś wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Uwaga: Powinieneś opanować odruch gryzienia u psa przed pojawieniem się u niego stałych zębów. Jeśli Ci się to nie udało, możesz udać się po pomoc do szkoły tresury.

Życzymy Tobie i Twojemu szczeniakowi wielu godzin wesołych zabaw, pozytywnych w skutkach.

Najczęściej polecane