Pożywienie dla mopsa

jaką karmę podawać mopsowi

Podawaj swojemu mopsowi odpowiednią karmę.

W sklepie zooplus.pl znajdziesz między innymi wybór karm dla psów specjalnie dla mopsów.

„Życie bez mopsów jest możliwe, ale bez sensu”. To powiedzenie wywodzi się od niemieckiego komika Vicco von Bülowa, znanego pod pseudonimem Loriot, jednego z najsłynniejszych miłośników mopsów. Jednak nie tylko Loriot był zwolennikiem tej rasy, fanami mopsów są również gwiazdy takie jak Jessica Alba czy Mesut Özil. Mops może również sam stać się celebrytą, jak w przypadku Sir Henry’ego, mopsa celebrytki Uschi Ackermann, który ma własną stronę na Facebooku. Motto Uschi Ackermann brzmi: „Mopsa nie ma się na własność, to do mopsa się należy”.

Każdy, kto zna mopsy, może z łatwością odnieść się do tego stwierdzenia. Te urocze pieski o często zrzędliwym lub melancholijnym wyrazie pyszczka zdobywają serca dzięki swojej wesołej, żartobliwej i żywej naturze. Nie są agresywne ani kłótliwe w stosunku do innych zwierząt domowych, ale towarzyskie i dobrze się z każdym dogadują. Niemniej, konieczne jest konsekwentne wychowanie, ponieważ mops jest bardzo inteligentny i wyczuwa surowość swojego opiekuna. Dostosowuje się i jest nieskomplikowany, co czyni go idealnym psem do towarzystwa lub psem rodzinnym.

Historia rasy mops nie jest dokładnie znana, prawdopodobnie pochodzi ona z Azji Wschodniej, najprawdopodobniej z Chin. Tradycyjnie hodowano tam małe psy, których wspólną cechą były krótkie, szerokie i płaskie łby. Prawdopodobnie około 1600 r. mops dotarł drogą morską do Holandii, która była pierwszym krajem europejskim, w którym go wprowadzono. Wilhelm III Orański zabrał ze sobą do Anglii dużą liczbę mopsów po objęciu tronu w 1688 r.

Ród Orański miał szczególny związek z tą rasą po tym, jak kundel Pompey głośnym szczekaniem ostrzegł swego pana, Wilhelma Cichego, przed zamachowcem, ratując mu w ten sposób życie. W XVIII wieku mops przeżywał swój renesans, co znajduje odzwierciedlenie w malarstwie, porcelanie, piosenkach i opowieściach. Wspominali o nim Wilhelm Busch i Johann Wolfgang von Goethe, a także, wspomniany wyżej, Loriot. Mops jest jedną z absolutnie najmodniejszych ras, a trend w kierunku hodowli rassmo ze zmienionymi cechami, takimi jak dłuższy nos i szyja, jest ważnym krokiem we właściwym kierunku.

Podstawa zdrowego życia – właściwe pożywienie dla mopsa od samego początku

Mops jest jedną z małych ras psów i osiąga idealną wagę od 6,3 do 8,1 kg przy wzroście w kłębie od 26 do 34 cm. Ponieważ mops należy do tak zwanych ras brachycefalicznych i musi zmagać się z problemami z oddychaniem ze względu na okrągły kształt głowy z krótkim nosem, w związku z tym należy tym bardziej unikać u psów tej rasy nadwagi. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość energii w karmie, w przeciwnym razie mops osiągnie większą wagę niż zamierzona i może dojść do niestabilnej budowy kości.

Mops z natury ma zwartą budowę z dobrymi i mocnymi mięśniami. Dlatego też mops potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu i zbilansowanej, dostosowanej do jego potrzeb diety. Ta zwarta budowa może łatwo przerodzić się w otyłość, jeśli już w wieku szczenięcym stosuje się niewłaściwą dietę. Ponadto należy kontrolować ilość jedzenia, ponieważ mops nie przestanie sam jeść, dopóki w misce będzie znajdować się pokarm.

Aby mały mops mógł rozpocząć życie w dobrym zdrowiu, należy upewnić się, że karma dla szczeniąt zawiera odpowiednio zbilansowane proporcje energii, minerałów, pierwiastków śladowych i witamin.

Zalecenia dotyczące żywienia szczeniąt opierają się na aktualnej wadze szczenięcia i oczekiwanej wadze dorosłego psa. Jako wskazówkę stosuje się wagę zwierzęcia rodzicielskiego tej samej płci. Ilość karmy zależy także od poziomu aktywności szczeniaka.

Karma dla szczeniąt mopsów: Odpowiednia karma dla małego mopsa

Dla szczeniąt rasy mops zalecana jest karma Animonda vom Feinsten Junior.

Animonda vom Feinsten Junior:

 • Zrównoważona zawartość wszystkich niezbędnych składników odżywczych
 • Wyjątkowo lekkostrawna dzięki rezygnacji ze zbóż i soi
 • Z pełnowartościowymi białkami pochodzenia zwierzęcego
 • Bez chemicznych aromatów, barwników i konserwantów

Ponadto jako sucha karma dla szczeniąt rasy mops nadaje się Granata Pet Lieblings Mahlzeit Junior z drobiem:

Granata Pet Lieblings Mahlzeit Geflügel Junior:

 • Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 dzięki olejowi z łososia
 • Zrównoważony stosunek wapnia do fosforu
 • Bogata w chondroitynę i glukozaminę dla wsparcia stawów

Ilość karmy dla szczeniaka rasy mops przy normalnej aktywności

Aktualna masa ciała Waga docelowa dorosłego psa Karma Przybliżona ilość karmy w g/dzień
3kg 7kg Animonda vom Feinsten Junior 380g
3kg 7kg Granata Pet Lieblings Mahlzeit Junior 140g
5kg 7kg Animonda vom Feinsten Junior 410g
5kg 7kg Granata Pet Lieblings Mahlzeit Junior 150g

Dla szczeniąt ilość karmy powinna być zawsze podzielona na kilka porcji dziennie. Ponadto pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Karmienie dorosłego mopsa

Dorosły mops powinien być karmiony karmą dla małych psów w wieku powyżej 1 roku. Mopsy są bardzo czułe i wrażliwe w stosunku do swoich ludzi, dobrze przystosowują się do ich sytuacji życiowych i przyzwyczajeń. Być może z powodu tej cechy istnieje uprzedzenie, że mops jest leniwy i dlatego gruby. Dlatego to opiekun mopsa powinien dostosować się do temperamentu tego żywiołowego, energicznego psa i nie hamować go.

W ten sposób można również łatwiej uniknąć nadwagi. W wysokich temperaturach należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenie wysiłku fizycznego, a na spacer przeznaczyć raczej wczesne godziny poranne lub późne godziny wieczorne. Mops jest bardziej wrażliwy na wysokie temperatury ze względu na swoją budowę anatomiczną z krótką kufą.

Jako przysmaki dla mopsów można stosować zdrowe przekąski lub krokieciki suchej karmy. Ilość przysmaków powinna być zawsze odejmowana od dziennej dawki pokarmu. Dla mopsów odpowiednia jest zarówno karma mokra, jak i sucha. Możesz wybrać karmę zgodną z preferencjami psa lub podawać oba rodzaje. Zawartość energii (kalorii) w karmie mokrej jest niższa niż w karmie suchej. Może to być szczególnie korzystne dla psów z tendencją do nadwagi.

Zalecana mokra karma dla mopsa

Rocco Classic

 • 100% świeżych składników najwyższej jakości
 • Bez zbóż i glutenu
 • Bez chemicznych aromatów, barwników i substancji wabiących

Dla aktywnych psów sucha karma ma kilka zalet. Ze względu na wyższą zawartość energii niż w karmie mokrej, psy aktywne są dobrze odżywione karmą suchą. Zwykle jest ona tańsza niż karma mokra. Sucha karma jest praktyczna w podróży i można ją również wykorzystać jako smakołyk lub podczas treningu. Jest łatwiejsza do przechowywania i powoduje mniej odpadów opakowaniowych niż karma mokra.

Sucha karma dla mopsa

Royal Canin Breed Pug Adult nadaje się jako sucha karma dla dorosłego mopsa:

 • Specjalne krokiety dla mopsa
 • Dobrze tolerowana, nadaje się również dla wrażliwych psów
 • Z przeciwutleniaczami, które mogą chronić komórki przed wolnymi rodnikami
 • Z cennym olejem rybim z kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6

Mops w podeszłym wieku

Zmiany fizyczne zachodzące w podeszłym wieku zmieniają również wymagania żywieniowe i pokarmowe psów. Zmniejszona aktywność i ćwiczenia obniżają zapotrzebowanie na energię. Aby zapobiec przybieraniu na wadze przez mopsa seniora, należy zmniejszyć zawartość energii w pożywieniu. Niemniej należy pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Karma powinna również charakteryzować się wysoką jakością białka. Ponieważ u niektórych starszych psów zmysł węchu i smaku jest osłabiony, korzystne jest podawanie szczególnie smacznej i aromatycznej karmy.

Zalecana karma mokra dla starszych mopsów

Royal Canin Mini Ageing 12+

 • Kompleksowa receptura specjalnie dopasowana do potrzeb małych psów w drugiej połowie życia.
 • Z przeciwutleniaczami i witaminą E, które pomagają wyłapać wolne rodniki i zachować prawidłową strukturę komórek
 • Mięso w kuszącym sosie to doskonałe uzupełnienie i alternatywa dla karmy suchej

Zalecana sucha karma dla mopsa seniora

Bozita Senior:

 • Zbilansowana karma sucha jakości premium dla psów wszystkich ras i wielkości
 • Zawartość substancji odżywczych i kalorii została dopasowana do potrzeb starszych i mniej aktywnych psów
 • Bez zbędnych dodatków
 • Składniki pochodzące z naturalnych szwedzkich gospodarstw funkcjonujących w zgodzie z naturą

Ilość karmy dla mopsa seniora

Karma Ilość karmy w g przy wadze 7 kg
Royal Canin Size Mini Ageing 12+ (karma mokra) ok. 390g
Bozita Senior (karma sucha) ok. 115g

Przekąski dla mopsa

Niskotłuszczowe przekąski monoproteinowe, takie jak kostki z wołowiny simentalskiej DeliBest i półwilgotne przysmaki zoolove z jagnięciny lub kurczaka są szczególnie odpowiednie jako nagroda między posiłkami dla mopsów w każdym wieku. Ilość przekąsek zawsze należy odjąć od dziennej racji pokarmowej.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.