Kiedy mowa o Beagle'u, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest jego żarłoczność. Jednak nie tylko niezbyt pochlebne zachowania żywieniowe Beagle'ów są sławne – również ich wesołość, życzliwość i towarzyskość są powszechnie znane. Jako pies stadny, Beagle jest dobrze tolerowany przez swoich pobratymców i bardzo przyjazny dla dzieci.
Beagle jest łagodny, uważny i elastyczny oraz zawsze w dobrym nastroju, co czyni go popularnym psem rodzinnym. Jednak z uwagi na to, że od zawsze był psem myśliwskim, będzie realizował swoją pasję, gdy tylko nadarzy się okazja. Ponadto, oprócz inteligencji, wykazuje się sporą dozą uporu i wytrwałości. Dlatego też Beagle wymaga intensywnego i konsekwentnego treningu.
Pierwotnie Beagle pochodzi prawdopodobnie z Anglii lub Francji i został wyhodowany z większego Southerna lub Foxhounda. Pochodzenie nazwy „Beagle” również nie jest jednoznacznie ustalone. Prawdopodobnie pochodzi od staroangielskiego słowa „begle”, celtyckiego „beag” lub starofrancuskiego „beigh”. Wszystkie trzy określenia odpowiadają słowu „mały” i były używane w odniesieniu do wszystkich małych psów stadnych.
Beagle jest psem myśliwskim, został wyhodowany jako pies stadny, który ochoczo biega, co przydawało się szczególnie podczas pieszych polowań na zające i króliki. Do dziś pozostało mu we krwi tropienie dziczyzny i grzebanie w norkach. W selekcji psów myśliwskich kładziono nacisk na to, aby Beagle bez problemu jadły wszystko w dużych ilościach oraz wykazywały jak najmniejszą alergię pokarmową. Pochodzenie Beagle’a, któremu przypadała w udziale rola psa stadnego, tłumaczy skłonność do nadmiernego jedzenia.
Właściwe żywienie od samego początku – zdrowa dieta szczeniaka rasy Beagle
Beagle należy do ras psów średniej wielkości i osiąga wzrost ok. 33–40 cm oraz, w zależności od wielkości i płci, wagę ok. 9–18 kg.
Ze względu na fakt, że Beagle znany jest z wyjątkowo dużego apetytu, już w wieku szczenięcym należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość energii w karmie. Przy wychowaniu małego Beagle’a można wyćwiczyć nawyki żywieniowe, aby już wtedy przeciwdziałać otyłości. Są jednak i takie opinie, które mówią, że należy karmić Beagle'a nieregularnie, bo inaczej będzie marudził co najmniej godzinę przed karmieniem. Każdy musi znaleźć najlepszą metodę dla siebie i swojego Beagle’a. Jednakże, pomimo działań edukacyjnych, jedzenie nigdy nie powinno być pozostawione bez nadzoru w zasięgu Beagle'a.
Dla zdrowego wzrostu szczeniąt rasy Beagle należy zwracać uwagę na dostosowane do potrzeb i zbilansowane proporcje energii, minerałów, pierwiastków śladowych i witamin. Szczeniaka należy karmić trzy lub cztery razy dziennie, w okresie mniej więcej po zmianie zębów można zmienić karmienie na dwa razy dziennie.
Zalecenia dotyczące żywienia szczeniąt oparte są na aktualnej wadze szczeniaka i prognozowanej wadze dorosłego psa. Tutaj można się kierować wagą rodzica tej samej płci. Ponadto ilość karmy uzależniona jest od poziomu aktywności szczenięcia.
Jaką karmę mogę podawać szczeniakowi rasy Beagle?
Dla szczeniąt rasy Beagle zalecana jest karma mokra Zooplus Selection Junior.
Sucha karma dla szczeniąt rasy Beagle
Concept for Life Medium Junior jest polecana jako sucha karma dla szczeniąt.
Ilość karmy dla szczeniaka Beagle o normalnej aktywności
Aktualna masa ciała |
Waga docelowa dorosłego psa |
Karma |
Przybliżona ilość karmy w g /dzień |
6kg |
13kg |
Zooplus Selection Junior |
670g |
6kg |
13kg |
Concept for Life Medium Junior |
210g |
10kg |
13kg |
Zooplus Selection Junior |
710g |
10kg |
13kg |
Concept for Life Medium Junior |
225g |
Dla szczeniąt ilość karmy powinna być zawsze podzielona na kilka porcji dziennie. Ponadto pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.
Karmienie dorosłego Beagle'a
Po osiągnięciu przez Beagle'a pełnego wzrostu lub po zmianie uzębienia, należy zmienić dietę na karmę dla psów dorosłych. Beagle ma większe wymagania co do ilości niż jej jakości. Wybredne osobniki tej rasy stanowią rzadki wyjątek. Zachowanie żywieniowe Beagle'a wywodzi się z czasów, gdy był wykorzystywany jako pies myśliwski i stadny.
Poprzez swoją aktywność w polowaniach Beagle traciły dużo kalorii, które w krótkim czasie musiały ponownie przyswoić. W związku z tym opiekun psa jest odpowiedzialny za zadbanie, aby Beagle miał dobrą sylwetkę. Z uwagi na to, że Beagle jest bardzo towarzyskim psem i nie lubi być sam, można go zabierać ze sobą wszędzie. Potrzebuje on dużo ruchu i aktywności. Może być w formie gier poszukiwawczych, sztuczek, tropienia i wielu innych atrakcji, gdyż ze względu na inteligencję i determinację Beagle'a nie ma prawie żadnych ograniczeń.
Część dziennej porcji karmy może być podawana jako nagroda podczas szkolenia. Jednak ta część nie może wtedy trafić jako racja żywnościowa do miski. Jako przysmaki nadają się krokiety z suchej karmy lub niskotłuszczowe przekąski.
Kwestia tego, jaką karmę należy podać swojemu pupilowi, zależy z jednej strony od preferencji psa, z drugiej powinna odpowiadać także opiekunowi. Wszystkie rodzaje karmy mają swoje zalety. Możliwe jest również łączenie kilku rodzajów karmy, np. mokra karma w domu, sucha karma w podróży podczas treningu. Wilgotność karmy mokrej jest wyższa niż karmy suchej, więc żołądek psa jest pełniejszy, a przez to bardziej nasycony. Zawartość energii w karmie mokrej jest zazwyczaj niższa niż w karmie suchej. Ponadto spożycie płynów przy podawaniu karmy mokrej jest wyższe niż w przypadku karmy suchej.
Zalecana mokra karma dla Beagle’a
Sucha karma oferuje pewne korzyści w żywieniu podczas szkolenia Beagle’a. Rację treningową należy jednak odjąć od energetycznej racji dziennej – nie można jej podawać dodatkowo. Ze względu na wyższą zawartość energii niż w karmie mokrej, bardzo aktywnym osobnikom, takim jak Beagle, można z powodzeniem podawać karmę suchą. Jest zwykle tańsza niż karma mokra. Jest również łatwiejsza do przechowywania i powstaje po niej mniej odpadów opakowaniowych niż w wypadku karmy mokrej.
Sucha karma dla dorosłego Beagle’a
Ilość karmy dla dorosłego Beagle’a o normalnej aktywności
Rodzaj karmy |
Ilość karmy w g przy masie 13 kg |
MAC's Adult |
ok. 535g |
Josera, łosoś i ziemniaki |
ok. 180g |
W przypadku łączenia karmy mokrej i suchej pół na pół, należy podawać połowę ilości każdej karmy.
Karma dla seniorów rasy Beagle
Starszy pies ma inne potrzeby niż młody. Zmienia się również organizm, a wraz z nim wymagania żywieniowe psa seniora. Zmniejszona ilość ruchu i metabolizm zmniejszają zapotrzebowanie na energię. Należy więc obniżyć pobór energii w karmie, aby senior nie przybierał na wadze. Z uwagi na to, że zmysł węchu i smaku również słabnie u starszych psów, szczególnie smaczna karma może być zaletą, nawet dla łakomczuszka rasy Beagle.
Zalecana mokra karma dla seniora rasy Beagle
Zalecana sucha karma dla seniora rasy Beagle