Pożywienie dla Beagle’a

karma dla beagle'a

Kiedy mowa o Beagle'u, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest jego żarłoczność. Jednak nie tylko niezbyt pochlebne zachowania żywieniowe Beagle'ów są sławne – również ich wesołość, życzliwość i towarzyskość są powszechnie znane. Jako pies stadny, Beagle jest dobrze tolerowany przez swoich pobratymców i bardzo przyjazny dla dzieci.

Beagle jest łagodny, uważny i elastyczny oraz zawsze w dobrym nastroju, co czyni go popularnym psem rodzinnym. Jednak z uwagi na to, że od zawsze był psem myśliwskim, będzie realizował swoją pasję, gdy tylko nadarzy się okazja. Ponadto, oprócz inteligencji, wykazuje się sporą dozą uporu i wytrwałości. Dlatego też Beagle wymaga intensywnego i konsekwentnego treningu.

Pierwotnie Beagle pochodzi prawdopodobnie z Anglii lub Francji i został wyhodowany z większego Southerna lub Foxhounda. Pochodzenie nazwy „Beagle” również nie jest jednoznacznie ustalone. Prawdopodobnie pochodzi od staroangielskiego słowa „begle”, celtyckiego „beag” lub starofrancuskiego „beigh”. Wszystkie trzy określenia odpowiadają słowu „mały” i były używane w odniesieniu do wszystkich małych psów stadnych.

Beagle jest psem myśliwskim, został wyhodowany jako pies stadny, który ochoczo biega, co przydawało się szczególnie podczas pieszych polowań na zające i króliki. Do dziś pozostało mu we krwi tropienie dziczyzny i grzebanie w norkach. W selekcji psów myśliwskich kładziono nacisk na to, aby Beagle bez problemu jadły wszystko w dużych ilościach oraz wykazywały jak najmniejszą alergię pokarmową. Pochodzenie Beagle’a, któremu przypadała w udziale rola psa stadnego, tłumaczy skłonność do nadmiernego jedzenia.

Właściwe żywienie od samego początku – zdrowa dieta szczeniaka rasy Beagle

Beagle należy do ras psów średniej wielkości i osiąga wzrost ok. 33–40 cm oraz, w zależności od wielkości i płci, wagę ok. 9–18 kg.

Ze względu na fakt, że Beagle znany jest z wyjątkowo dużego apetytu, już w wieku szczenięcym należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość energii w karmie. Przy wychowaniu małego Beagle’a można wyćwiczyć nawyki żywieniowe, aby już wtedy przeciwdziałać otyłości. Są jednak i takie opinie, które mówią, że należy karmić Beagle'a nieregularnie, bo inaczej będzie marudził co najmniej godzinę przed karmieniem. Każdy musi znaleźć najlepszą metodę dla siebie i swojego Beagle’a. Jednakże, pomimo działań edukacyjnych, jedzenie nigdy nie powinno być pozostawione bez nadzoru w zasięgu Beagle'a.

Dla zdrowego wzrostu szczeniąt rasy Beagle należy zwracać uwagę na dostosowane do potrzeb i zbilansowane proporcje energii, minerałów, pierwiastków śladowych i witamin. Szczeniaka należy karmić trzy lub cztery razy dziennie, w okresie mniej więcej po zmianie zębów można zmienić karmienie na dwa razy dziennie.

Zalecenia dotyczące żywienia szczeniąt oparte są na aktualnej wadze szczeniaka i prognozowanej wadze dorosłego psa. Tutaj można się kierować wagą rodzica tej samej płci. Ponadto ilość karmy uzależniona jest od poziomu aktywności szczenięcia.

Jaką karmę mogę podawać szczeniakowi rasy Beagle?

Dla szczeniąt rasy Beagle zalecana jest karma mokra Zooplus Selection Junior.

Zooplus Selection Junior:

 • Dla harmonijnego wzrostu szczeniąt i młodych psów
 • Delikatne przygotowanie w celu zachowania składników odżywczych
 • Niska zawartość węglowodanów dla odpowiedniego zaopatrzenia w energię
 • Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 z oleju lnianego
karma dla beagle'a od zooplus

Sucha karma dla szczeniąt rasy Beagle

Concept for Life Medium Junior jest polecana jako sucha karma dla szczeniąt.

sucha karma dla beagle'a Concept for Life Medium Junior

Concept for Life Medium Junior:

 • Dobrze zbilansowany bilans składników odżywczych dla optymalnego rozwoju szczeniąt ras średniej wielkości
 • Zrównoważony stosunek wapnia do fosforu
 • Duża zawartość wysoko przyswajalnych białek
 • Witaminy z grupy B, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 dla lśniącej sierści i zdrowej skóry

Ilość karmy dla szczeniaka Beagle o normalnej aktywności

Aktualna masa ciała Waga docelowa dorosłego psa Karma Przybliżona ilość karmy w g /dzień
6kg 13kg Zooplus Selection Junior 670g
6kg 13kg Concept for Life Medium Junior 210g
10kg 13kg Zooplus Selection Junior 710g
10kg 13kg Concept for Life Medium Junior 225g

Dla szczeniąt ilość karmy powinna być zawsze podzielona na kilka porcji dziennie. Ponadto pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Karmienie dorosłego Beagle'a

Po osiągnięciu przez Beagle'a pełnego wzrostu lub po zmianie uzębienia, należy zmienić dietę na karmę dla psów dorosłych. Beagle ma większe wymagania co do ilości niż jej jakości. Wybredne osobniki tej rasy stanowią rzadki wyjątek. Zachowanie żywieniowe Beagle'a wywodzi się z czasów, gdy był wykorzystywany jako pies myśliwski i stadny.

Poprzez swoją aktywność w polowaniach Beagle traciły dużo kalorii, które w krótkim czasie musiały ponownie przyswoić. W związku z tym opiekun psa jest odpowiedzialny za zadbanie, aby Beagle miał dobrą sylwetkę. Z uwagi na to, że Beagle jest bardzo towarzyskim psem i nie lubi być sam, można go zabierać ze sobą wszędzie. Potrzebuje on dużo ruchu i aktywności. Może być w formie gier poszukiwawczych, sztuczek, tropienia i wielu innych atrakcji, gdyż ze względu na inteligencję i determinację Beagle'a nie ma prawie żadnych ograniczeń.

Część dziennej porcji karmy może być podawana jako nagroda podczas szkolenia. Jednak  ta część nie może wtedy trafić jako racja żywnościowa do miski. Jako przysmaki nadają się krokiety z suchej karmy lub niskotłuszczowe przekąski.

Kwestia tego, jaką karmę należy podać swojemu pupilowi, zależy z jednej strony od preferencji psa, z drugiej powinna odpowiadać także opiekunowi. Wszystkie rodzaje karmy mają swoje zalety. Możliwe jest również łączenie kilku rodzajów karmy, np. mokra karma w domu, sucha karma w podróży podczas treningu. Wilgotność karmy mokrej jest wyższa niż karmy suchej, więc żołądek psa jest pełniejszy, a przez to bardziej nasycony. Zawartość energii w karmie mokrej jest zazwyczaj niższa niż w karmie suchej. Ponadto spożycie płynów przy podawaniu karmy mokrej jest wyższe niż w przypadku karmy suchej.

Zalecana mokra karma dla Beagle’a

MAC's Adult karma dla psa

MAC´s Adult

 • Jako źródło węglowodanów tylko lekkostrawne warzywa lub makaron
 • Bez soi, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów
 • Odpowiednie również dla psów wrażliwych na rodzaje karmy

Sucha karma oferuje pewne korzyści w żywieniu podczas szkolenia Beagle’a. Rację treningową należy jednak odjąć od energetycznej racji dziennej – nie można jej podawać dodatkowo. Ze względu na wyższą zawartość energii niż w karmie mokrej, bardzo aktywnym osobnikom, takim jak Beagle, można z powodzeniem podawać karmę suchą. Jest zwykle tańsza niż karma mokra. Jest również łatwiejsza do przechowywania i powstaje po niej mniej odpadów opakowaniowych niż w wypadku karmy mokrej.

Sucha karma dla dorosłego Beagle’a

Josera łosoś i ziemniaki, bezzbożowa to odpowiednia karma sucha dla Beagle’a.

 • Łatwostrawne składniki, takie jak łosoś i ziemniaki
 • Bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów
 • Przyjazna dla żołądka mieszanka ziół i owoców
 • Bez zbóż, soi, cukru i nabiału
Josera łosoś i ziemniaki, bezzbożowa

Ilość karmy dla dorosłego Beagle’a o normalnej aktywności

Rodzaj karmy Ilość karmy w g przy masie 13 kg
MAC's Adult ok. 535g
Josera, łosoś i ziemniaki ok. 180g

W przypadku łączenia karmy mokrej i suchej pół na pół, należy podawać połowę ilości każdej karmy.

Karma dla seniorów rasy Beagle

Starszy pies ma inne potrzeby niż młody. Zmienia się również organizm, a wraz z nim wymagania żywieniowe psa seniora. Zmniejszona ilość ruchu i metabolizm zmniejszają zapotrzebowanie na energię. Należy więc obniżyć pobór energii w karmie, aby senior nie przybierał na wadze. Z uwagi na to, że zmysł węchu i smaku również słabnie u starszych psów, szczególnie smaczna karma może być zaletą, nawet dla łakomczuszka rasy Beagle.

Zalecana mokra karma dla seniora rasy Beagle

Rinti Senior karma dla beagle'a

Rinti Senior

 • Odpowiednie składniki odżywcze i umiarkowana zawartość tłuszczu dla starszych psów
 • Błonnik pokarmowy dla uregulowanego trawienia
 • Bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 dzięki zawartości oleju lnianego

Zalecana sucha karma dla seniora rasy Beagle

Bosch Senior

 • Wysoka zawartość skutecznych antyoksydantów aktywnych dla komórek
 • Zbalansowana zawartość różnych rozpuszczalnych składników balastowych, które stymulują rozwój mikroflory jelitowej psa i zapewniają odpowiednie trawienie
 • Zrównoważony stosunek niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3
bosch senior

Ilość karmy dla seniora rasy Beagle

Rodzaj karmy Ilość karmy w g przy masie 13 kg
Rinti Senior ok. 600g
Bosch Senior ok. 175g

Przekąski dla Beagle’a

Kostki Chewies bardzo dobrze nadają się dla Beagle’a jako nagroda między posiłkami lub podczas treningu. Ze względu na wysoką zawartość mięsa, są wysoce strawne i sprawdzają się podczas szkolenia. Ilość kalorii z przekąsek zawsze należy odjąć od dziennej racji pokarmowej.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.