Nie tylko z powodu częstego pojawiania się w filmach i telewizji, bernardyny są jednymi z najbardziej popularnych psów rodzinnych. Przy wysokości w kłębie od 65 do 90 cm i wadze od 55 do 80 kg, jest to jedna z największych i najcięższych ras psów. W przeszłości były używane głównie jako psy robocze i ratownicze. Jaka karma dla bernardyna jest dla tego pracowitego olbrzyma najpożywniejsza?
Na co muszę zwrócić uwagę?
Masywny bernardyn otrzymał swoją nazwę z wczesnych kronik, które ujawniają, że psy te były używane do ochrony w hospicjum założonym przez mnichów na wielkiej przełęczy św. Bernarda w Szwajcarii w XI wieku w ramach schronienia dla podróżnych i pielgrzymów . Od tego czasu bernardyn jest wykorzystywany jako pies do towarzystwa, pies ratowniczy i lawinowy w śniegu i mgle, służący do ratowania zagubionych podróżnych. Dziś jednak, ze względu na ciężką budowę, bernardyny nadają się tylko w ograniczonym zakresie jako psy ratownicze, ale są popularne przy rehabilitacji lub jako psy terapeutyczne. Razem z berneńskim psem górskim, to jedna z najbardziej znanych szwajcarskich ras psów.
Jeśli chodzi o wygląd bernardynów, to występują dwie odmiany. Jedna o krótkiej, gęstej, gładkiej i przylegającej sierści, druga o średniej długości sierści wierzchniej. W obu przypadkach mają czerwono-biały płaszcz a białe łapy, klatkę piersiową i końcówkę ogona. Krępe i muskularne ciało, imponująca głowa i uważny wyraz pyska dopełniają całości majestatycznego wyglądu.
Jako pies ratowniczy bernardyn wyróżniał się przede wszystkim swoim dobrodusznym, czujnym, zrównoważonym i niezawodnym charakterem. Praktycznie nic nie wyprowadza go z równowagi, więc jest otwarty nawet na obcych i zwykle czuje się komfortowo, będąc głaskanym i dotykanym przez nieznajome osoby i dzieci. Prawie żaden inny pies nie jest tak tolerancyjny, zrównoważony i lubiący dzieci. Z tego powodu imponujący wyglądem ze względu na swoje rozmiary bernardyn jest doskonałym psem rodzinnym, zwłaszcza że broni swojej rodziny i swojego królestwa bezkompromisowo i niezwykle skutecznie, nigdy nie tracąc panowania nad sobą (pod warunkiem, że jest dobrze wyszkolony). Jest też bardzo czuły i potrzebuje dużo kontaktu z ludźmi oraz innymi psami.
Wielki psi szczeniak
Bernardyna można zaliczyć do psów o dużej budowie lub do tzw. molosów. Szczególnie w przypadku dużych i ciężkich ras psów należy zwrócić uwagę na to, aby zawartość energii (kalorii) w karmie była dostosowana do potrzeb danego szczeniaka. Jeśli zawartość energii jest zbyt wysoka, istnieje ryzyko, że będą one rosły zbyt szybko. W rezultacie ostateczna waga ustalona genetycznie dla każdego psa może zostać osiągnięta zbyt wcześnie, gdy szkielet nie będzie jeszcze dostosowany do tej wagi. Skutkiem tego mogą być poważne wady postawy kończyn. Aby uniknąć tego problemu, szczenięta powinny być karmione pożywieniem, które dostarczy im niezbędnych minerałów (zwłaszcza wapnia i fosforu), pierwiastków śladowych, witamin i oczywiście energii. W ten sposób nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten delikatny olbrzym rósł zdrowo. Zalecenia żywieniowe powinny być oparte na aktualnej wadze szczeniaka i oczekiwanej wadze dorosłego psa. Do oszacowania oczekiwanej wagi wykorzystuje się wagę zwierzęcia rodzicielskiego tej samej płci. Przy dzieleniu ilości karmy dla bernardyna bierze się również pod uwagę wiek i aktywność szczeniaka.
Ilość karmy dla bernardyna szczeniaka o normalnej aktywności
Aktualna masa ciała |
Waga docelowa dorosłego psa |
Karma |
Przybliżona ilość karmy w g /dzień |
10kg |
65kg |
Royal Canin Giant Junior |
425g |
45kg |
65kg |
Royal Canin Giant Junior |
760g |
Dla szczeniąt ilość karmy powinna być zawsze podzielona na kilka porcji dziennie. Ponadto pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.
Łagodny olbrzym: Żywienie dorosłego bernardyna
Choćby ze względu na swoją wielkość i masę, bernardyn nie jest jedną z tych ras, które charakteryzują się silną potrzebą ruchu. Obecnie bernardyn rzadko spełnia swoją pierwotną rolę psa ratowniczego ze względu na swoją budowę, która znacznie się zmieniła w porównaniu do tamtych czasów. W związku z tym potrzeby żywieniowe bernardyna również uległy znacznym zmianom. Dzisiaj bernardyn uważany jest za zrównoważonego psa do towarzystwa, którego nic nie wyprowadzi z równowagi zbyt szybko. Jego dieta powinna być dostosowana do jego masy ciała i aktywności. Problemy ze stawami wpływają na organizm jeszcze bardziej ze względu na wielkość i wagę. Niestety, bernardyn jest obecnie coraz bardziej podatny na dysplazję stawów biodrowych. Dzięki diecie o umiarkowanej zawartości energii i wysokiej jakości składnikach można zapobiegać otyłości i problemom ze stawami. Zapotrzebowanie na energię, jak również ilość karmy dla bernardyna można określić w zależności od wielkości, wagi i aktywności fizycznej psa.
Szczególnie w przypadku tak dużej rasy jak bernardyn, który w wieku dorosłym osiąga wysoką wagę końcową, konieczna jest optymalna dieta o składzie zbilansowanym i dostosowanym do potrzeb. Po osiągnięciu wagi docelowej przez bernardyna należy zmienić karmę dla młodych psów na karmę dla dorosłych psów. Podawanie smakołyków i przekąsek nie powinno być pomijane w codziennym żywieniu, jednak ilość smakołyków należy odjąć od dziennej racji żywnościowej.
Zalecana mokra karma dla bernardyna
Ilość karmy dla dorosłego bernardyna o normalnej aktywności
Rodzaj karmy |
Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 65kg |
Rocco Sensitive |
ok. 1830g |
Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę.
Zalecana sucha karma dla bernardyna
Ilość karmy dla dorosłego bernardyna o normalnej aktywności
Rodzaj karmy |
Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 65kg |
Royal Canin Giant Adult |
ok. 540g |
Hills Canine Adult Large Breed jagnięcina i ryż |
ok. 575g |
Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę.
Zdrowe starzenie się dzięki właściwej diecie
Podobnie jak u ludzi, u starszych psów widać upływ czasu. Jako rasa olbrzymia, bernardyny mają krótszą średnią długość życia niż psy mniejszych ras, więc zaczynają się starzeć wcześniej. Zmienia się metabolizm psa, a wraz z nim potrzeby żywieniowe. Zapotrzebowanie na energię maleje wraz ze spadkiem aktywności. Należy wybrać karmę o odpowiedniej zawartości energii, zmniejszonej zawartości tłuszczu, aby kontrolować wagę i zwiększonej zawartości błonnika, aby ułatwić trawienie. Zmysł węchu i smaku może ulec osłabieniu, dlatego polecane jest smaczne jedzenie wspierające łaknienie. Aby wspomóc układ odpornościowy bernardyna seniora, karmy dla seniorów zawierają zazwyczaj dużą ilość przeciwutleniaczy.
Zalecana karma dla bernardyna seniora