Szampon dla psa DIY: Naturalny i zdrowy

Artykuł napisany przez Zespół redakcyjny zooplus
Domowy szampon dla psa

Pies gotowy na domowe spa z naturalnym, domowym szamponem dla psa.

Twój pies pilnie potrzebuje kąpieli? Dowiedz się, jak szybko i łatwo przygotować swój własny, naturalny szampon dla psa.

Dlaczego warto przygotować szampon dla psa samodzielnie?

Regularne szczotkowanie jest nieodzownym elementem pielęgnacji czworonoga. Kąpiel natomiast nie jest zabiegiem obowiązkowym. Z reguły w zupełności wystarczy spłukanie sierści zwierzęcia czystą wodą. Niemniej, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, warto mieć pod ręką szampon dla psów.

Przy użyciu kilku domowych środków możesz w kilka minut przygotować szampon dla psa własnoręcznie. Największą jego zaletą jest to, że dokładnie wiesz, co się w nim znajduje i możesz dostosować go do potrzeb Twojego podopiecznego.

Szampon dla psa DIY: Mniej znaczy więcej

Ten produkt pielęgnacyjny nie jest artykułem pierwszej potrzeby, a raczej produktem awaryjnym. Zbyt częste kąpiele mogą bowiem uszkodzić naturalną barierę skórną i powinny odbywać się tak rzadko, jak to możliwe. Sięgaj po niego wyłącznie w przypadku uporczywych zabrudzeń, z którymi zwykła woda sobie nie poradzi – na przykład, gdy Twój pupil zażywał kąpieli błotnej lub wytarzał się w oborniku podczas spaceru.

Składniki potrzebne do przygotowania szamponu dla psa DIY

Do przygotowania szamponu potrzebujesz następujące składniki:

 • 250 ml ciepłej wody (destylowanej)
 • 4–5 łyżek stołowych (ok. 45 g) naturalnych płatków mydlanych (bez siarczanów, tłuszczów zwierzęcych, perfum i innych dodatków)
 • 50 ml organicznego octu jabłkowego
 • 1 łyżka stołowa organicznego oleju kokosowego
 • opcjonalnie: 2–3 krople organicznego olejku lawendowego
 • butelka/dozownik do napełnienia

Podane ilości wystarczą do sporządzenia jednej butelki szamponu o pojemności ok. 350 mililitrów.

Uwaga: Wszystkie składniki są bezpieczne dla psów. Niemniej, przed użyciem postaraj się wykluczyć ewentualne alergie u lekarza weterynarii! Poza tym, pamiętaj, że szampony dla ludzi, zwykłe mydła do rąk czy płyny do mycia naczyń absolutnie nie nadają się do pielęgnacji psa!

Szampon dla psa DIY: Przygotowanie

 • Najpierw rozpuść płatki mydlane w wodzie.
 • Następnie dodaj ocet jabłkowy, olej kokosowy i w razie potrzeby kilka kropli olejku lawendowego. Olejku używaj bardzo oszczędnie – zbyt duża jego ilość może podrażnić wrażliwy nos czworonoga.
 • Na koniec wszystko dobrze wymieszaj i przelej do butelki.

Oczywiście możesz również kupić już gotowy szampon dla psów: Bogaty wybór produktów pielęgnacyjnych znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Wskazówki dotyczące kąpieli

Zanim przystąpisz do kąpieli z użyciem domowego szamponu dla psów, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 • Upewnij się, że powierzchnia, na której pies stoi nie jest śliska i powoli przyzwyczajaj go do wody, ostrożnie spłukując go od łap w górę.
 • Zawsze używaj letniej wody – nie może być ani za gorąca, ani za zimna!
 • Poza tym, uważaj, aby woda i szampon nie dostały się do oczu, uszu lub nosa psa.
 • Dokładnie zmyj szampon.
 • Po kąpieli pamiętaj, aby psa dobrze wysuszyć zanim wypuścisz go na zewnątrz.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo wykąpać psa?


Zespół redakcyjny zooplus
zooplus Redaktion

Zespół redakcyjny zooplus tworzą eksperci i redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie hodowli zwierząt: Florian, Luisa ze swoim białym owczarkiem szwajcarskim Elyosem oraz Franziska ze swoim maltańczykiem Emmy i koniem Rubi. Wraz z dużą siecią ekspertów ds. zwierząt pracują nad tym, aby Magazyn zooplus był zaufanym źródłem informacji dla wszystkich opiekunów i miłośników zwierząt. Celem zespołu jest dostarczanie ekscytującej wiedzy o zwierzętach oraz istotnych informacji na temat właściwej opieki nad nimi.


Najczęściej polecane