Fizjoterapia psów

Pies podczas fizjoterapii

Fizjoterapia sprawdza się w przypadku psów, które cierpią na przewlekły ból.

Twój podopieczny ma zwyrodnieniową chorobę stawów lub zdiagnozowano u niego dyskopatię? Warto zatem rozważyć fizjoterapię dla psów. Dowiedz się, kiedy jej wdrożenie jest zasadne i z jakim potencjalnym ryzykiem może być związana.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest zachowawczą formą leczenia. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, jest metodą nieinwazyjną.

Fizjoterapeuta działa na zmienione chorobowo obszary ciała „z zewnątrz” – jeśli pies cierpi na przykład na ból stawów lub stan zapalny tkanek, pomaga usprawnić krążenie krwi, tym samym przyspieszając proces gojenia.

Obszary zastosowania: Kiedy fizjoterapia psów może przynieść korzyści?

Fizjoterapia znajduje zastosowanie w przypadku rozmaitych dolegliwości, przy czym najczęściej tych dotyczących aparatu ruchu – mięśni i stawów.

Sprawdza się w szczególności w poniższych schorzeniach:

  • problemach neurologicznych (np. dyskopatii)
  • chorobach stawów (np. zwyrodnieniach, wadach budowy)
  • w leczeniu bólu
  • w dolegliwościach mięśni szkieletowych (np. osłabieniu mięśni, nadwyrężeniach)
  • przed i po operacjach (np. po wypadkach)
  • w celu zwiększenia mobilności (np. u starszych lub sportowych psów)

Jakie rodzaje fizjoterapii psów istnieją?

Dostępne są różne formy fizjoterapii. Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, psi fizjoterapeuci sięgają po następujące metody:

Masaże

Psy, które doznały różnego rodzaju urazów nie są w stanie odpowiednio poruszać mięśniami nierzadko przez długi czas, co prowadzi do ich napięcia i przylegania do otaczającej je tkanki łącznej.

Masując takie obszary, fizjoterapeuta jest w stanie rozdzielić i uwolnić zrośnięte ze sobą mięśnie. Ponadto masaż pobudza krążenie krwi i redukuje stres.

Kinezyterapia

Ukierunkowane ruchy przyspieszają odbudowę mięśni i poprawiają koordynację. Psi fizjoterapeuta może biernie rozciągać kończyny czworonoga lub aktywnie je gimnastykować, ustawiając slalom lub tor przeszkód do pokonania przez zwierzę.

Podwodna bieżnia

Kolejną formą fizjoterapii psów jest poruszanie się po podwodnej bieżni. Woda redukuje wagę psich pacjentów, która oddziałuje na ich stawy i mięśnie.

Opór stawiany przez wodę sprawia również, że taki trening jest bardziej efektywny, a przy tym masa mięśniowa rozbudowuje się bez obciążania stawów. Fizjoterapeuci zwierząt często wykorzystują tę formę leczenia w przypadku pacjentów z przewlekłymi problemami ze stawami lub nadwagą.

Pies ćwiczy na podwodnej bieżni © antoine-photographe / stock.adobe.com
Dzięki podwodnym bieżniom psy mogą ćwiczyć mięśnie bez obciążania stawów.

Termoterapia

Zmieniająca się temperatura wspiera proces gojenia. Podczas gdy ciepło poprawia krążenie krwi i rozluźnia mięśnie, zimno łagodzi stany zapalne i ostry ból.

Akupunktura

Akupunktura ma długą tradycję zarówno w medycynie jak i weterynarii. Wbijając cienkie igły w określone obszary ciała, psi fizjoterapeuta zmniejsza odczuwanie przewlekłego bólu przez czworonoga. Jej działanie polega między innymi na usprawnianiu krążenia krwi i stymulacji autonomicznego układu nerwowego.

Laseroterapia

Chociaż laseroterapia może wydawać się niebezpieczna, zupełnie nie ma się czego obawiać. Działanie lasera nie jest bowiem dla psa bolesne. Jego wiązki emitują skupioną, jednobarwną wiązkę światła, która przenika przez skórę do głębszych tkanek w ciele psiego pacjenta. Usprawnia krążenie krwi, przyspiesza procesy gojenia i eliminuje ból.

Laseroterapia jest często wykorzystywana w przypadku urazów mięśni i tkanek.

Pies podczas laseroterapii © Martin Schlecht / stock.adobe.com
Wiązki lasera wnikają głęboko w tkanki i pobudzają komórki do regeneracji.

Elektroterapia prądem średniej częstotliwości

Metoda ta polega na przyklejaniu do skóry psa elektrod, które wysyłają impulsy elektryczne i tym samym spontanicznie i naturalnie pobudzają włókna mięśniowe, przyczyniając się do szybszej regeneracji mięśni szkieletowych.

Jakie ryzyko wiąże się z fizjoterapią psów?

Jeśli psi fizjoterapeuta wykonuje swoje zadania prawidłowo, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest znikome. Jeśli natomiast przeciąży leczone partie ciała lub nie dostosuje ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia, może spowodować powstanie urazu lub wystąpienie reakcji zapalnych. Dlatego fizjoterapia musi być w każdym przypadku dostosowana do danego psa.

Na co należy zwrócić uwagę po zakończeniu fizjoterapii?

Zakończenie fizjoterapii u psa zazwyczaj nie oznacza, że jego organizm całkowicie się zregenerował.

Zwłaszcza w przypadku poważnych urazów i schorzeń przewlekłych takich jak zwyrodnienia, bardzo ważna jest kontynuacja wzmacniania mięśni i stawów. Poproś więc fizjoterapeutę, aby pokazał Ci ćwiczenia, które możesz wykonywać z psem samodzielnie w domu i na co musisz zwrócić uwagę.

Jeśli w tym czasie okaże się, że pies cały czas kuleje lub kulawizna powróci, należy ponownie udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii, który rozważy czy dalsza fizjoterapia ma sens, czy może konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Najczęściej polecane