Leczenie: Jak przebiega leczenie dirofilariozy u psa?
Leczenie dirofilariozy skierowane jest zarówno przeciwko dorosłym formom pasożytów jak i larwom. Ponadto, zwykle konieczne jest leczenie objawowe.
Celowanie zwalczanie nicieni sercowych i ich larw
Mikrofilarie możemy zwalczać z wykorzystaniem specjalnych preparatów odrobaczających z grupy makrocyklicznych laktonów, które podaje się raz w miesiącu przez cały okres terapii.
Makrocykliczne laktony docierają także do stadiów larwalnych w skórze i zapobiegają przenoszeniu larw nicieni na komary.
Jednocześnie wdrażane jest leczenie melarsominą, która zwalcza dorosłe i dojrzałe formy nicieni. Aby spowodować powolną śmierć pasożytów, lekarz weterynarii podaje ją w formie zastrzyku w określonych odstępach czasu.
Drugą dawkę podaje się trzydzieści dni po pierwszej, a trzecią jeden dzień później. W celu złagodzenia nieprzyjemnych doznań podczas zastrzyku w mięśnie lędźwiowe psa, zazwyczaj stosuje się sedację.
Co istotne: Metoda powolnej śmierci (slow-kill), w przypadku której makrocykliczne laktony podawane są przez bardzo długi czas w celu zabicia dorosłych form pasożytów nie jest skuteczna w przypadku nicieni sercowych, a wręcz może mieć poważne, długofalowe skutki dla psa, a nawet być śmiertelna.
Odpoczynek to absolutna konieczność
Od momentu zdiagnozowania inwazji nicieni sercowych, należy zapewnić psu absolutny spokój, co oznacza spacery wyłącznie na smyczy i brak możliwości zabawy z innymi psami. Dzięki temu zredukujemy postęp trwałych zmian w płucach.
Podczas wysiłku zwiększa się bowiem częstość pracy serca i przepływ krwi przez płuca, a migrujące lub umierające pasożyty lub tworzące się skrzepy krwi mogą spowodować zagrażający życiu zator płucny.
Aby jednak podczas terapii i rekonwalescencji nasz pies się nie nudził, polecamy różnego rodzaju zabawy umysłowe. Dobrym pomysłem będzie nauka podstawowych komend, sztuczek oraz trening z klikerem. Najważniejsze jest, aby wybrać takie aktywności, które nie będą dla psa męczące.
Antybiotyki, zabiegi operacyjne itp.
W nicieniach sercowych bytują bakterie Wolbachia, które wspierają nicienie w rozwoju i rozmnażaniu. Dlatego cztery tygodnie przed rozpoczęciem właściwego leczenia, lekarz weterynarii poda psu antybiotyki, mające na celu ich zwalczenie.
W przypadku rozległej inwazji, często konieczne jest operacyjne usunięcie pasożytów, zwłaszcza, gdy w jednym miejscu znajduje się ich wiele, tworząc kłębowisko. Podczas obumierania mogą spowodować zamknięcie światła dużych naczyń płucnych począwszy od prawej komory serca lub żyły głównej (duża, prowadząca do serca żyła).
Po zakończonym leczeniu, wykonuje się ponowne badanie krwi w celu potwierdzenia braku obecności pasożytów.
Leczenie wyłącznie po potwierdzonej diagnozie
Dirofilariozę u psa leczy się wyłącznie na podstawie potwierdzonej diagnozy. Ponieważ leczenie jest bardzo kosztowne, czasochłonne i wymaga wzmożonej opieki nad psim pacjentem, często przeprowadza się je w klinice weterynaryjnej. O dokładnym przebiegu terapii decyduje lekarz weterynarii w oparciu o indywidualny przypadek.
Opieka stacjonarna podczas leczenia jest niezbędna, aby lekarz mógł szybko zareagować na ewentualne komplikacje, takie jak reakcje alergiczne na obumierające mikrofilarie.