Dlaczego pies nie chce wyjść na spacer?

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Pies nie chce wyjść na spacer

Pies zapiera się i nie chce iść dalej – co się dzieje?

Niemal każdy opiekun psa tego doświadczył: Zbliża się pora spaceru, a pies nie chce ruszyć się z miejsca. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny.

Dorosły pies nie chce wyjść na spacer

Psy mają dużą potrzebę ruchu. Dlatego dorosły pies nie odmawia wyjścia na spacer bez wyraźnego powodu. Aby go znaleźć, trzeba mu się wyraźniej przyjrzeć.

Za niechęcią do spacerów mogą kryć się zarówno problemy fizyczne, jak i psychiczne. Ale bez obaw, zazwyczaj nie są one poważne i można im szybko zaradzić.

Jeśli pies odmawia wyjścia na spacer, stawiając czynny opór, przyczyną może być fizyczny dyskomfort. Może odczuwać ból uniemożliwiający mu poruszanie się i wówczas wszelkie próby zachęcenia go do wyjścia będą bezowocne.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia Twojego podopiecznego, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który uważniej mu się przyjrzy. Dobry specjalista z reguły od razu znajdzie źródło problemu i odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie i Twojego psa.

W poszukiwaniu obrażeń zawsze zaczynaj od łap. Do skaleczeń, wbitych drzazg czy oparzeń gorącą smołą w lecie może dojść bardzo szybko.

Na rynku dostępne są specjalne buty dla szczególnie wrażliwych psów. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy często spacerujesz ze swoim pupilem po nowoczesnych, nienaturalnych powierzchniach, które są twardsze i nagrzewają się szybciej niż łąki i leśne ścieżki.

Często za niechęć do spacerów odpowiadają problemy ze stawami biodrowymi. Psy niektórych ras mają do nich szczególne predyspozycje genetyczne, u innych problem pojawia się z wiekiem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do sztywności i bólu, które odbierają zwierzęciu chęć do spaceru.

Wspieraj swojego podopiecznego cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową stawów!
Dla psów mających problemy ze stawami opracowano specjalne karmy. W ciężkich przypadkach w uśmierzeniu dolegliwości pomoże leczenie farmakologiczne. Alternatywnie, o poradę można poprosić osteopatę, którego terapia w wielu przypadkach przynosi zaskakująco dobre rezultaty.

Psy również potrzebują spokoju i odpoczynku. Może ze względu na panującą w domu atmosferę Twój pies nie może się zrelaksować? Hałas otoczenia, odgłosy budowy czy poruszających się na ulicy samochodów mogą prowadzić do stałych zespołów wyczerpania u psa.

Sezonowy stres

Ekstremalne przeżycia, takie jak fajerwerki wystrzelane w Sylwestra, u wrażliwych psów mogą prowadzić do trwałego niepokoju. Zwłaszcza w okresie po Sylwestrze, kiedy wspomnienia wybuchów i błysków światła są jeszcze świeże, jedynym na co pies może mieć ochotę to ukrycie się w swoim legowisku. W takim przypadku cierpliwość i uspokajanie psa pomogą zwierzęciu odzyskać pewność siebie.

Jeśli codziennie zabierasz psa na spacer w to samo miejsce, zacznie się mu to nudzić – psy także lubią różnorodność.

Dlatego postaraj się mieć w repertuarze co najmniej kilka różnych tras. Warto również urozmaicać spacer o aportowanie, tropienie czy możliwość zabawy z innym czworonogiem.

Przyczyny zewnętrzne: Zimno i deszcz dają się psu we znaki

Psy każdej rasy mogą czuć się komfortowo w zupełnie rożnych warunkach. Krótkowłose psy mają tendencję do wrażliwości na niskie temperatury – nie mają bowiem takiej szaty, jak przedstawiciele ras długowłosych, która chroniłaby je przed zimnem.

Spacer w marznącym deszczu? Nie, dziękuję!

Niektóre psy, gdy już raz zdarzy im się zmarznąć na dworze, odczuwają szczególną niechęć do wychodzenia na zewnątrz podczas deszczowej aury. Jeśli więc akurat pada deszcz, będą wolały zostać w domu.

Płaszcz przeciwdeszczowy dla psa

Podobnie przecież jest z nami – zazwyczaj nie jesteśmy zwolennikami wilgotnej, deszczowej pogody. Mamy jednak do dyspozycji ubrania, które mogą nas przed nią ochronić.

Zastanów się zatem, czy nie kupić swojemu podopiecznemu ubranka, które zapewni mu ochronę przed wiatrem i niepogodą. Z pewnością będzie Ci za to wdzięczny i nie będzie bał się wyjść na spacer nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

W zooplus znajdziesz również specjalne ubranka dla dużych psów!

Pies na spacerze w zimie
Ciepły płaszcz pomaga chronić psy przed zimnem

Twój pies nie chce wyjść na spacer? Przyczyną może być obroża lub szelki

Powodem, dla którego pies stanowczo odmawia wyjścia na spacer może być źle dobrana obroża lub szelki. Mogą psa obcierać, uciskać lub sprawiać ból. W takiej sytuacji naturalną reakcją psa jest unikanie ich zakładania.

Sprawdź więc, czy leżą odpowiednio oraz czy na szyi i klatce piersiowej nie ma widocznych żadnych ran lub otarć i czy pies ma zapewnioną wystarczającą swobodę ruchów.

Wskazówka: Poszukaj rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego podopiecznego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli obroży i szelek, które różnią się w zależności od potrzeb zwierzęcia.

Lista kontrolna: Jak sprawić, by pies znowu chciał wychodzić na spacer?

  • Upewnij się, że pies nie ma żadnych urazów i jest zdrowy.
  • Zadbaj o jego odpoczynek po wysiłku czy stresie.
  • Wyeliminuj czynniki stresogenne.
  • Postaraj się zachować spokój, opanowanie i przyjazne nastawienie.
  • Zapewnij psu różnorodność: Spacery w nowe, nieznane zwierzęciu miejsca, nowa zabawka lub ewentualnie nowe szelki czy obroża. Spacer w towarzystwie drugiego czworonoga również może okazać się pomocny.
  • Deszcz lub zimno? Poczekaj, aż pogoda się poprawi lub załóż psu płaszcz przeciwdeszczowy.

Szczeniak lub młody pies nie chce wyjść na spacer

Twój szczeniak stanowczo odmawia spaceru? Młode psy są w tym kontekście szczególnym przypadkiem. Warto mieć więc na uwadze kilka dodatkowych aspektów, które na tym etapie są ważne, a w dorosłym wieku nie odgrywają już takiej roli.

Szczeniak jest przeciążony fizycznie

Szczenięta nie są w stanie fizycznie sprostać niektórym obciążeniom. Czasami brakuje im odpowiedniego treningu, który przygotowałby je na spacer w danym terenie. Jeśli więc Twój maluch nie chce postawić kolejnego kroku, zazwyczaj nie jest to wyrazem nieposłuszeństwa, a reakcją na wyczerpanie fizyczne.

Przerwy: Niezbędne w przypadku młodych psów

W takiej sytuacji pozwól psu odpocząć. Jeśli zmęczenie nie pozwala mu na kontynuowanie spaceru, weź go na ręce. W ten sposób pokażesz mu, że się o niego troszczysz, przejmujesz odpowiedzialność i że może Ci zaufać.

Poza tym, pomocne mogą okazać się następujące wskazówki:

  • Nie zabieraj szczeniaka na długie czy wyczerpujące trasy.
  • Nie lekceważ jego niechęci i nie zmuszaj go do kontynuowania spaceru.
  • Przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego może w przypadku szczeniąt prowadzić do rozwoju stanów zapalnych i bólu, a nawet przyczynić się do wad rozwojowych.

Lękliwy pies nie chce wyjść na spacer

Istotnym problemem w przypadku młodych psów jest lęk przed spacerem. Dla zwierzęcia świat zewnętrzny jest nieznanym terytorium. Nowe wrażenia i kontakt z innymi psami mogą szybko stać się zbyt dużym obciążeniem dla psiego malucha. Spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek, by zachęcić do spaceru lękliwego szczeniaka.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest zachowanie kontroli. Twoja suwerenność w radzeniu sobie z nią daje psu poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia Twoją pozycję przewodnika stada.

Wskazówka: Pies nie potrafi właściwie ocenić niebezpieczeństwa w otoczeniu i ruchu ulicznym – warto więc wyprowadzać go na smyczy, która zapewni Ci możliwość kontrolowania go w ryzykownych momentach.

Zasadniczo kontakt z innymi psami jest bardzo ważny dla wykształcenia prawidłowych zachowań społecznych. Warto psa do niego aktywnie zachęcać. Jednak nie każdy pies zachowuje się tak, jakbyśmy tego od niego oczekiwali. Niektóre stają się bardzo agresywne na smyczy.

Jeśli podczas spaceru spotkacie obce zwierzęta, zwróć uwagę na mowę ciała Twojego podopiecznego. Podwinięty ogon i próby ucieczki są pewnymi oznakami tego, że pies jest przytłoczony spotkaniem.

W takich sytuacjach należy zapewnić psu ochronę i bezpieczeństwo poprzez:

  • ustawienie się bezpośrednio przed nim,
  • fizyczne uniemożliwienie obcemu czworonogowi kontaktu z Twoim psem,
  • wzięcie go na ręce i pocieszenie go.

Spotkania z innymi zwierzętami mogą różnie się potoczyć, a nawet źle się skończyć. Bardzo ważne jest wówczas, by zapewnić maluchowi kontakt fizyczny i uspokajać go, zapewniając łagodnym tonem głosu, że sytuacja jest opanowana, a niebezpieczeństwo zażegnane. Kluczem do sukcesu w takich momentach jest cierpliwość i empatia.

Opiekunka pocieszająca swojego małego podopiecznego
Szczeniak na rękach swojej opiekunki – bliskość i uwaga budują poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.

Podsumowanie: Twój pies nie chce wyjść na spacer? Poszukaj przyczyny

Podsumowując, należy podkreślić, że psy mają swoje powody, dla których nie chcą wychodzić na spacer. Postaraj się więc je znaleźć. Obserwuj bacznie swojego pupila – zwróć uwagę na aspekty fizyczne, takie jak urazy, ale również na względy psychiczne, takie jak nastrój i zachowanie. Przy odrobinie cierpliwości i uwagi, znalezienie przyczyny niechęci do spaceru zazwyczaj nie jest trudne.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane