Czy na kwarantannie można wyjść z psem na spacer?

opieka nad psem na kwarantannie

Pandemia koronawirusa zmieniła codzienność milionów ludzi na całym świecie. Opiekunowie psów, którzy muszą poddać się przymusowej kwarantannie, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, zadają sobie to ważne pytanie: Jak troszczyć się o psa w czasie kwarantanny?

Normy prawne i środki zapobiegawcze wokół koronawirusa

Kwarantanna zawsze zaliczała się do bardzo restrykcyjnych ingerencji w życie codzienne wolnego obywatela, jakie przewidują normy prawne państwa. Kwarantanna oznacza całkowity zakaz wychodzenia z wyznaczonego do przebywania miejsca. Urlopowicze w regionie objętym kwarantanną często muszą spędzić określony czas w izolacji na miejscu – nie mogą wrócić do domów. W obecnej sytuacji dwutygodniowej kwarantannie zostają poddane osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem lub w ostatnim czasie przebywały w obszarach zwiększonego ryzyka. Za złamanie warunków kwarantanny grozi bardzo wysoka grzywna, a przepisy mają zostać jeszcze zaostrzone. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które państwo jedynie prosi o pozostanie w domach w czasie panującej pandemii. Różne kraje wprowadzają własne zalecenia, mniej lub bardziej rygorystyczne, dla swoich obywateli. W Polsce zamknięto galerie, otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki i niektóre lokale usługowe. Premier apelował o zupełne niewychodzenie z domu, chyba że w sprawach pierwszej potrzeby, takich jak zakupy spożywcze dla siebie czy osób starszych, droga do i z pracy, czy też spacery z psem. W tym momencie obowiązuje już zakaz wychodzenia z domu, z wyłączeniem wyżej wymienionych przypadków, pod groźbą kary pieniężnej.

Opiekun psa w czasach pandemii nieobjęty kwarantanną

Jeśli więc opiekun psa nie jest objęty przymusową kwarantanną, a jedynie zakazem wychodzenia bez istotnego powodu, naturalnie może wychodzić z psem na spacery – to jeden z istotnych powodów. Trzeba zachować jednak określone środki bezpieczeństwa. Można spacerować maksymalnie w dwie osoby lub z członkami rodziny zamieszkującymi ten sam lokal. Od innych osób należy zachowywać odstęp co najmniej dwóch metrów. Wybierać na spacer trzeba odludne miejsca – najlepiej lasy czy pola, jeśli jest taka możliwość. W niektórych krajach europejskich przed wyjściem z domu należy wypełnić specjalny formularz z powodem wyjścia, adresem zameldowania i aktualnego przebywania, a także – jeśli dotyczy – adresu miejsca, do którego się zmierza. W Polsce aktualnie nie ma takiej potrzeby.

YT channel 1000x160

Opiekun psa objęty przymusową kwarantanną

Osobę będącą pod kwarantanną obowiązują rygorystyczne reguły. Tabu jest wyjście na zakupy, w ogóle opuszczenie lokum w jakimkolwiek celu, chyba że za specjalnym pozwoleniem. Zakupy żywieniowe można robić przez Internet lub przez sąsiada, ale paczka z produktami nie może trafić do rąk własnych osoby pod kwarantanną, a najlepiej pod jej drzwi. Poinformuj również kuriera o tym, że jesteś na kwarantannie i poproś o zostawienie paczki pod drzwiami, płatności dokonuj wcześniej przelewem. Powstała również rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa”, której celem jest szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną.

Jak wyjść na spacer z psem, będąc na kwarantannie?

Odpowiedź brzmi: nie wychodzić! Żadna osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać lokum, w którym ją odbywa, pod żadnym pozorem. Jeśli posiadasz taras lub ogródek przy domu, możesz w drodze wyjątku tam pozwolić psu załatwiać swoje potrzeby. We własnym ogrodzie możesz również uprawiać z psem sporty, takie jak Agility czy rzucanie frisbee. Jeśli nie masz takich możliwości, poproś kogoś zaufanego o opiekę nad zwierzęciem. Przyda się pomoc rodziny, sąsiada lub hotelu dla zwierząt. W krajach, gdzie kwarantanną objęte są całe regiony, rozbudowuje się hotele dla zwierząt, gdzie przebywają pod opieką dogsitterów. W Polsce powstało wiele facebookowych grup, na których można zwrócić się o pomoc w opiece nad psem i nie tylko! Ich członkowie chętnie pomagają osobom na kwarantannie w zakupach i oferują im różne zajęcia dla zabicia czasu, na przykład konwersacje w obych językach.

Jak dobrze zająć się psem podczas odbywania kwarantanny

Posiadasz przydomowy ogródek i możesz zająć się swoim psem podczas odbywania kwarantanny? Wspaniale! To znaczy, że nie musisz rozstawać się ze swoim pupilem. Jednak psu nie wystarczy otworzenie mu drzwi na taras – potrzebuje angażujących zajęć. Zwłaszcza te psy, które przed kwarantanną codziennie przez kilka godzin towarzyszyły człowiekowi w drodze, szybko odczuwają skutki braku ruchu i szukają ujścia dla niezużytej energii. Na przykład zabawa w tropienie lub aportowanie to doskonałe zajęcia dla psa na czas kwarantanny. A może odważycie się też na coś nowego, korzystając z nadwyżki wolnego czasu? Dog Dancing lub nauka nowych sztuczek będzie dla obojga – psa i właściciela – stanowiła rozwijające wyzwanie i zapewniała doskonałą rozrywkę. Możecie skorzystać z kursów szkół tresury, które w obecnej sytuacji są udostępniane online.

Czy psy przenoszą koronawirusa?

Nie – żadne zwierzęta domowe nie przenoszą SARS-CoV-2, a z nim Covid-19. Oznacza to, że nie mogą być gospodarzami dla tego typu wirusa – nie rozmnaża się on w psim organizmie. Jakiś czas temu na pierwsze strony gazet trafił pies z Hongkongu, na którego pyszczku wykryto niewielkie skupisko koronawirusów. Najprawdopodobniej były to jednak koronawirusy zebrane powierzchownie od właścicielki, u której stwierdzono Covid-19. W kontaktach ze zwierzętami powinno się więc tak czy inaczej zachować jak najdokładniejszą higienę. Na przykład, nie powinno się pozwalać psu na lizanie twarzy. Po pieszczotach z psem konieczne jest dokładnie umycie rąk, zanim dotknie się czegokolwiek innego.

Życzymy Tobie i czworonogowi przechodzenia przez sytuacje kryzysowe, takie jak pandemia koronawirusa, w zdrowiu i w dobrym humorze!

(ostatnia aktualizacja: 25/03/20)

Najczęściej polecane