Królik Netherland Dwarf This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Królik Netherland Dwarf na łące

Za sprawą swojej okrągłej budowy i krótkich uszu królik Netherland Dwarf wygląda przeuroczo.

Królik Netherland Dwarf nadrabia swoje niewielkie rozmiary uroczym wyglądem i dużym bogactwem umaszczenia, i należy do najpopularniejszym ras królików. W poniższym tekście wyjaśniamy, co wyróżnia go na tle innych ras królików, czy jego hodowla ma coś wspólnego ze znęcaniem się nad zwierzętami i jak sprawić, by był szczęśliwy w domowych warunkach.

Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się królik Netherland Dwarf?

Królik Netherland Dwarf należy do królików karłowatych, ale różni się budową od innych przedstawicieli tej grupy.

  • Jest okrągły i krępy.
  • Ma krótkie nóżki, dużą głowę i szeroki „żabi” pyszczek.
  • Małe uszy dopełniają jego charakterystyczny wygląd.

Jaką wielkość osiąga królik Netherland Dwarf?

Jako królik karłowaty, dorasta on do około 20–40 cm długości. Jest odpowiednio lekki do swojego wzrostu – waży nie więcej niż 1 do 1,5 kg.

Wielobarwność

Podpalany, czarny, przydymiony, biało-niebieski to tylko niektóre z barw, w których mogą występować przedstawiciele tej rasy.

Ich sierść jest krótka, gładko przylegająca do ciała i wyjątkowo miękka w dotyku – nie posiada bowiem odstającego, grubego włosa okrywowego.

Królik Netherland Dwarf na słomie
Do szczęścia królik Netherland Dwarf potrzebuje przestronnej klatki, dużo zajęć i kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku.

Pomimo swojej aktywnej i ciekawskiej natury, króliki karłowate bardzo cenią sobie spokój. Ponieważ zachowały pewne cechy dzikich królików, w porównaniu do innych ras są nieco bardziej płochliwe.

Dlatego należy liczyć się z dłuższym okresem adaptacji do nowego otoczenia. Może minąć trochę czasu zanim poczują się swobodnie w Twojej obecności.

Przeczytaj także: Jak porozumiewają się ze sobą króliki?

Czy królik Netherland Dwarf jest oswojony?

Choć te kolorowe krasnale wyglądają uroczo i przesympatycznie, nie sprawdzą się w roli typowych przytulanek. Są nieśmiałe, ale potrafią szybko pokazać swoją temperamentną stronę, jeśli za bardzo się do nich zbliżysz.

Czy królik Netherland Dwarf będzie odpowiedni dla dzieci?

Króliki te mogą zachowywać się nerwowo zwłaszcza w obecności dzieci.

Gwałtowne ruchy i odgłosy maluchów sprawiają bowiem, że zwierzęta mogą poczuć się zagrożone, a wówczas mogą nawet ugryźć. Dlatego nie nadają się do domu, w którym mieszkają dzieci.

Podobnie jak wszystkie inne rasy królików, również ten miniaturowy zającowaty jest bardzo towarzyski. Najlepiej czuje się wśród innych zajęczaków. Życie w pojedynkę w przypadku królików tej rasy nie wchodzi więc w grę – jeden towarzysz to absolutne minimum.

Jak dużo przestrzeni potrzebują króliki Netherland Dwarf?

Sposób trzymania królików ma ogromny wpływ na ich zdrowie. Dlatego przed ich zakupem należy dowiedzieć się, jakie warunki trzeba im zapewnić.

W naszym artykule dotyczącym królików znajdziesz wszystkie informacje na temat wybiegu dla królików, wielkości grupy, w jakiej należy je trzymać oraz niezbędnego wyposażenia.

Zajęcie dla królika

Króliki są nie tylko wdzięczne i sympatyczne, ale również inteligentne. Dlatego oprócz zwykłych czynności, takich jak grzebanie czy skubanie warto zapewnić im alternatywne zajęcia z rożnymi zabawkami i akcesoriami.

Układ trawienny królika jest bardzo specyficzny i wrażliwy. Dlatego tak ważne jest, by zdawać sobie sprawę z mechanizmów w nim zachodzących.

Czego nie wolno jeść królikom karłowatym?

Jeśli Twoi podopieczni spożywają zbyt mało pokarmu, lub ich dieta jest niewłaściwa, istnieje ryzyko wystąpienia problemów trawiennych i wad zgryzu – nierzadko prowadzących do występowania chorób, a nawet śmierci zwierzęcia.

Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć o prawidłowym żywieniu królika.

Ze względu na swoje krótkie futerko, te karłowate zwierzątka należą do łatwych w pielęgnacji. Niemniej ważne jest, aby regularnie czyścić ich klatkę. Dzięki temu zapobiegniesz wielu groźnym dla ich życia chorobom.

W magazynie zooplus znajdziesz wszystkie informacje na temat pielęgnacji królików miniaturowych.

Podobnie jak w przypadku wielu innych królików karłowatych, również i te holenderskie maluchy żyją stosunkowo długo, bo od ośmiu do dziesięciu lat – pod warunkiem oczywiście, że mają zapewnione właściwe warunki utrzymania i zdrową dietę.

Czy hodowla królików Netherland Dwarf uznawana jest za znęcanie się nad zwierzętami?

Ze względu na typowo karłowate cechy, króliki Netherland Dwarf cierpią bardzo często na wady zgryzu lub zablokowane kanaliki łzowe. Spowodowane jest to tym, że ich szczęki są krótsze niż u standardowych ras królików.

Allel letalny

W hodowli niektórych ras królików celowo dąży się do uzyskania allelu (wersji genu) letalnego, który może wpływać na wygląd zwierząt – w przypadku królików Netherland Dwarf odpowiedzialny jest za typową karłowatość.

Jeśli kojarzy się ze sobą dwa króliki, będące nosicielami allelu letalnego, ich potomstwo będzie homozygotyczne, co u wszystkich zwierząt kończy się śmiertelnie. Czysto rasowe króliki karłowate nie występują w naturze, dlatego nie mają szans na przeżycie. Zdrowe króliki karłowate są zatem zawsze heterozygotyczne.

Wskazówka: Kojarzenie dwóch królików, będących nosicielami czynnika letalnego jest w wielu krajach zabronione.

Te karłowate zającowate pochodzą z Holandii, gdzie w 1940 roku rasa powstała w wyniku skrzyżowania kotów Hermelin z dzikimi kotami i została uznana za karłowatą.

Jednak dopiero po II wojnie światowej ich hodowla nabrała rozpędu. W niektórych krajach, na przykład u naszych zachodnich sąsiadów, rasa ta została uznana dopiero w 1956 roku.

Zakup: Gdzie można kupić królika Netherland Dwarf?

Króliki Netherland Dwarf można znaleźć w schroniskach dla zwierząt, u specjalistycznych hodowców, a także w prawie każdym sklepie zoologicznym.

Ile kosztuje królik Netherland Dwarf?

Dokładna cena danego osobnika zależy od czynników takich jak wiek, ubarwienie czy pochodzenie, ale można spodziewać się kwoty rzędu 60–300 zł. Może być ona jeszcze wyższa w przypadku wykastrowanego zwierzęcia.

Podsumowanie: Czy holenderski królik karłowaty do mnie pasuje?

Króliki są urocze i za sprawą swoich niewielkich rozmiarów wydają się łatwiejsze w utrzymaniu niż pies czy kot. W rzeczywistości jednak wymagają takiej samej uwagi i troski co wszystkie inne zwierzęta.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup królika tej rasy, zapoznaj się z jego wymaganiami w zakresie utrzymania i żywienia, i zastanów się, czy jesteś w stanie im sprostać.

Pamiętaj także, że króliki z reguły nie nadają się na przytulanki dla najmłodszych członków rodziny. Z natury są płochliwe i zachowanie dzieci może powodować u nich duży stres. Jeśli jednak jesteś wrażliwy na potrzeby zwierząt i dysponujesz wystarczającą ilością czasu, który możesz im poświęcić, te kolorowe krasnale mogą okazać się odpowiednimi towarzyszami dla Ciebie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane