Wada zgryzu u gryzonia

Zęby gryzoni

Jak sama nazwa może wskazywać – głównym zajęciem gryzoni jest… gryzienie.

Dlaczego tak jest?

Zęby gryzoni rosną przez całe ich życie. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by były one w szczęce odpowiednio ułożone i spotykały się przy gryzieniu w odpowiedni sposób. Wada zgryzu u gryzoni prowadzi często do przerostu zębów, ponieważ nie są one dostatecznie ścierane. Wady zgryzu są u gryzoni najczęściej uwarunkowane genetycznie, mogą być także rezultatem nieodpowiedniego odżywiania i potrafią być nierzadko bardzo bolesne. W ekstremalnych przypadkach zwierzę zupełnie rezygnuje z przyjmowania pokarmu.

U gryzoni pielęgnacja zębów gra więc wyjątkowo ważną rolę. Zaczyna się ona od podawania odpowiedniego pożywienia:

Wielu właścicieli małych zwierząt przekonanych jest, że podawanie pupilom twardego pożywienia dla gryzoni wystarczy, by utrzymać stałą długość zębów gryzoni. Decydujące jest jednak nie tyle pocieranie zębów o pożywienie, a o siebie nawzajem. Z tego powodu powinieneś zaoferować swojemu pupilowi przede wszystkim sianko, warzywa, świeże gałązki oraz paszę zieloną. Małe zwierzęta powinny przyjmować duże ilości sianka, by pokryć swoje zapotrzebowanie na energię. Wówczas także obróbka zębów jest lepsza, a niebezpieczeństwo wystąpienia wady zgryzu zminimalizowane.

Vilmie pokarm male zwierzeta
klatki dla gryzoni

Leczenie wady zgryzu

W zależności od szybkości wzrostu zębów co 2 do 8 tygodni powinno przeprowadzić się u gryzoni korekcję zgryzu, która polega na szlifowaniu siekaczy lub przycięcia obcęgami – przy chętnych do współpracy gryzoniach obywa się bez narkozy. Jeśli problem dotyczy także zębów trzonowych, narkoza jest zdecydowanie wskazana. Z pomocą obcążek odcina się przerosty lub wygładza powierzchnię zębów.

Objawy wady zgryzu u gryzoni

Na wadę zgryzu wskazywać mogą następujące symptomy:

  • Odmawianie jedzenia
  • Utrata wagi
  • Ślinienie (mokre ślady na brodzie)

Jeśli u swojego pupila stwierdzisz występowanie któregokolwiek z objawów, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Ten zbada Twojego pupila, zdiagnozuje go i omówi z Tobą możliwości leczenia.

W naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus.pl znajdziesz doskonały, wyważony pokarm dla gryzoni.

Najczęściej polecane