Leczenie zespołu Cushinga u kotów zależy od przyczyny, która go wywołała:
Guz nadnerczy
W przypadku guza nadnerczy, lekarz weterynarii może operacyjnie usunąć nadnercze, pod warunkiem, że nie objął on innych narządów. Po usunięciu jednego nadnercza, drugie przejmie jego funkcje. Jeśli natomiast usunięte zostaną oba nadnercza, konieczne będzie dożywotnie podawanie zwierzęciu prednizolonu i fludrokortyzonu.
Jeśli operacja nie jest możliwa, pomocna może okazać się chemioterapia. Odpowiedni lek osłabi wytwarzanie kortyzolu w nadnerczach. Jest on co prawda dopuszczony do użytku tylko przez psy, ale sprawdza się również w przypadku kotów.
Guz przysadki
W przypadku zespołu Cushinga spowodowanego guzem przysadki, doświadczony chirurg może podjąć się jego usunięcia. Jeśli jest to niemożliwe, pozostaje chemioterapia trilostanem. Należy wówczas regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, aby badać poziom kortyzolu we krwi kota i odpowiednio dostosować dawkę leku.
Powikłania w przypadku kruchej skóry
Jeśli u kota występują problemy skórne z otwieraniem się ran i zaburzonym procesem gojenia, terapia kortyzonem przed zabiegiem chirurgicznym zapewni prawidłowe zabliźnianie się ran.
Koszty: Ile kosztuje diagnostyka i leczenie?
Koszty leczenia zależą od niezbędnych do wykonania badań, zastosowanych leków oraz ewentualnych powikłań. Ze względu na złożoną diagnostykę i konieczność podawania kotu leków do końca jego życia, leczenie zespołu Cushinga nie należy do najtańszych. Całkowite koszty mogą więc wynieść kilkaset złotych i więcej.