Zdrowe kości u kota

zdrowe kości u kotów

Zdrowe kości u kota

Zdrowe kości i stawy są podstawą w przypadku małych łowców, takich jak koty. Na ich kondycję mogą mieć wpływ nie tylko wiek i urazy, ale również nieprawidłowe żywienie czy choroby, powodujące stany zapalne i długofalowo oddziałujące na kondycję zwierzęcia.

Szkielet kota

Szkielet kota składa się z ponad 230 kości – ich liczba różni się w zależności od liczby stawów ogonowych. To około 38 kości więcej niż u człowieka! Ruchomy kręgosłup składa się z siedmiu kręgów szyjnych, trzynastu kręgów piersiowych, siedmiu kręgów lędźwiowych, trzech kręgów krzyżowych i od dwudziestu do dwudziestu trzech kręgów ogonowych. W przeciwieństwie do ludzi, u kotów obojczyk nie jest połączony ze szkieletem, co zapewnia im niezwykłą mobilność. Nic dziwnego więc, że potrafią tak zgrabnie i sprytnie poruszać się po różnych, nawet wydających się niedostępnymi powierzchniach.

Jako skradający się myśliwy kot nie jest przystosowany do długotrwałego biegu, a do krótkich sprintów i skoków, co umożliwiają mu silne kończyny tylne. Ich stawy są niezwykle elastyczne, podobnie zresztą jak kręgosłup. Z pomocą ogona spadający kot może więc dokonać pełnego obrotu i wylądować na łapach, minimalizując w ten sposób ryzyko urazu. Podczas takiego upadku, stawy kota chroni elastyczna tkanka chrzęstna. Dzięki lepkiej mazi stawowej smarującej chrząstkę, pełni ona funkcję amortyzatora, łagodząc nadmierny nacisk i wysokie naprężenia.

Jak rozpoznać problemy z kośćmi u kota?

Będący małym łowcą kot jest całkowicie zależny od zdrowych kości i stawów. Będący w dobrej kondycji zwierzak porusza się harmonijnie i płynnie, co zawdzięcza idealnemu współdziałaniu stawów, mięśni i bodźców nerwowych.

kot w dobrej kondycji na łące

Jednak życie u boku człowieka sprawia, że staje się ono coraz bardziej spokojne i nierzadko wiąże się z niewłaściwą dla gatunku dietą, co niestety często ma negatywny wpływ na stan kocich kości. Do tego dochodzi zmniejszenie puli genetycznej w wyniku selektywnej hodowli i związane z tym choroby dziedziczne. U starszych kotów dodatkowo powoli, ale systematycznie zmniejsza się produkcja tak ważnego płynu maziowego. Chrząstka nie jest wówczas dostatecznie ukrwiona, co ma duży wpływ na zdolność regeneracji po urazach.

Pierwszą oznaką problemów z kośćmi i stawami jest ograniczona możliwość ruchu. Kot może mieć problemy ze skakaniem czy kucaniem w kuwecie. W ruchu przejawia sztywność, może nawet utykać. Koty mają wysoki próg tolerancji bólu, ale w przypadku dokuczliwych dolegliwości można zauważyć u nich napięty wyraz pyska, mogą też miauczeć z bólu.

Co zrobić w przypadku urazu kości?

Przyczyną takich objawów mogą być ostre urazy, spowodowane na przykład skokiem z dużej wysokości. Zwłaszcza u kotów wychodzących powinnyśmy pamiętać o takiej ewentualności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia naszego podopiecznego zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Złamana kość może bowiem nieodwracalnie uszkodzić sąsiednie tkanki.

Nie zawsze przyczyną dyskomfortu są doznane obrażenia. Częściej wynika on z ostrych lub przewlekłych chorób kości i stawów.

Choroby kości

Do najczęstszych chorób kości u kotów należą tak zwane zwyrodnieniowe choroby stawów związane z postępującym z wiekiem zużyciem stawów. Ryzyko dla kocich kości stanowią także nadwaga oraz przebyte urazy.

Zapalenie stawów:

Zużycie chrząstki sprawia, że maź stawowa ulega rozrzedzeniu, w wyniku czego dochodzi do podrażnienia tkanki i rozwoju stanu zapalnego. Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku nagła niechęć do poruszania się. Zwłaszcza po odpoczynku, cierpiące na zapalenie stawów koty mają problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Ból wydaje się ustępować po rozruszaniu się.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów:

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zwyrodnieniową formą zapalenia stawów. Po zapaleniu spowodowanym urazem lub w wyniku zapalenia stawów, organizm wytwarza tkankę łączną i kostną wokół objętego stanem zapalnym stawu, co ogranicza jego mobilność.

Przewlekły ból i ograniczona ruchomość stawów mają poważny wpływ na jakość życia kota. Leczenie chorób stawów polega więc przede wszystkim na utrzymaniu funkcji stawów oraz kontrolowaniu pojawiającego się bólu i obejmuje fizjoterapię, podawanie odpowiednich suplementów i leków przeciwzapalnych. Skuteczne mogą być również alternatywne metody leczenia. O sposób leczenia najlepszy dla naszego podopiecznego zawsze warto zapytać lekarza weterynarii.

kot cierpiący na choroby kości i stawów

Jak zapobiegać problemom z kośćmi u kotów?

W przypadku kotów zdrowy styl życia jest równie ważny dla zdrowych kości i zapobiegania ich dolegliwościom, jak w przypadku człowieka. Jego podstawą jest zbilansowana dieta i duża ilość ruchu.

Jeśli nasz kot przejawia już dolegliwości bólowe podczas poruszania się lub wiemy, że doznał urazów kości lub stawów w przeszłości, odpowiednio wczesne wsparcie funkcji tych ważnych narządów w porozumieniu z lekarzem weterynarii może przynieść bardzo dobre efekty.

Życzymy dużo zdrowia Tobie i Twojemu kotu!

Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?