Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Rudy kot z wypadniętymi gruczołami trzeciej powieki

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki może u kota występować jedno- lub obustronnie.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota powoduje przesunięcie trzeciej powieki z wewnętrznego kącika oka do jego środka. Czynnikiem wywołującym tę zmianę w kocim oku mogą być różne choroby. Z tego artykułu dowiesz się, jak znaleźć tego przyczynę i pomóc swojemu podopiecznemu.

Czym jest wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota?

W przeciwieństwie do ludzi, niektóre zwierzęta, w tym koty, mają trzecią powiekę w wewnętrznym kąciku oka. Kiedy ta tzw. migotka wypadnie ze swojego zakotwiczenia i przesunie się na środek oka, lekarze weterynarii mówią o wypadnięciu gruczołu trzeciej powieki.

Czy wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota jest niebezpieczne?

Dla wielu opiekunów kotów widok białej skóry rozciągającej się nad okiem kota jest dość przerażający. Jednak to, jak niebezpieczne jest wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, zależy od tego, jaka choroba za tym stoi.

Nie zawsze musi być to objawem poważnej dolegliwości. Niemniej, należy udać się z kotem do specjalisty na wczesnym etapie, aby móc w porę wdrożyć ewentualne leczenie.

Które koty są szczególnie narażone na wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki?

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki może wystąpić u każdego kota. Przesunięcie powieki rozwija się niezależnie od rasy, płci i wieku zwierząt.

Objawy: Jak wygląda wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota?

Jeśli biała trzecia powieka kota przesuwa się dalej od wewnętrznego kącika oka do jego środka, mówimy wówczas o wypadnięciu gruczołu trzeciej powieki. Może ono wystąpić tylko z jednej lub z obu stron.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki jest objawem, a nie chorobą

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki nie jest odrębną chorobą, lecz raczej jej pojedynczym objawem. Może być ono konsekwencją różnych chorób. Z tego powodu dokładna diagnoza przeprowadzona przez lekarza weterynarii ma kluczowe znaczenie dla leczenia.

W zależności od choroby podstawowej, która powoduje wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, mogą również wystąpić inne objawy. Należą do nich:

  • zapadnięte lub wystające gałki oczne
  • zaczerwienione oczy
  • wzmożone łzawienie
  • zaburzenia neurologiczne

Czy należy udać się do lekarza weterynarii w przypadku wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie oka kota, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Szybkie działanie jest ważne, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Trzecia powieka u kota © Sammy / stock.adobe.com
Trzecia powieka kota znajdująca się w wewnętrznym kąciku oczu nazywa się migotką.

Rozpoznanie i badanie u lekarza weterynarii

Lekarz weterynarii zazwyczaj rozpoznaje tę dolegliwość na pierwszy rzut oka. Aby określić chorobę podstawową, zada szczegółowe pytania dotyczące zdrowia i warunków utrzymania kota oraz przeprowadzi ogólne badanie kliniczne. Następnie zbada oczy i układ nerwowy zwierzęcia.

Diagnoza może zająć trochę czasu. Jest to jednak absolutnie niezbędne do niezawodnego wykrywania i ukierunkowanego leczenia.

Przyczyny: Jak dochodzi do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki u kota?

Oczy kota mają bardzo złożoną budowę i są ściśle połączone z innymi strukturami w ciele. Z tego powodu różne choroby mogą prowadzić do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki u kota.

Zespół Haw

Wiadomo, że zespół Haw powoduje obustronne wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kotów. Istnieje kilka możliwych przyczyn jego rozwoju, ale najczęściej wymienia się następujące:

  • Inwazja pasożytów: Odpowiedź immunologiczna organizmu po odrobaczeniu może prowadzić do zaburzeń w unerwieniu oka.
  • Problemy żołądkowo-jelitowe: Przewlekłe biegunki oraz wynikające z nich uwalnianie tak zwanych endotoksyn mogą być przyczyną zespołu Haw u kota.

Kocia dysautonomia (zespół Key-Gaskella)

Jest to rzadka, wrodzona dysfunkcja układu nerwowego, która występuje zwłaszcza w przypadku hodowli z nieodpowiednimi warunkami. Zespół ten powoduje różne objawy u dotkniętych nim kotów. Należy do nich również obustronne wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.

Stany zapalne i infekcje

Każdy rodzaj zapalenia w obrębie oczu może wywołać u kota wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki. Dotyczy to przede wszystkim zapalenia spojówek (Conjunctivitis). Powszechnie znaną przyczyną tego zjawiska u młodych kotów jest koci katar.

Urazy lub nowotwory

Gdy kot wychodzący wędruje po okolicznych lasach i łąkach, łatwo może dostać się do jego oka drzazga lub podobne ciało obce.

Takie ciała obce, ale także guzy na oczach, mogą powodować urazy, a tym samym przyczyniać się do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki u kota.

Idiopatyczne wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota: Jak długo trwa?

Czasami do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki dochodzi bez rzeczywistej przyczyny. W takim przypadku schorzenie zazwyczaj ustępuje samoczynnie w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.

Leczenie: Co należy zrobić, aby zapobiec wypadnięciu gruczołu trzeciej powieki u kota?

Z uwagi na to, że wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u kota może być spowodowane różnymi czynnikami, leczenie zawsze musi być sprawą indywidualną.

  • Zespół Haw wymaga podawania fenylefryny w postaci kropli do oczu.
  • W przypadku zakażenia pasożytami konieczne jest zastosowanie kuracji odrobaczającej.
  • Z kolei ciała obce oraz nowotwory mogą wymagać chirurgicznego usunięcia.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?

To, czy i jak szybko chory kot w pełni wyzdrowieje, zależy od kilku czynników. Z jednej strony dużą rolę odgrywa choroba podstawowa, z drugiej czas i rodzaj leczenia.

Z tego powodu rokowania u kota z wypadnięciem gruczołu trzeciej powieki nie mogą być uogólnione. Im szybciej schorzenie zostanie zbadane, tym większe szanse na zapewnienie kotu najlepszej możliwej opieki.

Profilaktyka: Czy można zapobiec wypadnięciu gruczołu trzeciej powieki u kotów?

Ze względu na różne czynniki leżące u podstawy tej dolegliwości, zapobiegnięcie jej nie zawsze jest możliwe. Jednak regularne sprawdzanie oczu kota oraz odwiedzanie lekarza weterynarii pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

Dowiedz się więcej o ewentualnym zakazie hodowli

Czy Twój kot prawdopodobnie lub wyraźnie cierpi na chorobę dziedziczną, taką jak zespół Key-Gaskella, która może prowadzić do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki? W takim razie nie dopuść do jego rozmnażania, aby uniknąć cierpienia zwierząt.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?