Czy powinno się myć kota?

Kąpiel dla kota

Większość psów regularnie odbywa porządną kąpiel lub kompleksowo zajmuje się nimi psi fryzjer. Jak wygląda pielęgnacja sierści kota? Czy także kot może lub powinien być kąpany?

Kąpiel dla kota – tak czy nie?

Koty to z natury czyste stworzenia, które w ekstremalnie rzadkich przypadkach pozwalają sobie być brudne. Koty spędzają większość dnia na rzetelnej pielęgnacji futra. W tym celu używają niezastąpionych w tej czynności języków, którym tysiące zbudowanych z keratyny brodawek nadają charakterystyczną szorstką strukturę. Skierowane do tyłu malutkie kolce okazują się być niebywale pomocne przy polowaniu czy przyjmowaniu pożywienia. Ich funkcje to jednak nie tylko na przykład odwłaszanie ofiary, a także czyszczenie lub rozczesywanie sierści: Brud, luźne włosie, a nawet robactwo mogą zostać dzięki nim z łatwością usunięte z futerka.

Koty z długą sierścią od czasu do czasu będą jednak potrzebowały pomocy właściciela, tyle że znacznie bardziej w kwestii usuwania luźnej sierści niż czyszczenia jako takiego. Koty generalnie myje się w naprawdę rzadkich przypadkach. Zresztą większość kotów wręcz nie znosi wody, dlatego też próba wykąpania kota może skutkować dla właściciela śladami pazurów na rękach. Poza tym w kąpieli sierść kota przemaka do samej skóry, co często wywołuje u niego wyziębienie organizmu.

Dlaczego więc na rynku zoologicznym wciąż znaleźć można specjalne produkty do mycia kociej sierści, podczas gdy mówi się, że kąpiel kota nie jest konieczna, a wręcz może być dla niego negatywna w skutkach? Ogólnodostępne szampony dla kota mają zadanie czyścić sierść delikatnie, nie uszkadzając naturalnej bariery ochronnej. Jednak nawet „bezwonne” środki pozostawiają lekki zapach na ciele kota i zaburzają jego własny, a koty to pod względem zapachów niesamowicie wrażliwe istoty. Nieważne, jak przyjemnie dla ludzkiego nosa pachnie koci szampon, samemu zwierzakowi odpowiada jedynie w rzadkich przypadkach.

zwirek Tigerino

Pomoc w pielęgnacji kociej sierści

Koty pomocy przy pielęgnacji sierści nie wymagają często. Przy wymianie sierści i w wypadku zwierząt długowłosych zaleca się jednak sięgnąć od czasu do czasu po szczotkę czy grzebień. Z reguły koty czyszczą jednak swoją sierść samodzielnie. Połknięte włosy są wydalane z organizmu kota w naturalny sposób. Pomóc w tym procesie mogą pasty słodowe i trawa dla kota.

Nawet, gdy wychodzący kot zażyje kąpieli błotnej, a po niej nie będzie miał ochoty na własne zabiegi higieniczne, kąpiel nie jest wciąż niezbędna. Ściereczka nasączona odrobiną ciepłej wody pomoże uporać się z najtrudniejszymi nawet grudkami błota, taki zabieg ułatwi kotu późniejszą pielęgnację sierści. Także w razie inwazji robaków, lekarz może zaproponować wiele różnorodnych możliwości leczenia, które nie opierają się bynajmniej na kąpieli kota.

Koty przez naturę wyposażone zostały w narzędzia do samodzielnej pielęgnacji sierści, dlatego też pomoc właściciela w tej kwestii, poza sporadycznym sięganiem po szczotkę, raczej nie jest potrzebna.

Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?