Jak znaleźć najlepszy transporter dla kota? Dajemy 9 wskazówek!

transporter dla kota

Transporter to akcesorium należące do podstawowego wyposażenia dla każdego kota. Niejednokrotnie musimy przetransportować kota z domu do weterynarza czy nawet od hodowcy czy ze schroniska do domu. Najrozsądniej jest się więc zaopatrzyć w transporter jeszcze przed wprowadzeniem się do domu nowego pupila. Poniżej dajemy 9 wskazówek, jak wybrać doskonały transporter dla kota.

Odpowiedni rozmiar

Transporter dla kota powinien być wystarczająco przestronny, by kot mógł bez problemu w środku stać, obracać się, wygodnie siedzieć i leżeć. Nie może być jednak zbyt duży, ponieważ może się zdarzyć, że podczas jazdy kot będzie się ślizgał po podłożu transportera, co może zagrażać mu na przykład skaleczeniami lub najzwyczajniej wprawić go w zaniepokojenie.

YT channel 1000x160

Łatwy dostęp do środka

Niewiele kotów z własnej nieprzymuszonej woli wchodzi do transportera czy chętnie pozwala się do niego włożyć. Także wyciąganie kota z transportera u weterynarza dla wielu opiekunów stanowi nie lada wyzwanie. Ułatwieniem na pewno jest, gdy transporter posiada otwór na pokrywie. Dzięki górnemu wejściu kota można wygodniej i prościej włożyć do środka i wyjąć go z transportera, zamiast próbować dosięgnąć go od wejścia frontowego. Często transportery posiadają także dwa otwory, górny i przedni.

Bezpieczeństwo

Koty w zamknięciu potrafią rozwinąć nadzwyczajne umiejętności i w kilka chwil stać się mistrzami ucieczki. Przy wyborze transportera koniecznie upewnij się, czy zamek jest porządny i kot nie da rady samodzielnie go otworzyć. Ponadto materiał, z którego transporter jest wykonany, powinien być trwały — przede wszystkim odporny na drapanie i gryzienie. Uchwyty do noszenia także powinny być stabilne. Upewnij się, że materiał skonstruowany jest tak, że nie stwarza ryzyka skaleczenia kota, na przykład poprzez zaczepienie gdzieś pazura.

Napowietrzenie

Transporter dla kota nie oznacza raczej niczego pozytywnego. W końcu najczęściej celem podróży jest gabinet weterynarza, na wizytę u którego koty przeważnie reagują stresem. Dlatego niewykluczone, że na widok już samego transportera kot będzie zwiewał w popłochu w jak najdalszy kąt mieszkania. Ponadto stres powoduje, że koty szybciej oddychają, przez co zużywają więcej tlenu niż, gdy oddychają spokojnie. Bardzo ważna jest więc odpowiednia cyrkulacja powietrza w transporterze.

Czyszczenie

Czasami podczas transportu kota zdarza mu się mały wypadek. Weź to pod uwagę przy wyborze transportera — upewnij się, że będzie wygodny i higieniczny w czyszczeniu. W tej kwestii najlepiej sprawdzają się plastikowe transportery.

Zapoznanie kota z transporterem

Nierzadko próby wsadzenia kota do transportera wyglądają jak walka na śmierć i życie. Koty często kojarzą transportery z wizytą u weterynarza, wobec czego nie dziwi fakt, że nie mają specjalnej ochoty na wycieczkę. Zdecydowanie prościej jest, kiedy kot kojarzy transporter z czyjś przyjemnym. W ramach zapoznania kota z transporterem ustaw otwarte akcesorium w miejscu, które kot często wybiera do zabawy lub odpoczynku. Celem takiej operacji jest przekonanie kota, że transporter to nic innego niż kolejna zabawka czy bezpieczna budka. Możesz uczynić transporter dla kota atrakcyjniejszym, wkładając do niego mięciutki kocyk, ulubioną zabawkę kota lub jego przysmaki.

kot w transporterze

Nowy transporter, nowe skojarzenia

Kiedy kot stanowczo odmawia wejścia do swojego transportera, bywa bardzo uciążliwie. Koty potrafią chować się w najdalsze, wąskie zakątki i bronić się przed wyciągnięciem pazurami i zębami. Jeśli kot wiąże ze swoim transporterem przykre doświadczenia, opłacalną może okazać się wymiana transportera na nowy i oswojenie z nim kota od nowa. Często sprawę ułatwia brak negatywnych skojarzeń z przedmiotem i przy odrobinie cierpliwości ze strony opiekuna kota przyzwyczaja się i akceptuje nowy model.

Najlepszy transporter dla kota: Wygoda pupila

Większość kotów raczej nie polubi siedzenia w pustym, zimnym transporterze. Z tego tytułu zaleca się urządzenie transportera tak, by był dla kota wygodny i komfortowy. Doskonale nadają się do tego produkty wykonane z materiałów antypoślizgowych, na przykład miękka mata lub legowisko z antypoślizgowym spodem. Samopoczucie kota możesz też wesprzeć, wkładając do transportera poduszeczkę z kocimiętką.

Transporter dla kota w samochodzie

Nie zapomnij zabezpieczyć transportera w samochodzie. W razie wypadku drogowego niezabezpieczony transporter nie ochroni kota przed obrażeniami. Najbezpieczniejszym miejscem na transporter dla kota jest podłoga za przednim siedzeniem.

Idealny transporter dla kota w skrócie:

  • Posiada dwa otwory — górny i przedni.
  • Jest wykonany z solidnego tworzywa, odpornego na drapanie i gryzienie.
  • Uchwyty są stabilnie przytwierdzone.
  • Zamykanie drzwi jest bezpieczne.
  • Jest łatwy w czyszczeniu.
  • Zapewnia wystarczającą cyrkulację powietrza.
  • Ma jak najmniejszy ciężar własny.
  • Nie stwarza niebezpieczeństwa skaleczenia dla kota.
Najczęściej polecane