Terapia kwiatowa dr Bacha dla ptaków

Terapia kwiatowa dr Bacha

Esencje kwiatowe Bacha dla ptaków to od jakiegoś czasu niezmiennie jeden z najbardziej popularnych trendów pośród ich hodowców. Esencje z dziko rosnących roślin odkrył już w latach trzydziestych XXVIII wieku lekarz i bakteriolog dr Edward Bach. Od tamtej pory poprawiają one fizyczne oraz psychiczne samopoczucie ludzi i zwierząt. Do niedawna kwiaty dr Bacha podawano głównie koniom, kotom i psom, od niedawna pomagają także ptakom!

Jakie istnieją rodzaje kwiatów Bacha?

Dr Bach odkrył 38 esencji kwiatowych, których energia ma regulujący wpływ na ciało i ducha. Każda z nich przeznaczona jest do łagodzenia konkretnego objawu. Przykładowo esencja nr 2, Aspen, ma pomagać w przezwyciężaniu stanów niepokoju i podenerwowania. By stworzyć ekstrakt, kwiaty wkładane są do źródlanej wody, często dodawany jest również alkohol. Dla ptaków zdatne są mieszanki niezawierające alkoholu oraz rozpuszczające się w wodzie globulki.

Poza pojedynczymi esencjami istnieją także kompozycje, które działają jednocześnie na różne dolegliwości. Przykładem takiej kompozycji jest tak zwany Lek Pięciu Kwiatów (Rescue Remedy lub RQ5), który opracował nie kto inny jak sam dr Bach. Jest to zestaw pięciu ekstraktów, konkretnie Impatiens (niecierpek gruczołowaty), Star of Bethlehem (śniedek baldaszkowaty), Cherry Plum (śliwa wiśniowa), Rock Rose (posłonek rozesłany) i Clematis (powojnik pnący). Jego zadaniem jest pomoc ptakom w stresujących dla nich sytuacjach, takich jak przeprowadzka, zaznajomienie z innym ptakiem czy zmiana właściciela.

Wybór odpowiedniej esencji

Wybór nie jest prosty – pomóc może przede wszystkim dokładne przyjrzenie się objawom. Jeśli nie chcesz podejmować decyzji samodzielnie, z pewnością pomoże Ci doświadczony w temacie medycyny naturalnej lekarz weterynarii lub fizjoterapeuta. Jak dotąd nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych stosowania esencji.

Najczęściej polecane