Na wolności trudno jest spotkać żbika. Ma on bowiem bardzo wyczulone zmysły, potrafi wcześnie dostrzec człowieka i unika bezpośredniego kontaktu. Dlatego prawie nigdy nie spotkamy go na uczęszczanych szlakach. Aby go wypatrzyć w jego naturalnym środowisku, trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości lub wykorzystać w tym celu kamery do obserwacji dzikich zwierząt. Żbiki nie mają nic przeciwko nim i nie wywołują one u nich odruchu ucieczki.
Mądre dzikie koty
Mózg żbika europejskiego jest większy niż mózg kota domowego. Biolodzy zakładają więc, że jego inteligencja i zdolności umysłowe są również odpowiednio większe.
Skuteczni drapieżcy
Podobnie jak nasze koty domowe, żbiki skradają się niepostrzeżenie do swojej ofiary, by następnie dopaść ją jednym skokiem. Ich zdobycz ginie od szybkiego i silnego ugryzienia w kark.
Ich ostry, drapieżny zgryz i osiemnaście długich i bardzo ostrych pazurów sprawiają, że w stosunku do swoich rozmiarów są wyjątkowo defensywne. Ich wyostrzone zmysły dostarczają im dodatkowo wszelkich informacji, których potrzebują do polowania, co czyni je wzorcowymi wręcz drapieżnikami.
Jak duże jest terytorium żbika europejskiego?
Wielkość terytorium tego kota zależy od dostępności pożywienia. Na obszarach, gdzie występuje optymalna ilość zdobyczy, kotu wystarczą 2 do 3 kilometrów kwadratowych, aby wyżywić siebie i swoje potomstwo.
Z kolei na terenach, gdzie potencjalnych ofiar jest mniej, terytorium może szybko zwiększyć się nawet do 10 kilometrów kwadratowych, co jednak oznacza, że zwierzęta muszą włożyć dużo więcej wysiłku i przemierzyć większą odległość, aby zdobyć pożywienie.
Koty zazwyczaj polują na większych terytoriach niż kotki, co ma związek przede wszystkim z roszczeniem sobie praw do terytorium w stosunku do innych przedstawicieli gatunku. Żbik europejski to samotnik – swoje terytorium przemierza w pojedynkę.