Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Bystrzyk Amandy na niebieskim tle pływający w akwarium

Swoją nazwę Bystrzyk Amandy zawdzięcza jaskrawoczerwonemu, połyskującemu ubarwieniu.

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) jest niewielką, bo dorastającą do zaledwie trzech centymetrów rybą, która zachwyca swoim ubarwieniem. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące jej wyglądu, utrzymania i rozmnażania.

Wygląd: Słodkowodna ryba w ognistym kolorze

Bystrzyk Amandy (nazwa łacińska: Hyphessobrycon amandae, nazwa angielska: Ember Tetra) znany jest również pod nazwą bystrzyk karlik, bystrzyk poziomkowy i należy do rodziny kąsaczowatych (Characidae). Jest jednym z jej najmniejszych przedstawicieli – mierzy od 1,7 do 3 centymetrów długości.

Jak wygląda Bystrzyk Amandy?

Cechą szczególną Bystrzyka Amandy, widoczną na pierwszy rzut oka jest niezwykłe ubarwienie. Przez jego przezroczyste, ale ogniście świecące łuski z żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi akcentami prześwitują organy wewnętrzne i kręgosłup. Ubarwienie bystrzyka przybiera jeszcze intensywniejszy kolor, kiedy pływa w pozbawionej torfu, miękkiej i kwaśnej wodzie.

Bystrzyk jest długi i smukły, a jego barwa jest najintensywniejsza w okolicy głowy, brzucha i linii bocznej.

Różnice w zależności od płci: Samica czy samiec?

Niektóre zwierzęta charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy, co znaczy, że osobniki żeńskie i męskie różnią się cechami zewnętrznymi.

W przypadku Bystrzyka Amandy takie wyraźnie różnice nie występują, dlatego gołym okiem ciężko jest odróżnić osobniki przeciwnej płci. Mówi się, że ubarwienie samic jest nieco mniej intensywne a samce są nieco mniejsze, ale nie zawsze można polegać na tej charakterystyce.

Bystrzyk Amandy w akwarium
Ciało bystrzyka jest bocznie spłaszczone.

Generalnie, Bystrzyki Amandy uchodzą za bardzo przyjaźnie usposobione zwierzęta. Jedynie w okresie tarła, osobniki męskie mogą przejawiać zachowania terytorialne. Bystrzyki są bardzo towarzyskie i nie powinny być trzymane w pojedynkę.

Będą dobrze czuły się w towarzystwie innych małych i spokojnych ryb, takich jak krewetki (również krewetki miniaturowe) czy ryby sumokształtne (zbrojniki, kiryski). W przypadku niewielkiego akwarium, bystrzyki nie powinny przebywać razem z rybami, które potrzebują większej przestrzeni do życia, takimi jak na przykład danio.

Bystrzyki Amandy to ryby ławicowe i potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku. Najlepiej czują się w grupie około dziesięciu osobników, w składzie której powinno znaleźć się więcej samic niż samców.

Wielkość akwarium

Aby zapewnić rybkom możliwość swobodnego pływania, pojemność akwarium powinna wynosić co najmniej 30 litrów, ale im więcej, tym lepiej – 50 lub 80 litrów wody do pływania będzie dla nich rajem.

Optymalne parametry wody

Zdrowie oraz wygląd Twoich ryb zależy w dużej mierze od jakości wody w akwarium. Najładniejsze wybarwienie rybki rozwiną w wodzie o następujących parametrach:

  • Całkowita twardość: 2 do 12°dGH
  • Twardość węglanowa: 2 do 8°KH
  • Wartość pH: 5,5 do 7,5
  • Temperatura wody: 23 do 29°C

Roślinność w akwarium

W przypadku Bystrzyka Amandy bardzo istotna jest wolna przestrzeń do swobodnego pływania, dlatego w akwarium nie powinno znaleźć się za dużo roślin. Niemniej jednak rośliny akwariowe zapewniają rybom możliwość schronienia i kryjówki, dlatego są nieodzowne.

Warto zastosować ciemne podłoże, które dodatkowo wyeksponuje urodę bystrzyków.

Bystrzyk Amandy w grupie ryb w akwarium
Bystrzyki Amandy to ryby ławicowe i przemierzają swoje terytorium w niewielkich grupach.

Nie zawsze możliwe jest wyhodowanie własnych rybek w akwarium. Również w przypadku Bystrzyków Amandy hodowlą powinni zając się bardziej doświadczeni posiadacze ryb.

Wskazówki dotyczące rozmnażania

Jeśli chcesz spróbować szczęścia i podjąć próbę rozmnożenia swoich bystrzyków, musisz zapewnić im optymalne warunki tarła:

  • W akwarium posadź rośliny o długich odnogach (np. mech jawajski).
  • Zapewnij całkowitą twardość wody poniżej 5°dGH (miękka woda) i wartość pH w przedziale od 5,6 do 6,5.
  • Do rozrodu wykorzystaj parę rybek lub samca i kilka samic.

Postępowanie po tarle

Jak już Twoja samica złoży 10-100 jaj, należy usunąć ją i samca z akwarium, aby uchronić ikrę przed zjedzeniem przez rodziców, co jest w przypadku bystrzyków więcej niż prawdopodobne. Ustaw temperaturę w akwarium na wartość 22 do 24 stopni, aby umożliwić wyklucie się larw.

Po dniu lub dwóch zwinny narybek można zacząć karmić karmą w proszku, pantofelkiem i młodymi solowcami.

Większość gatunków bystrzyków jest wszystkożernych i Bystrzyk Amandy nie jest tu wyjątkiem, dlatego jeśli chodzi o jego żywienie, nie jest zbyt wymagający. Obok konwencjonalnego pokarmu w płatkach, bystrzyki chętnie jedzą pokarm mrożony w postaci solowców (słonaczków), widłonogów czy larw komarów.

Wskazówka: Wszelkie informacje dotyczące prawidłowego karmienia ryb akwariowych znajdziesz w naszym magazynie, a w sklepie internetowym zooplus czeka na Ciebie duży wybór pokarmu dla rybek.

Średnia długość życia Bystrzyków Amandy wynosi dwa do trzech lat, a informacje na temat stanu ich zdrowia można odczytać z wybarwienia. Zwierzęta będące w dobrej kondycji będą miały kolor jaskrawo czerwony, a jeśli ich barwa jest mniej intensywna, należy w pierwszej kolejności sprawdzić parametry wody w akwarium. Jeśli okażą się optymalne, a kolor rybek pozostanie mało intensywny, zależy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Bystrzyki Amandy, chociaż uchodzą za odporne, mogą również zapadać na typowe choroby ryb ozdobnych.

Naturalne środowisko Bystrzyków Amandy znajduje się w głębi Brazylii, gdzie dopływy rzek Rio Araguaia i Rio das Mortes wiją się wśród flory tamtejszych krajobrazów. Bystrzyki Amandy czują się najlepiej w składających się z wody białej (mętnej) dopływach rzek w rejonie Mato Grosso, charakteryzujących się odcieniem od niebieskiego do zielonego.

Zakup: Ile kosztuje Bystrzyk Amandy?

Bystrzyki Amandy nie są drogie – za jednego osobnika zapłacimy około 5 zł, dzięki czemu za stosunkowo niewielką kwotę możemy sprawić sobie całą ławicę tych uroczych stworzeń. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty zakupu akwarium wraz z wyposażeniem oraz bieżące wydatki na pokarm.

Bystrzyki Amandy dostępne są w każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym, również w Internecie. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na ich stan zdrowia i pochodzenie.
.

Podsumowanie: Czy Bystrzyki Amandy nadają się do mojego akwarium?

Te małe rybki są bardzo towarzyskimi i przyjaznymi stworzeniami, a przy tym są mało wymagające, łatwe w utrzymaniu i odporne. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki życia i żywienie, będą prawdziwą ozdobą naszego akwarium. Chociaż jest to gatunek ryb z którym poradzą sobie nawet początkujący, ich hodowla i rozmnażanie to już zadanie dla bardziej zaawansowanych hobbystów.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!