Papuzica (psitakoza) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Psitakoza

Nastroszone i pozbawione blasku upierzenie są częstym objawem papuzicy.

Typowa dla papug papuzica występuje pod kilkoma nazwami. Znana jest również jako choroba ptasia, chlamydioza i psitakoza, a wynika to z faktu, że zarazić się nią mogą również inne gatunki ptaków. W poniższym artykule dowiesz się, jakie wywołuje objawy, jakie są możliwości leczenia oraz czy podlega obowiązkowi zgłoszenia.

Objawy: Jak objawia się papuzica u papug?

U wielu zwierząt zakażonych psitakozą choroba przebiega bezobjawowo, co stanowi duży problem, ponieważ zdrowo wyglądające papugi mogą wydalać odpowiedzialną za powstawanie dolegliwości chlamydię, przenosząc ją na inne organizmy.

Ważne: Wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, na papuzicę mogą zapadać nie tylko papugi, ale także inne gatunki ptaków, np. gołębie.

U chorych na chlamydiozę papug najczęściej występują objawy grypopodobne:

  • Utrata apetytu i wagi
  • Pozbawione blasku i nastroszone upierzenie
  • Zmęczenie i ból kończyn
  • Czasami wysoka gorączka
  • Zaczerwienione oczy (zapalenie spojówek)
  • Katar i duszność w wyniku nieżytu nosa (rhinitis) i zapalenia zatok (sinusitis) lub w najgorszym wypadku zapalenie płuc (pneumonia)
  • Czasami mogą pojawić się również dolegliwości neurologiczne (np. drgawki lub zataczanie się).
  • Jeśli dojdzie do zapalenia płuc (lub nieżytu nosa) występują problemy z oddychaniem.
  • Mogą występować również dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka.

Większość papug choruje na papuzicę przewlekle, ale zdarza się, że niektóre osobniki umierają w bardzo krótkim czasie od zakażenia.

Diagnoza: Jak wykrywa się papuzicę?

Jeśli zauważysz, że Twoja papuga zachowuje się inaczej niż zwykle i wykazuje objawy mogące wskazywać na papuzicę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pobierze on próbki z kilku części ciała zwierzęcia, które następnie wyśle do laboratorium, gdzie wyhodowane zostaną z nich bakterie lub drobnoustroje zostaną wykryte przy użyciu innych metod (np. testów antygenowych PCR czy Elisa).

Ponadto, weterynarz może pobrać krew od zwierzęcia – wówczas będzie mógł sprawdzić ważne parametry życiowe, takie jak ilość komórek zapalnych.

Lekarz weterynarii podaje papużce antybiotyk
Lekarz weterynarii podaje papużce antybiotyk.

Leczenie: Jak przebiega leczenie psitakozy u papug?

W zależności od stopnia nasilenia choroby, lekarz weterynarii zaleci wdrożenie następujących środków:

  • Odizolowanie chorej papugi od innych zwierząt
  • Wchodzenie do pomieszczenia, w którym przebywa papuga wyłącznie w odzieży ochronnej, aby zabezpieczyć się przed zakażeniem
  • Regularne czyszczenie i dezynfekcja klatek, łącznie z drążkami do siedzenia i miejscami karmienia
  • Antybiotykoterapia pozostałych zwierząt domowych

W przypadku pierwszorazowego podawania antybiotyków, po kilku dniach lekarz weterynarii ponownie zbada zwierzę pod kątem obecności chlamydii. O pomyślnym zakończeniu leczenia możemy mówić wówczas, gdy w organizmach wszystkich zwierząt domowych nie zostanie ona wykryta.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia papuzicy?

Im wcześniej rozpozna się chorobę i rozpocznie leczenie, tym lepsze będą rokowania. Może jednak minąć trochę czasu, zanim uda się wyeliminować chlamydię z organizmów wszystkich przebywających razem zwierząt.

Ponieważ utajona postać choroby znacznie utrudnia całkowite pozbycie się bakterii ze stada papug, konieczne będzie kilkukrotne badanie i leczenie każdego z jego członków.

Przyczyny: Co wywołuje papuzicę?

Papuzica jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterię o nazwie Chlamydia psittaci, która może żyć we wnętrzu komórek podobnie jak wirusy.

Jeśli od chorej papugi zarażą się inne ptaki czy nawet ludzie, wówczas mówimy o ornitozie. Jeśli natomiast zarażeniu ulegną inne papugi, mówimy o psitakozie.

Przenoszenie: Jak papugi zarażają się papuzicą?

Chore zwierzęta wydalają chlamydię wraz z kałem lub wydzieliną z nosogardzieli lub oczu. Jeśli papuga zje pokarm zanieczyszczony bakteriami, również może się nią zarazić.

Ponadto, kupując nowe zwierzę lub odwiedzając wystawę ptaków ze swoim zwierzęciem, zwiększasz ryzyko zarażenia pozostałych ptaków pozostających pod Twoją opieką.

Profilaktyka: Jak uchronić papugi przed zakażeniem papuzicą?

Aby uchronić swoje ptaki przed tą wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną, należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe dwie kwestie:

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji klatek – w tym pojników i misek. Kupując nowe zwierzęta, poddaj je w kwarantannie, dopóki nie zyskasz pewności, że nie są nosicielami chlamydii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane