Karma dla Rhodesian Ridgebacka

Rhodesian Ridgeback na łące

Na co należy zwrócić uwagę?

Rhodesian Ridgeback – jedyna rasa psów pochodząca z południowej Afryki – jest bardzo dobrze przystosowana do warunków panujących na tym obszarze. Fakt, że Rhodesian Ridgeback został wyhodowany do polowań na lwy widać na pierwszy rzut oka. Jego pokaźne rozmiary, atletyczna budowa i cienka, gładka sierść stwarzają idealne warunki do bycia tropikalnym myśliwym. Jego przodkami są rasy psów kolonialistów z Wielkiej Brytanii i Holandii oraz „psy Hotentotów”.

Rhodesian Ridgeback to wierny, przyjazny i kochający pies rodzinny o rozwiniętym instynkcie obronnym, do szczęścia i równowagi potrzebujący dużej ilości ruchu. Ponadto, psy tej rasy charakteryzują się inteligencją, siłą charakteru i odwagą, nie wykazując przy tym cienia agresji. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, Rhodesian potrzebuje doświadczonego opiekuna, który ma wiedzę na temat prawidłowego szkolenia sportowych, aktywnych psów o dużej wytrzymałości. Przedstawiciele tej rasy sprawdzają się świetnie w agility, sportach przeszkodowych i tropieniu. Są doskonałymi psami myśliwskimi, a ze względu na wrodzony talent do tropienia, również psami ratowniczymi czy poszukiwawczymi.

Zwinna, mocna budowa tych psów predysponuje je do uprawiania różnego rodzaju aktywności. Ich sierść jest jasnobrązowa i krótka. Czujny, uważny pysk otaczają drobne, trójkątne, wiszące uszy. Psy mierzą od 63 do 69 centymetrów i ważą około 38 kilogramów, podczas gdy wzrost suk waha się od 61 do 66 centymetrów, a ich waga wynosi około 32 kilogramów. Hodowcy kładą duży nacisk na pręgę grzbietową (ang. „ridge” lub „ridgeback”), której rasa zawdzięcza swoją nazwę. Tworzy ją sierść rosnąca pod włos, mogąca mieć różne formy i kształty, a jej szerokość powinna wynosić średnio 5 centymetrów. Pręga ta niesie jednak ze sobą ryzyko wystąpienia zatoki skórzastej – nieprawidłowości skórnej, która może sięgać w głąb tkanek i sprzyjać rozwojowi infekcji skóry.

W kantonie Glarus w Szwajcarii, Rhodesian Ridgeback znajduje się na liście niebezpiecznych ras psów i aby móc go trzymać, należy złożyć wniosek o odpowiednie zezwolenie. W innych krajach, na przykład w niemieckiej Bawarii, procedurę tę zniesiono w 2002 roku, ponieważ nie udowodniono, że zwierzęta tej rasy są niebezpieczne.

Żywienie szczenięcia – wyznaczanie kierunku dla długiego życia psa

Atletyczny Ridge zaliczany jest do dużych psów. Szczenięta powinny być zatem żywione pokarmem o umiarkowanej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb kaloryczności, aby nie rosły zbyt szybko. Nadmierna podaż kalorii w pożywieniu może spowodować, że szczenięta osiągną lub przekroczą genetycznie uwarunkowaną, docelową wagę wcześniej niż jest to zamierzone, podczas gdy układ mięśniowo-szkieletowy nie będzie jeszcze na nią przygotowany, co może prowadzić do nieprawidłowej budowy kończyn. Szczenięta rasy Rhodesian Ridgeback potrzebują więc do prawidłowego wzrostu odpowiedniej dawki energii oraz zbilansowanej podaży pierwiastków śladowych, witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia i fosforu.

Zalecenia żywieniowe dla szczenięcia zależą od jego aktualnej wagi i docelowej wagi jako dorosłego psa, którą możemy założyć, patrząc na jego rodzica tej samej płci. Ponadto, kaloryczność posiłków należy dostosować do poziomu aktywności malucha.

Karma dla szczenięcia Rhodesian Ridgebacka

Dla szczeniąt rasy Rhodesian Ridgeback zalecana jest karma Royal Canin Maxi Junior.

Royal Canin Maxi Junior:

 • Odpowiednie proporcje wapnia i fosforu
 • Siarczan chondroityny, glukozamina i EPA/DHA
 • Zawartość składników odżywczych, takich jak witamina C i E

Ilość karmy dla szczenięcia Rhodesian Ridgebacka o normalnej aktywności

Aktualna masa ciała Waga docelowa dorosłego psa Karma Przybliżona ilość karmy w g/dzień
10kg 34kg Royal Canin Maxi Junior 395g
25kg 34kg Royal Canin Maxi Junior 500g

W przypadku szczeniąt, dzienna racja żywieniowa powinna być rozłożona na kilka mniejszych porcji. Poza tym, pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Łowca lwów czy pies rodzinny – najważniejsze jest właściwe żywienie

Rhodesian Ridgeback jest wymagającym psem, który powinien znaleźć się w fachowych rękach. Jego silne zachowania terytorialne i instynkt obronny można poskromić jedynie dzięki właściwemu wychowaniu i dużej ilości ruchu. Faza młodzieńcza u przedstawicieli tej rasy, a więc okres intensywnego szkolenia, trwa dłużej niż w przypadku innych psów. Rhodesian Ridgeback dzięki swoim wrodzonym predyspozycjom sprawdzi się jako pies stróżujący, obronny, ratowniczy i tropiący, co zaspokoi jego potrzebę ruchu. Również jako pies rodzinny będzie potrzebował sporej dawki aktywności w postaci psich sportów, takich jak obedience czy agility, oraz zabawy na inteligencję czy aportowanie. Wymagania dotyczące żywienia zależą od sposobu użytkowania zwierzęcia oraz od indywidualnych cech każdego psa, takich jak wielkość, waga i poziom aktywności. Dodatkowo, komponując menu dla naszego czworonoga, musimy uwzględnić choroby typowe dla rasy, takie jak dysplazja stawów łokciowych i biodrowych oraz zespół Wobblera.

Wraz z osiągnięciem dorosłości, należy psa przestawić na karmę dla dorosłych psów. Karma dla psów aktywnych może zawierać więcej węglowodanów, aby dostarczyć im odpowiednią liczbę kalorii. Z kolei w przypadku spokojnych i mniej aktywnych czworonogów należy unikać nadmiernej podaży kalorii, aby zapobiec nadwadze. Uważać trzeba również na zawartość tłuszczu. Oprócz stopnia aktywności zwierzęcia i składu karmy, o masie ciała decyduje także ilość podawanego pokarmu, w tym przysmaków, które dajemy naszemu podopiecznemu “w międzyczasie”. Zatem kalorie zawarte w smakołykach należy uwzględnić w dziennej racji pokarmowej. Natomiast to, czy wybierzemy karmę mokrą czy suchą, czy też połączenie obu, jest kwestią gustu psa i preferencji opiekuna.

Zalecana mokra karma dla Rhodesian Ridgebacka

Zooplus Selection Adult:

 • Karma dla psów aktywnych i spokojnych
 • Wysokiej jakości składniki z dużą zawartością mięsa
 • Zawartość błonnika w postaci marchwi czy płatków owsianych
 • Z kwasami tłuszczowymi omega-3

Ilość karmy dla dorosłego Rhodesian Ridgebacka o normalnej aktywności

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 34kg
Zooplus Selection Adult ok. 1115g

Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę do picia.

Zalecana sucha karma dla Rhodesian Ridgebacka

Pro Plan Large Athletic Adult Optibalance:

 • Lekkostrawna
 • Sprzyja wchłanianiu składników odżywczych
 • Zawartość kawałków kurczaka wysokiej jakości

Concept for Life Large Adult:

 • Zbilansowana wartość kaloryczna
 • Równowaga składników odżywczych dla optymalnej, kompleksowej pielęgnacji
 • Z glukozaminą i chondroityną

Ilość karmy dla dorosłego Rhodesian Ridgebacka o normalnej aktywności

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 34kg
Pro Plan Large Athletic Adult Optibalance ok. 350g
Concept for Life Large Adult ok. 350g

Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę do picia.

Aktywny senior

Aby psi seniorzy nadal czuli się jak młode psy, warto dostosować karmę do zachodzących w ich organizmie zmian. Potrzeby starszych psów różnią się od potrzeb młodszych czworonogów, zatem za zmianami fizycznymi powinna iść również zmiana diety. Ponieważ starsze psy stają się mniej aktywne, ich zapotrzebowanie na energię spada. Należy więc ograniczyć ilość energii zawartej w pożywieniu, aby senior nie przybierał na wadze. Ponadto, pamiętajmy, że u niektórych starszych psów zmysł węchu i smaku słabnie, dlatego warto wybierać dla nich szczególnie smaczną karmę.

Zalecana karma dla psich seniorów

Hundefutter Hills

Hills Canine Senior:

 • Optymalna dostępność składników odżywczych i substancji budulcowych
 • Zawartość wysokiej jakości białka
 • Z cennymi antyoksydantami i witaminami

Concept for Life Large Senior:

 • Glukozamina i siarczan chondroityny
 • Kompleks witamin z grupy B, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6
 • Przeciwutleniacze z aronii, zielonej herbaty i chmielu

Ilość karmy dla Ridgebacka seniora

 

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 34kg
Hills Canine Senior ok. 1340g
Concept for Life Large Senior ok. 340g

 

Jako nagroda między posiłkami, do treningu lub do gryzienia idealnie sprawdzą się Rocco Chings. Dzięki wyjątkowo delikatnemu suszeniu na powietrzu bez użycia konserwantów, powstaje w pełni naturalna mięsna przekąska w postaci wygodnych pasków. Pamiętajmy jednak, aby kalorie zawarte w przysmakach zawsze uwzględnić w dziennej racji pokarmowej.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.