Rak skóry u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
rak skóry u psa

Zanim weterynarz usunie znamię skórne u psa, goli spory obszar ciała wokół niego.

Właśnie przytulasz swojego czworonożnego przyjaciela i nagle zauważasz zgrubienie na skórze lub małą grudkę między jego gęstym futrem. Twój weterynarz powinien zdecydowanie przyjrzeć się tej zmianie skórnej. Rak skóry u psa jest niestety dość powszechnym zjawiskiem.

Objawy: Jak wygląda rak skóry u psa?

Rak skóry u psów może przybierać różne formy. W zależności od tkanki, z której pochodzi, guz może rosnąć razem z otaczającymi go tkankami lub być ruchomy w obrębie skóry. Niektóre guzy skóry mają również tendencję do wywoływania stanów zapalnych, tworzenia kalafiorowatych tworów lub powodowania krwawienia.

Jeśli masz psa krótkowłosego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześnie wykryjesz u niego raka skóry. W długiej sierści można szybko przeoczyć guzy u psów ras długowłosych, chyba że rosną one na głowie lub palcach. Guzy te są zwykle zauważalne dopiero po osiągnięciu określonego rozmiaru lub gdy pies „ciągnie nogami” z powodu ograniczonej ruchomości. Ponadto psy cierpiące na raka skóry mogą wykazywać inne ogólne objawy. Obejmują one swędzenie, częste lizanie lub zwiększone zmęczenie.

Rozpoznanie: W jaki sposób wykrywa się raka skóry u psów?

W pierwszym etapie diagnozy lekarz weterynarii bada palpacyjnie guz i otaczającą go tkankę. Sprawdza konsystencję, wielkość, ewentualny stan zapalny i czy guza można przesunąć.

Nowotwory skóry nie są rzadkością w gabinetach weterynaryjnych. W przypadku zauważenia zwiększenia objętości skóry Twojego pupila należy jak najszybciej zbadać to u weterynarza.

Aby móc określić rodzaj nowotworu, wykonuje on aspirację cienkoigłową. Usuwa niektóre komórki nowotworowe z Twojego psa za pomocą bardzo cienkiej rurki. Następnie umieszcza komórki na szkiełku mikroskopowym i może je zbadać pod kątem zmian.

Jeśli Twój weterynarz chciałby zbadać tkankę w specjalistycznym laboratorium, może również wykonać biopsję. W tym celu pobierze on od psa większą próbkę tkanki za pomocą nakłuwacza biopsyjnego.

Weterynarz przeskanuje również węzły chłonne Twojego pupila, aby wykluczyć przerzuty. Jeśli są one znacznie powiększone, techniki obrazowania, takie jak promieniowanie rentgenowskie, dają możliwość oceny struktury narządów wewnętrznych, takich jak płuca czy wątroba.

Leczenie: Jak leczyć raka skóry u psów?

Leczenie guza skóry u psa zależy od różnych czynników. Obejmuje to typ, stopień zaawansowania, umiejscowienie oraz to, czy guz rośnie inwazyjnie lub czy daje przerzuty.

Następujące środki terapeutyczne mogą pojedynczo lub w połączeniu zwalczać nowotwory skóry:

  • wycięcie chirurgiczne (usunięcie guza)
  • chemioterapia
  • naświetlania
  • immunoterapia
  • terapia komórkami dendrytycznymi

Jeśli guz ma przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych, weterynarz może je również usunąć. Oprócz terapii przyczynowej, środki wspomagające również pomagają złagodzić cierpienie psa. Należą do nich na przykład leki blokujące wydzielanie kwasu żołądkowego (np. omeprazol), które chronią żołądek przed zapaleniem błony śluzowej żołądka i wrzodami żołądka.

Przyczyny: Jak rozwija się rak skóry u psów?

Skóra jest największym organem psa i chroni jego ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Należą do nich np. promienie UV czy substancje toksyczne. Te czynniki środowiskowe mogą atakować komórki skóry i w ten sposób wywoływać raka skóry. Oprócz tych czynników w rozwoju raka często odgrywają rolę wpływy rasowe i genetyczne.

Jakie są najczęstsze nowotwory skóry u psów?

Rak skóry u psów może przybierać różne formy. Istnieją więc różne nowotwory, które są zróżnicowane pod względem ekspresji, a więc łagodne i złośliwe.

Nowotwory łagodne

Nowotwór podstawnokomórkowy (basalioma)

Psy w średnim wieku, a także pudle i cocker spaniele, są bardziej narażone na rozwój łagodnych nowotworów podstawnokomórkowych. Jednak te guzowate narośle można zwykle usunąć chirurgicznie.

Histiocytoma skórna

Histiocytoma skórna jest jednym z najczęstszych niezłośliwych nowotworów skóry u psów. Zwykle znika samoczynnie. Ten rodzaj nowotworu ma zazwyczaj kształt przypominający guzek. Szczególnie często dotyka on skórę nóg i głowy.

Tłuszczak

Stare psy są szczególnie narażone na rozwój łagodnych guzów tkanki tłuszczowej (lipomy). Znajdują się one w podskórnej tkance jako miękkie i przesuwalne rozrosty obwodowe. Tłuszczaki zazwyczaj nie wpływają na zdrowie psa, ale gdy rosną, mogą ograniczyć jego mobilność.

Brodawczak

Brodawczaki są łagodnymi nowotworami skóry. Występują w dwóch różnych wariantach:

  • u młodych psów w trakcie infekcji brodawczakami wirusowymi, w których tworzą się narośle przypominające łodygi kalafiora
  • rzadziej u starych psów

Nowotwory złośliwe

Guz komórek tucznych

Złośliwe nowotwory komórek tucznych są bardzo częste u psów, szczególnie u bokserów. Z reguły nowotwory komórek tucznych powstają w okolicy kończyn, głowy, odbytu i narządów płciowych i mają tendencję do tworzenia przerzutów (guzów pochodnych) w organizmie. Ponadto, ze względu na inwazyjny wzrost, guzy tego typu wymagają rozległych zabiegów chirurgicznych.

Czerniak

Czerniaki są przeważnie złośliwe w obszarze błony śluzowej jamy ustnej i na palcach. Takie złośliwe czerniaki często rozprzestrzeniają się na sąsiednie węzły chłonne, płuca i narządy jamy brzusznej. Czerniaki powstają jednak również na owłosionych obszarach skóry – tutaj również jako niezłośliwe nowotwory skóry.

Rak płaskonabłonkowy

Rak płaskonabłonkowy jest złośliwym nowotworem skóry, występującym szczególnie często u psów o słabej pigmentacji. Zwykle występuje w jamie ustnej, na palcach lub w okolicy pachwin mlecznych. Tam mogą rozwinąć się płaskie, ale także kalafiorowate zmiany skórne. Ponadto guz często tworzy wrzody.

Mięsak

Mięsaki są złośliwymi nowotworami skóry i powstają na przykład z tkanki łącznej (fibrosarcoma), mięśni (rhabdomyosarcoma) lub komórek wyściełających naczynia krwionośne (haemangiosarcoma). Ze względu na tę wszechstronność, mięsaki tkanek miękkich pojawiają się na całym ciele psa i mają tendencję do inwazyjnego wzrostu i tworzenia przerzutów.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?

Nie wszystkie nowotwory skóry są takie same, dlatego ich uogólnienie nie jest niestety możliwe. Podczas gdy łagodne nowotwory skóry zwykle mają dobre rokowanie we wczesnym leczeniu, niektóre nowotwory skóry niestety nie są uleczalne.

Profilaktyka: Jak mogę uchronić mojego psa przed rakiem skóry?

Niestety nie możesz całkowicie ochronić swojego psa przed rakiem skóry. Można jednak unikać czynników, które przyczyniają się do rozwoju raka. Dlatego należy pamiętać o ochronie psa przed silnym nasłonecznieniem. Uniemożliwić mu również dostęp do chemikaliów i innych substancji toksycznych. Ponadto, należy regularnie badać psa palpacyjnie, aby móc wykryć i leczyć zmiany skórne we wczesnym stadium.

Zaleca się również coroczną kontrolę zdrowia pupila obejmującą badania przesiewowe w kierunku nowotworów u weterynarza.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane