Drapieżne roztocza u psów (Cheyletiella) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Cheyletiella u psów

Oprócz łupieżu silny świąd może wskazywać na obecność drapieżnych roztoczy u psów.

Drapieżne roztocza u psów znane są wśród ich opiekunów psów jako „wędrujący łupież”. Ale czy są niebezpieczne dla psów? Jak można chronić czworonoga przed ich inwazją? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tzw. Cheyletiella.

Czy drapieżne roztocza u psów są niebezpieczne?

Drapieżne roztocza u psów (Cheyletiella yasguri) atakują skórę zwierząt i w ten sposób powodują zwykle łagodną chorobę skóry – cheyletiellozę, która jednak nieleczona może powodować nieprzyjemne objawy nie tylko u Twojego pupila, ale także u Ciebie i Twojej rodziny.

Czy drapieżne roztocza mogą przenieść się na ludzi?

Opiekunowie psów nękanych przez te pasożyty również mogą zostać zarażeni. Objawami ich bytowania u ludzi są między innymi podrażnienia skóry i silny świąd. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie takie objawy, skonsultuj się z dermatologiem.

Najważniejszym znakiem rozpoznawczym inwazji drapieżnych roztoczy u psa jest łupież, mogący przypominać nawet białe roztocza.

Mogą również wystąpić inne objawy:

  • matowa sierść
  • silny świąd
  • rany spowodowane drapaniem

Jakie obszary skóry są najchętniej wybierane przez roztocza?

Cheyletiella nie atakują każdej części ciała psa, ale głównie tzw. miejsca podatne na ich działanie. Należą do nich:

  • skóra wokół szyi
  • zad
  • grzbiet

W przypadku silnej inwazji roztocza mogą również przeskoczyć na inne części ciała.

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Świąd lub łupież mogą być oznakami różnych chorób u psów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza weterynarii, aby ustalić dokładną przyczynę i zapewnić psu najlepsze możliwe leczenie.

Sierść psa z łupieżem
Łupież jest cechą charakterystyczną inwazji drapieżnych roztoczy u psów.

Lekarz weterynarii jest zazwyczaj w stanie szybko ustalić, czy Twój pies został zaatakowany przez drapieżne roztocza na podstawie widocznych płatków skóry oraz opisu ogólnego stanu psa.

Wykrywanie roztoczy i jaj

Aby wykryć obecność roztoczy lub ich jaj na sierści psa, w wielu przypadkach wystarczy wyczesać sierść i obejrzeć ją pod mikroskopem.

Czasami wskazane jest również pobranie próbki skóry lub powierzchowne jej zeskrobanie.

Niektóre środki przeciwpasożytnicze sprawdzą się w zwalczaniu roztoczy. W zależności od wielkości psa i stopnia inwazji można stosować spraye, szampony lub preparaty miejscowe.

Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia lekarz weterynarii ponownie zbada psa, aby sprawdzić skuteczność terapii. Jeśli roztocza będą nadal obecne, leczenie należy kontynuować.

Leczenie pozostałych zwierząt domowych

Jeśli masz inne zwierzęta, które miały kontakt z Twoim psem, musisz je również zbadać i w razie potrzeby poddać leczeniu.

Uwaga: Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku królików, które nie tolerują fipronilu.

Środki higieniczne do zwalczania drapieżnych roztoczy

W procesie leczenia warto zastosować odpowiednie leki przeciwpasożytnicze również w domu. W ramach bezpieczeństwa koce i poduszki, z którymi pies miał kontakt należy prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza lub je na chwilę zamrozić – zasięgnij porady lekarza weterynarii i ustal jaka metoda będzie najlepsza.

Przyczyny: Jak wyglądają drapieżne roztocza i skąd pochodzą?

Drapieżne roztocza u psów są stosunkowo duże w porównaniu do innych rodzajów roztoczy i mierzą nieco poniżej 0,2 do 0,5 milimetra. Posiadają silny aparat gębowy w okolicy głowy (szczękoczułki) i nogogłaszczki.

Jak psy zarażają się drapieżnymi roztoczami?

Psy mogą zarazić się tymi pasożytami poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt. Pośrednio zwierzę zaraża się, gdy ma kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, takimi jak szczotka do sierści lub legowisko dla psa.

Zakażenie pośrednie jest również możliwe nawet po kilku tygodniach. Roztocza mogą bowiem przetrwać w środowisku do trzech tygodni.

Jak często drapieżne roztocza występują u psów?

Drapieżne roztocza są szczególnie powszechne tam, gdzie spotyka się wiele psów, a zatem w hotelach dla zwierząt, hodowlach lub sklepach zoologicznych.

Niemniej, Cheyletiella występuje coraz rzadziej dzięki powszechnemu stosowaniu profilaktycznych preparatów przeciwpasożytniczych, które zapewniają skuteczną ochronę.

Preparat przeciwpasożytniczy dla psa
Skuteczna profilaktyka przeciwpasożytnicza jest niezbędna do ochrony przed drapieżnymi roztoczami u psów.

Profilaktyka: Jak chronić psa przed drapieżnymi roztoczami?

Najlepszym sposobem na ochronę psa przed drapieżnymi roztoczami jest odpowiednia profilaktyka przeciwpasożytnicza. Na rynku dostępne są bardzo skuteczne preparaty typu spot-on, obroże oraz tabletki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane