Czy żołędzie są trujące dla psów? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
zatrucie żołędziami u psa

Na spacerze zawsze zwracaj uwagę na Twojego psa – żołędzie, orzechy itp. mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi!

Być może zabawy Twojego czworonoga z jesiennym owocami nie kojarzą Ci się z niczym niebezpiecznym, ale uwaga: Żołędzie mogą stanowić zagrożenie dla Twojego psa!

Czy żołędzie są trujące dla psów?

Jeżeli Twój pies podczas spaceru podgryza żołędzie, musisz mu to natychmiast uniemożliwić. Żołędzie, podobnie jak liście i kora dębu zawierają tzw. taniny. Są to barwniki o gorzkim posmaku, stanowiące ochronę roślin przed zwierzętami. Substancje te są niebezpieczne nie tylko dla psów, ale również innych zwierząt, jak np. kotów, krów, czy koni.

Już pięć do dziesięciu żołędzi wystarczy do zatrucia 10-kilogramowego psa.

W przeciwieństwie do żołędzi, kasztany oraz szyszki nie stanowią zagrożenia dla Twojego psa. Jednakże również w ich przypadku nie należy dopuszczać do ich połknięcia przez zwierzę.

czy żołędzie są trujące dla psów
Szczególnie niebezpieczne dla Twojego pupila są młode, niedojrzałe, zielone żołędzie!

Objawy: Typowe objawy zatrucia u psa

Objawy zatrucia są zależne od ilości spożytych przez psa żołędzi. Ma ona bezpośredni wpływ na to czy w ogóle dojdzie do zatrucia psa i na ile poważne ono będzie.

Następujące symptomy są typowe dla zatrucia u psa:

  • Ogólne pogorszenie samopoczucia psa (osłabienie) i odrętwienie
  • Brak apetytu i zwiększone pragnienie
  • Nadmierne wydzielanie śliny i nudności
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, (krwawa) biegunka lub zatwardzenie

W przypadku spożycia znacznych ilości tanin może również dojść do uszkodzeń wątroby i nerek psa. W rezultacie może dojść do zabarwienia na żółto śluzówki Twojego psa (np. błony śluzowej jamy ustnej, twardówki oczu) czyli żółtaczki (icterus).

W takim wypadku uszkodzone komórki wątroby nie są w stanie wydalić odpowiedniej ilości kwasu żółciowego, który w rezultacie gromadzi się we krwi. Niewydolność nerek może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci psa!

Leczenie: W jaki sposób leczy się zatrucie żołędziami?

Twój pies zjadł żołędzie i wykazuje objawy zatrucia? Natychmiast udaj się z nim do weterynarza! Za pomocą odpowiednich medykamentów lekarz może doprowadzić do wymiotów u psa, bądź przeprowadzić płukanie żołądka, uniemożliwiając w ten sposób dalsze wchłanianie toksyny.

Weterynarz jest w stanie uratować życie Twojego psa również w przypadku, gdy doszło już do zapaści krążeniowej. Ze względu na szkodliwe działanie trucizny na nerki i wątrobę, Twój pies powinien pozostać przez kilka dni pod opieką lekarską. Umożliwi to weterynarzowi codzienną kontrolę funkcji najważniejszych organów za pomocą badań krwi oraz podjęcie odpowiednich działań w przypadku pogorszenia się stanu zwierzęcia.

Odpowiedzi na pytania, co jeszcze możesz zrobić w przypadku zatrucia psa i jakie inne rośliny są niebezpieczne dla Twojego czworonoga znajdziesz w artykułach: Zatrucie ksylitolem u psa i rośliny trujące dla psa.

Jack Russell Terrier bawi się w liściach

Uwaga: Żołędzie stanowią również zagrożenie dla jelit!

Spożyte żołędzie, poza zatruciem, mogą również doprowadzić u psa do niedrożności jelit. Połknięte w całości żołędzie mogą utknąć w jelicie zwierzęcia. Spowodowana przez ich obecność niedrożność w trawieniu bądź zadzierzgnięcie jelita mogą doprowadzić do śmierci Twojego psa! Ostrzegawczymi objawami niedrożności jelit są kłujący ból w okolicy brzucha w połączeniu z atakami osłabienia i paniki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane