Zatrucie ksylitolem u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
zatrucie ksylitolem u psa

Ksylitol to alkohol cukrowy pochodzenia drzewnego (np. z brzozy).

Dla ludzi ksylitol to popularny środek zastępujący cukier, natomiast dla psów substancja o działaniu śmiertelnym. Jakie są powody, dla których substancja może być używana wyłącznie przez ludzi a nie przez psy? O nich oraz o następstwach zatrucia ksylitolem u psa przeczytasz w tym artykule.

Jak bardzo niebezpieczny jest ksylitol dla psów?

Następstwa zatrucia zależne są nie tylko od przyjętej dawki, lecz również od tego, jak wcześnie zostaną rozpoznane jego oznaki i jak wcześnie rozpocznie się leczenie. Z tego względu także w przypadku podejrzenia zatrucia lepiej dmuchać na zimne. Zbyt późna reakcja może być śmiertelnie niebezpieczna dla Twojego psa!

Objawy: Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psów?

W przypadku spożycia przez psa ksylitolu, objawy zależą od wielkości przyjętej dawki. Do typowych objawów należą:

  • Ogólne pogorszenie samopoczucia
  • Wzmożona produkcja śliny i wymioty
  • Biegunka

Z uwagi na to, że ksylitol prowadzi zwykle do hipoglikemii, psy dotknięte zatruciem wykazują również okresy osłabienia. W takich wypadkach dochodzi do utraty równowagi, drgawek I zaburzeń koordynacji ruchów.

W przypadku uszkodzenia wątroby, kilka dni po zatruciu mogą pojawić się kolejne objawy, takie jak żółte przebarwienia błon śluzowych (np. twardówki oczu). Według terminologii medycznej ta choroba to żółtaczka (icterus).

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

W przypadku utrzymujących się wymiotów, nerwowego zachowania czy skurczów należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Mogą to być objawy wskazujące na zatrucie. Zbyt późne zdiagnozowanie może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

objawy zatrucia ksylitolem u psa
W przypadku silnego obniżenia cukru we krwi może dojść do śmierci zwierzęta.

Diagnoza: Jak rozpoznać zatrucie ksylitolem u psa?

Ze względu na to, że ksylitol prowadzi do silnego uwolnienia insuliny obniżającej poziom cukru we krwi, pierwszym badaniem diagnostycznym jest pomiar zawartości cukru we krwi. Kolejne badania krwi są pomocne w wykryciu ewentualnych uszkodzeń wątroby.

Terapia: W jaki sposób leczy się zatrucie ksylitolem u psa?

Jeżeli Twój pies spożył produkty zawierające ksylitol, musisz jak najszybciej udać się do weterynarza. By nie dopuścić do hipoglikemii możesz podawać psu, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii, słodkie pokarmy (np. miód).

Po przybyciu do weterynarza psu udzielona zostanie pierwsza pomoc. Mogą się na nią składać terapia infuzyjna, podawanie glukozy i elektrolitów. W międzyczasie u psa monitorowany jest poziom cukru we krwi i równowaga elektrolitowa, by odpowiednio wcześnie móc zareagować na ewentualne odchylenia.

Ze względu na to, że objawy uszkodzenia wątroby mogą się ujawnić na podstawie wyników krwi dopiero kilka dni później, pies musi pozostać pod opieką lekarską.

Przyczyny: Czym jest ksylitol?

Ksylitol (cukier brzozowy) to substancja słodząca, występująca naturalnie w wielu gatunkach roślin. Ze względu na dwukrotnie niższą zawartość kalorii niż zwykły cukier (sacharoza), substancja znalazła szerokie zastosowanie w branży spożywczej do słodzenia produktów spożywczych. Ksylitol nie oddziałuje na poziom insulin we krwi, w związku z czym jest składnikiem wielu produktów przeznaczonych dla diabetyków.

W przypadku spożycia przez psa zbyt wysokiej dawki cukru brzozowego, następuje potężne uwolnienie insuliny przez trzustkę. Najpóźniej po upływie godziny (od dziesięciu do 60 minut) prowadzi to do ciężkiej hipoglikemii, ponieważ komórki pobierają cukier (glukozę) z krwi w celu wytworzenia energii.

Dawka niebezpieczna ksylitolu może być różna, w zależności od psa. Jednakże już dawka 0,1 grama na kg masy ciała może być szkodliwa dla psa.

Środki zapobiegawcze: W jaki sposób możesz chronić psa

Ksylitol w postaci białego proszku występuje nie tylko w różnego rodzaju produktach spożywczych, lecz również w branży higienicznej. W celu ochrony Twojego pupila przed spożyciem ksylitolu, należy trzymać z dala od niego następujące produkty:

  • gumy do żucia bez cukru
  • płyny do płukania jamy ustnej i pasty do zębów przeznaczone dla ludzi (psu kupuj wyłącznie specjalną pastę dla psów)
  • wyroby piekarskie (ciasta, keksy)
  • słodycze (np. cukierki)
  • preparaty witaminowe
  • pozbawione cukru preparaty homeopatyczne
  • lekarstwa przeznaczone dla człowieka (np. syropy na kaszel)

Zawartość ksylitolu jako słodzika w danym produkcie możesz stwierdzić na podstawie numeru „E” na liście składników. Ksylitol oznaczany jest numerem E967.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane