Frisbee, dog dancing czy canicross – istnieje tak dużo psich sportów, że dla niemal każdego psa znajdzie się coś interesującego. Szczególnie popularne jest agility w przypadku, którego pies i jego przewodnik mają za zadanie pokonać tor przeszkód, składający między innymi z płotków czy tuneli w możliwie najkrótszym czasie. Dla tych natomiast, którzy wolą wykonywać zadania bez presji czasu i w swoim tempie, degility będzie ciekawą alternatywą.
Degility

© gregg williams / stock.adobe.com
Czym jest degility?
Ten mało znany sport dla psów opiera się na zasadzie agility: Duet człowiek-pies wspólnie pokonuje tor przeszkód, na który składają się różnorodne zadania. Jednak w przeciwieństwie do agility, zespoły mogą wykonywać je w swoim tempie, ponieważ nie chodzi tutaj o szybkość, a o dokładność. Wykonywane zadania wzmacniają wytrzymałość, umiejętność koncentracji, rozwój mięśni i równowagę psa, bez wywierania niepotrzebnej presji, a tor przeszkód dostosowany jest do indywidualnych możliwości danego czworonoga.
Oprócz degility istnieją jeszcze dyscypliny, takie jak mobility i fungility dla psów. Wszystkie są ze sobą ściśle powiązanie, chociaż mobility jest nieco mniej dynamiczna. Zasada fungility natomiast to: Dozwolone jest wszystko to, co kto lubi!
Jakie psy sprawdzą się w degility?
Degility mogą uprawiać mniejsze lub starsze psy, psy wagi ciężkiej, a nawet te cierpiące za zapalenie stawów czy wracające do siebie po chorobie. W zależności od ograniczeń mobilności, dla takich psów dobrym rozwiązaniem może być również mobility. Generalnie jednak degility może uprawiać każdy pies, któremu sprawia przyjemność pokonywanie przeszkód razem ze swoim opiekunem.
Nie ma także przeciwwskazań, aby szczenięta spróbowały w nim swoich sił. Lękliwe psy natomiast mają możliwość zbudowania pewności siebie u boku swoich opiekunów, a psy z większym zamiłowaniem do ruchu, którym ciężko usiedzieć w miejscu mogą pokonywać przeszkody w szybszym tempie lub sprawdzić się w bardziej dynamicznej dyscyplinie, jaką jest agility.

© Sabine Glässl / stock.adobe.com
Zalety degility
- optymalne prawie dla każdego psa
- wzmacnia więź między człowiekiem i psem
- rozwija wytrzymałość, równowagę, zwinność i koncentrację
- zdrowa aktywność
- ćwiczenia wykonywane są bez presji i wzmacniają pewność siebie
- degility to czysta przyjemność!
Tor przeszkód w degility
Każdy tor przeszkód w degility jest inny i niepowtarzalny, stopień jego trudności różni się bowiem w zależności od psa, dla którego jest budowany, ale obejmuje również stałe elementy, takie jak bieg po różnych powierzchniach czy mostkach, specjalne huśtawki dla psów, leżące lub stojące opony, slalom, przeszkody do przeskakiwania oraz rampy.
Tor przeszkód znajdziemy w szkole dla psów, organizującej kursy w tej dyscyplinie. Zwróćmy uwagę na to, aby prowadzone były przez wykwalifikowanego trenera, który odpowiednio dopasuje jego elementy do możliwości i umiejętności danego czworonoga. Taki zorganizowany kurs to najlepszy pomysł na początek. Upewnijmy się jednak, że bierze w nim udział nie więcej niż sześć psów, aby instruktor mógł poświęcić każdemu z nich uwagę.
Odkryj nasz sprzęt do agility i degility!
Degility w życiu codziennym
Aktualnie niewiele jest szkół dla psów, oferujących zajęcia z degility, ale założenia leżące u podstaw tego sportu można realizować także bez specjalnego toru przeszkód. Ćwiczenia wykonywane wspólnie, bez presji, wzmacniają więzi i zapewniają psu odpowiednie zajęcie.
Zachęćmy naszego pupila do balansowania do kłodach podczas spaceru w lesie, ćwiczmy z nim wykonywanie naszych komend w domu albo wykorzystajmy deski dostępne za niewielką cenę w sklepie budowlanym do wykonania rampy. Zawsze zwracajmy uwagę na to, co lubi i co sprawia mu przyjemność i na co pozwala mu jego stan zdrowia. Przy odrobinie wyobraźni i umiejętności możemy wprowadzić do naszego codziennego życia pojedyncze ćwiczenia, które z pewnością będą co najmniej tak samo skuteczne jak regularny kurs degility.