Basen dla psa

Pies pływający w basenie z piłką

Niektóre psy uwielbiają wodę, ale często nie mają okazji, aby oddawać się swojej pasji: Na wielu kąpieliskach psom nie wolno z nich korzystać. Alternatywą dla jezior i dzikich miejsc kąpieli pośród lasów czy łąk są ogólnodostępne baseny dla psów, które obecnie nie są jednak popularnym rozwiązaniem. Dlatego wielu opiekunów psów stawia na własny basen dla psa. W poniższym tekście opiszemy baseny dla psów i podpowiemy, jak sprawić by pies dobrze się w nich bawił.

Basen dla psa

Jakie są zalety basenów dla psów?

Przede wszystkim pies nie jest w nich jedynie tolerowany, ale wręcz mile widziany. Nikt nie będzie na niego patrzył z dezaprobatą i będzie mógł beztrosko bawić się w wodzie. W przeciwieństwie do kąpieli w jeziorze, basen dla psa jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem: Nie jest otoczony śmieciami czy rozbitym szkłem, które mogłyby zranić łapy naszego czworonoga. Poza tym w jego przypadku obowiązują pewne zasady, regulujące wspólne przebywanie na nim psów i ich opiekunów, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo.

Większość psów lubi zabawy w wodzie. Ale zabawa to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się z naszym podopiecznym na basen. Na basenie pływanie można połączyć ze szkoleniem lub fizjoterapią. Woda bowiem umożliwia uprawianie sportu, wzmacniając mięśnie i stawy bez ich przeciążania.

Baseny dla psów oferują następujące możliwości:

  • pływanie dla szczeniąt,
  • pływanie dla seniorów,
  • pływanie w przypadku chorób stawów,
  • pływanie w celu utraty wagi,
  • inne formy pływania leczniczego,
  • oraz oczywiście: pływanie dla przyjemności.

Gdzie znajdę baseny dla psów?

Baseny dla psów to w Polsce wciąż mało popularne obiekty, najczęściej dostępne są w ramach sesji leczniczych. U naszych zachodnich sąsiadów pierwszym oficjalnym krytym basenem dla psów był i jest „dog inn”, znajdujący się w Rheinmünster. W godzinach jego otwarcia psy mogą tu pływać bez umawiania się na konkretną porę. Istnieje również możliwość uczestniczenia w kursach lub połączenia pływania z fizjoterapią. Psy pozostają jednak zawsze pod opieką i są bezpieczne.

W posiadaniu niewielkich basenów lub bieżni wodnych są niektórzy fizjoterapeuci: W takim przypadku najważniejsze jest jednak działanie terapeutyczne wody.

Zasady obowiązujące na basenie dla psów

Każde psie kąpielisko ma swoje zasady, z którymi należy się zapoznać. Wśród nich jest między innymi obligatoryjne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponadto, pies powinien zjeść ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed pływaniem, być czysty i wyszczotkowany. Nie zabierajmy psa na basen bezpośrednio po spacerze w lesie czy błotnych kąpielach.
Jeśli basen nie zapewnia ręczników, zabierzmy ze sobą swoje, aby wytrzeć naszego podopiecznego do sucha. Psy cierpiące na dolegliwości, takie jak nietrzymanie moczu czy kału, padaczkę, lub mające otwarte rany, choroby skóry, zapalenia lub ostre infekcje nie powinny korzystać z basenów. Dotyczy to również suk w rui.

Inne publiczne kąpieliska dla psów

Baseny dla psów to rzadkość, a w połączeniu z fizjoterapią bardzo kosztowne rozwiązanie. Istnieją jednak inne możliwości spędzania czasu nad wodą, obejmujące na przykład:

Koniec sezonu: Psy na basenie odkrytym

W Niemczech istnieje organizacja #hundimfreibad (pies na basenie odkrytym), zbierająca informacje o basenach, które otwierają swoje podwoje dla czworonogów. Obejmuje swoim zasięgiem baseny znajdujące się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii, w których przez krótki czas w roku psy mogą bez przeszkód zażywać kąpieli. Ich opiekunowie zazwyczaj przebywają poza basenem, chociaż zasady mogą być różne w zależności od danego obiektu. Podobnie, jak w przypadku basenów dla psów, zwierzaki muszą spełnić pewne wymagania zanim wskoczą do wody – pierwszym z nich jest oczywiście szczepienie przeciwko wściekliźnie. Poza tym na basen powinno zabierać się dobrze ułożone, towarzyskie psy. W dni przyjazne zwierzętom na basenach z reguły dużo się dzieje, dlatego dla lękliwych lub agresywnych psów lepiej poszukać innego miejsca do kąpieli. Po „psich dniach”, basen jest gruntownie czyszczony i opróżniany z wody.

Hawańczyk w basenie dla psa

Kąpiel z psem w jeziorze?

Lato, słońce – wycieczka nad jezioro! Jednak, jeśli chcemy popływać z psem w jeziorze czy morzu, powinnyśmy dobrze poszukać odpowiedniego miejsca. W niektórych miejscowościach turystycznych dostępne są plaże dla psów, gdzie zwierzaki mogą bez przeszkód oddawać się wodnych szaleństwom. A jeśli nie znajdziemy specjalnej plaży, poszukajmy spokojnej zatoki. W każdym innym miejscu, w którym obowiązuje zakaz wprowadzania psów, należy go bezwzględnie respektować. Pamiętajmy też, aby w przypadku spokojnych jeziorek w lesie sprawdzić jakość wody, zanim wskoczymy do niej z naszym pupilem – szczególnie niebezpieczne mogą być sinice.
Warto także wyposażyć psa w kapok i przymocować do niego linkę, aby zapobiec zbyt dalekim eksploracjom wody przez psa. Poza tym, dzięki nim nasz podopieczny będzie bezpieczny podczas pływania wśród fal i w wodach płynących.

Własny basen dla psa

Masz ogród albo duży taras i chcesz zorganizować własny raj kąpielowy dla swojego czworonoga? Żaden problem! W sklepach dostępne są baseny dla psów wszystkich rozmiarów. Przede wszystkim latem oferują one pożądane orzeźwienie, z którego pies może korzystać w każdej chwili, bez konieczności odbywania dalekich podróży. Jednak, jeśli chcemy stworzyć naszemu pupilowi odpowiednie warunki do pływania, potrzebujemy odpowiednio dużego basenu. Możemy wybierać spośród nadmuchiwanych lub składanych basenów oraz większych zbiorników zapewniających psom stabilne miejsce do pływania. Niewątpliwą zaletą nadmuchiwanych lub składanych basenów jest to, że po użyciu można je wygodnie przechowywać na przykład w piwnicy – nie zajmują dużo miejsca.

Jak znaleźć odpowiedni basen dla psa?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, zorientujmy się jak bardzo nasz pies lubi wodę. W razie wątpliwości, odwiedźmy znajomych, którzy już są w posiadaniu basenu albo szkołę dla psów, która dysponuje basenem i wypróbujmy, czy w ogóle odpowiada naszemu podopiecznemu. Zwróćmy uwagę na jego wymiary: Baseny o średnicy do jednego metra sprawdzą się w przypadku psów małych ras, takich jak mopsy czy hawańczyki, a takie o średnicy od 1,20 do 1,40 m będą odpowiednie dla psów średniej wielkości. Z kolei owczarki i labradory będą dobrze czuły się w basenie o średnicy powyżej 1,40 m. Ważne jest, aby pies mógł się w nim swobodnie położyć. Takiej wielkości basen stwarza dobre warunki do ochłodzenia się i zabaw wodnych, ale jeśli chcemy, aby nasz pies mógł w nim pływać, musimy kupić rozmiar większy lub samodzielnie go zbudować. Basen dla psa możemy stworzyć z pomocą wyściółki i wkładu do oczka wodnego.

Czy psy mogą kąpać się w basenie dla ludzi?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego basenu w domu lub w ogrodzie, o wymiarach umożliwiających swobodne pływanie, to nie ma żadnych przeszkód, aby pozwolić z niego korzystać naszemu psu. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach technicznych. Należą do nich filtr piaskowy, który jest standardem w przypadku większych basenów oraz skimmer, oczyszczający wodę i zbierający znajdujące się w niej zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie, płatki kwiatów, czy kurz. Do dezynfekcji można używać na przykład tabletek z aktywnym tlenem lub wykorzystać elektrolizę soli. Ostrożność należy zachować w przypadku zbyt wysokiego stężenia chloru w wodzie lub napicia się chlorowanej wody przez psa: Chlor może bowiem wywołać biegunkę oraz wymioty. Nie pozwalajmy psu na kąpanie się w basenie bez naszego nadzoru i zróbmy mu szybki prysznic zawsze po wyjściu z niego. A co z basenami dla dzieci? Mniejsze plastikowe baseny dla dzieci nie są dobrą alternatywą dla basenów dla psów – szybko się psują i mogą zawierać elementy, które mogą zostać przez psa połknięte. Baseny z twardą skorupą są często zbyt śliskie i stwarzają ryzyko zranienia się zwierzęcia.

Porady dotyczące kąpieli wodnych psa

  • pies musi mieć możliwość bezpiecznego wejścia i wyjścia z basenu, np. po rampie,
  • jeśli nie używamy basenu, przykryjmy go, aby zapobiec zabrudzeniu,
  • upewnijmy się, że w basenie nie jest ślisko – zwłaszcza w przypadku niepewnych czy starszych zwierząt,
  • w przypadku większych basenów niezbędny jest filtr i czyszczenie chemiczne, na przykład z użyciem aktywnego tlenu,
  • zwłaszcza podczas niższych wartości temperatury upewnijmy się, że pies szybko wyschnie,
  • nie wpuszczajmy do wody psa z pełnym żołądkiem.
Najczęściej polecane