Wygląd: Jak rozpoznać królika rasy tan?
Królik rasy tan (ang. tan rabbit), zwany także po prostu królikiem podpalanym, wygląda bardzo nietypowo i z tego powodu cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników gatunku. Tan to blady odcień brązu. Nazwa pochodzi od słowa tannum, oznaczającego korę dębu, używaną do garbowania skór.
Najpopularniejszym wariantem kolorystycznym królików rasy tan jest czarny.
Podpalane części ciała
Odcień podpalany występuje w następujących partiach ciała królika: oczy, uszy, podgardle, brzegi i nasada uszu, klatka piersiowa, podbrzusze, wewnętrzne strony kończyn, czubki palców oraz kark. Charakterystyczne jest też podpalanie na bokach ciała.
Pozostałe części ciała są czarne i tylko gdzieniegdzie możemy dostrzec pojedyncze podpalane włosy. Króliki podpalane mają grubą sierść typu rollback (flyback), co oznacza, że przy przeczesywaniu palcami powoli wraca do swojego pierwotnego położenia.
Odmiany barwne królika podpalanego
Oprócz czarnego królika podpalanego, w trakcie hodowli stworzono jeszcze trzy, dużo mniej powszechne, warianty kolorystyczne:
- Niebieski: Zamiast czarnej barwy podstawowej barwa włosów pokrywowych jest intensywnie niebieska. Oczy są niebiesko-szare.
- Liliowy: Króliki w takim umaszczeniu mają niebieskie włosy pokrywowe o brązowych akcentach w okolicy brzucha. Podobnie jak w przypadku odmiany niebieskiej, oczy są niebiesko-szare.
- Hawana: Barwa włosów pokrywowych jest ciemnobrązowa (czekoladowa) z pomarańczowym (płomienistym) podpalaniem. Tak jak w przypadku czarnych królików podpalanych, oczy są brązowe.
Ile waży królik rasy tan?
Waga królików podpalanych waha się od dwóch do trzech kilogramów, co sprawia, że zaliczane są do małych przedstawicieli gatunku. Aby Twój królik był w dobrej formie, jego waga nie powinna przekraczać 2,7 do 2,9 kg.
Budowa
Hodowcy zwracają uwagę na to, aby ich podopieczni mieli krępą budowę i walcowaty tułów, szpiczasty nos i długą głowę.