Królik japoński

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Królik japoński w naturze

Królik japoński występuje w dwóch odmianach: Japoński arlekin ma pomarańczową sierść z czarnymi, niebieskimi, czekoladowymi lub fioletowymi plamkami.

Królik japoński jest komikiem wśród królików. Wyróżnia się nie tylko kolorowym, nakrapianym futerkiem, ale także wesołym, psotnym usposobieniem. Ten zwany również arlekinem królik jest zagrożony wyginięciem i w rzeczywistości z Japonią nie ma nic wspólnego. Skąd więc pochodzi i co sprawia, że jest tak wyjątkowy, wyjaśniamy poniżej.

Wygląd królika japońskiego: Jakby wpadł do puszki z farbą

Jego kolorowe łatki sprawiają, że jest absolutnie niepowtarzalny. W idealnym przypadku kolory powinny być ułożone geometrycznie: Jedna połowa pyszczka powinna być ciemna z jasnym uchem, a druga jasna z ciemnym uchem.

Japończyk ten może występować w dwóch odmianach:

  • Arlekin: Sierść japońskiego arlekina jest pomarańczowa i pokrywają ją czarne, niebieskie, czekoladowe lub fioletowe plamki.
  • Arlekin srokaty: Podstawowym kolorem jest biały, a kontrastują z nim czarne, niebieskie, czekoladowe lub fioletowe kolory.

W obu przypadkach wzór sierści jest pasiasty, pręgowany lub niejednolity. Hodowcy dążą do uzyskania nasyconych kolorów, ostrych granic pomiędzy nimi i grubego podszerstka.

Uwaga na możliwą pomyłkę: Również sierść innych ras królików może się charakteryzować wzorem typu arlekin.

Jak duży jest królik japoński?

Króliki japońskie należą do średniej wielkości królików, ważących od trzech do czterech kilogramów. Ich tułów powinien być krępy, z dobrze zaokrąglonym zadem, którego szerokość ma być taka sama jak szerokość klatki piersiowej. Głowa jest okrągła i dobrze osadzona.

Kiedy japończyk kica, jego tułów znajduje się kilka centymetrów nad podłożem.

Harmonijna, niezbyt duża głowa stanowi podstawę dla długich na 11–13 centymetrów, obficie owłosionych uszu.

Królik japoński na wybiegu zewnętrznym
Zadziorne króliki japońskie nie lubią nudy.

Królik japoński jest psotny i bawi swoich opiekunów żywiołowym i zabawnym zachowaniem.

Jest wszędobylski i czasami lubi przekraczać granice. Nie robi tego jednak nigdy z premedytacją – on po prostu taki jest. A ponieważ jest również niezwykle ujmujący w swoich wybrykach, nie sposób się na niego gniewać.

Jakie zajęcie będzie najlepsze dla królika japońskiego?

Przedstawiciele tej rasy są ciekawscy i uwielbiają eksplorować swoje otoczenie. Dlatego zapewnij jego zmiany, aby królik się nie nudził i angażuj go w swoją codzienność.

Od czasu do czasu należy również zaopatrywać go w nowe zabawki, ponieważ te inteligentne zwierzęta stale potrzebują nowych bodźców i odpowiedniego zajęcia.

Japończyk ten jest aktywnym zwierzęciem. Dlatego potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu, aby rozładować nagromadzoną energię i dać jej upust podczas zabawy. Lubi też towarzystwo, w związku z czym należy trzymać go przynajmniej w parze.

Umieść zwierzęta w dużym, wielopoziomowym i zadaszonym wybiegu zewnętrznym , na którym znajdzie się domek do spania i tunele do zabawy, co zapewni tym małym urwisom zajęcie i tak potrzebne im urozmaicenia.

Królowie ucieczki
Trzymając króliki na zewnątrz musisz upewnić się, że ogrodzenie wybiegu będzie wbite kilka centymetrów w ziemię. Zwierzaki te bowiem bardzo lubią je podkopywać i czmychać niepostrzeżenie.

Na co zwrócić uwagę zimą?

Japończyki mają grube futro, które ogrzewa je, gdy temperatura na zewnątrz spada. Jednak podczas surowej zimy z temperaturami poniżej zera, również im może być za zimno. W naturze, w takich warunkach króliki chowają się do podziemnych nor. Na wybiegu nie mają takiej możliwości. Dlatego w bardzo zimne dni zwierzęta lepiej przenieść do ciepłego pomieszczenia, aby nie narażać ich na niepotrzebny stres, a co za tym idzie, również na problemy zdrowotne.

Trzymanie królików japońskich w domu

Jeśli zdecydujesz się na trzymanie ich w domu, musisz zorganizować im nieograniczony wolny wybieg lub oddzielny pokój, w którym nie powinny znajdować się żadne niebezpieczne przedmioty, takie jak kable.

Z reguły króliki nie mają problemu z zachowaniem czystości. Umieść kilka przestronnych toalet w różnych miejscach w mieszkaniu i czyść je regularnie, dwa razy w tygodniu.

Najlepiej ustawić je pod strefami karmienia i siankiem, ponieważ mają w zwyczaju wypróżniać się i oddawać mocz podczas jedzenia.

W naturze tych gryzoni leży nieustanne chrupanie i przekąszanie. Dlatego muszą mieć stały dostęp do pokarmu i wody. Podczas karmienia weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Podstawą zdrowej diety królików japońskich stanowią siano i słoma.
  • Dodatkowo można podawać im warzywa i mieszanki suchej karmy.
  • Zwierzęta te przepadają za owocami, ale niestety nie powinno się ich podawać zbyt często, a jedynie okazjonalnie jako nagrodę. W przeciwnym razie może pojawić się u nich ryzyko rozwoju cukrzycy.

Czy króliki japońskie są odporne na choroby?

Arlekiny uważane są za zdrowe i wytrzymałe. Jedynie bardzo upalnym latem mogą pojawić się u nich biegunki lub zapalenie odbytu.

Dlatego należy wówczas codziennie sprawdzać jego stan i upewnić się, że jest czysty, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ponieważ króliki mają bardzo szybką przemianę materii, problemy zdrowotne mogą w krótkim czasie wymknąć się spod kontroli.

Jak długo żyją króliki japońskie?

Zdrowi przedstawiciele rasy dożywają wieku od pięciu do ośmiu lat.

Pochodzenie: Skąd pochodzi królik japoński?

Z Japonii? Absolutnie nie. Ojczyzną tych gryzoni jest Francja. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Paryżu w 1887 roku i od tamtej pory hodowane są na całym świecie.

Arlekiny pochodzą od szylkretowych królików holenderskich.
Nazwę nadano im w krajach anglojęzycznych, ze względu na ich charakterystyczne ubarwienie.

Zagrożona rasa
Na świecie spotkamy niestety niewiele królików japońskich – szacuje się, że zaledwie kilkaset osobników. Dlatego uważane są za zagrożone.

Arlekin japoński
Ze względu na swoje charakterystyczne ubarwienie, króliki japońskie zwane są również arlekinami.

Podsumowanie: Pogodny współlokator

Króliki japońskie wnoszą radość i dobrą energię do każdego domu.

Są niewymagające w pielęgnacji i mogą być trzymane pod nadzorem również przez najmłodszych członków rodziny, a ich kolorowa sierść jest wyjątkowo miła dla oka.

Podsumowując: Królik japoński to niezwykle uroczy gryzoń, który świetnie sprawdzi się w roli zwierzęcia rodzinnego – pod warunkiem oczywiście, że uda Ci się go znaleźć.

Charakterystyka królika japońskiego

Cechy szczególne: Kolorowy, średniej wielkości królik o żywiołowym, wesołym usposobieniu, zagrożony wyginięciem.
Nazwa: królik japoński, arlekin
Charakter: psotny, wesoły, żywiołowy
Wielkość: 30–50 cm
Waga: 3–4 kg
Umaszczenie: cętkowane z odcieniami pomarańczowego, czarnego, białego, fioletowego, niebieskiego i czekoladowego
Długość życia: 5–8 lat
Utrzymanie: zabezpieczony przed zimnem wybieg zewnętrzny lub mieszkanie; wymagana duża przestrzeń
Pokarm: suchy, treściwy, mokry – sałata, warzywa, owoce (w niewielkich ilościach)
Socjalizacja: przynajmniej w parach, a najlepiej w grupie
Pochodzenie: Francja

Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane