Chomiki karłowate

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Chomik karłowaty na niebieskim tle

Okrągła budowa i duże oczy: Chomiki karłowate są po prostu urocze.

Niewielkich rozmiarów chomiki karłowate cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta domowe. Te maleńkie stworzenia są interesujące nie tylko ze względu na swój uroczy wygląd, ale także z powodu pewnych ciekawych cech. Najważniejsze z nich podsumowaliśmy w niniejszym artykule, w którym znajdziesz również wskazówki dotyczące ich utrzymania.

Jakie wyróżniamy gatunki chomika karłowatego?

W sumie istnieje 20 różnych gatunków tego najmniejszego z chomików, jednak jako zwierzęta domowe, najpopularniejsze z nich to:

  • Chomicznik dżungarski
  • Chomik Campbella (chomik mandżurski, chomicznik zabajkalski)
  • Hybrydy chomicznika dżungarskiego i chomika Campbella
  • Chomicznik malutki (chomik Roborowskiego)
  • Chomik chiński pręgowany

Najbardziej znanym i najpopularniejszym chomikiem domowym jest chomicznik dżungarski. Dla porównania, chomik chiński pręgowany jest dużo rzadziej hodowany w domach. Poza tym, zaliczany jest do chomików karłowatych długoogonowych – pozostałe gatunki należą do gatunków krótkoogonowych.

Różnice w wielkości

Wspomniane gatunki gryzoni różnią się od siebie przede wszystkim wielkością. Chomiczniki dżungarskie i chomiki Campbella osiągają wielkość od ośmiu do dziesięciu centymetrów, podczas gdy chomik Roborowskiego o wielkości około siedmiu centymetrów jest najmniejszy z nich wszystkich.

Największym przedstawicielem tych gryzoni jest chomik chiński pręgowany, mierzący średnio dwanaście centymetrów i posiadający najdłuższy ogon.

Chomik dżungarski podczas kąpieli piaskowej
Piaskowa kąpiel służy chomikowi karłowatemu (na zdjęciu chomicznik dżungarski) do pielęgnacji futerka.

Jak odróżnić samca od samicy chomika karłowatego?

W przypadku wszystkich gatunków, samca od samicy można odróżnić gołym okiem. Odległość między otworem płciowym a odbytem u męskich przedstawicieli chomików karłowatych jest z reguły wyraźnie większa niż u ich żeńskich odpowiedników.

Jakie są typowe kolory chomików karłowatych?

Wszystkie gatunki chomików karłowatych są hodowane w rozmaitych umaszczeniach – od szarego przez brązowy po piaskowy, od jasnego po ciemny i wszystkie rodzaje odcieni. U wielu gatunków brzuszek jest zdecydowanie jaśniejszy od reszty ciała, a cechą charakterystyczną chomika Roborowskiego jest brak pręgi grzbietowej.

Żaden z chomików karłowatych nie zapada w sen zimowy, chociaż na przykład chomicznik dżungarski w zimnej porze roku przywdziewa jasne, grube futerko.

Podobnie jak chomiki Teddy czy chomiczki syryjskie, chomiki karłowate to zwierzęta aktywne nocą. Najlepiej obserwować je o zmierzchu i w późnych godzinach wieczornych.

A jest na co popatrzeć! Te maluchy to żywe i ruchliwe zwierzaki: Karmią się, kopią i energicznie przeczesują klatkę.

Jeśli chodzi natomiast o próby podejmowania kontaktu, lepiej je ograniczyć. Chociaż chomiki dżungarskie uchodzą za spokojne, przyjazne i ufne, a nawet za możliwe do oswojenia, chomiki nie są generalnie przytulankami i do szczęścia nie potrzebują kontaktu z człowiekiem.

Najchętniej zachowują dystans i z tego względu nie są polecane jako podopieczni dzieci. Lepiej sprawdzą się w rękach osób pracujących, które po pracy lubią zrelaksować się oglądając zwierzęce harce.

Trzymając te mikruski w domu, należy mieć na względzie ich niewielkie rozmiary. Aby zapobiec ich ucieczce przez pręty klatki, najlepiej trzymać je w nagarium.

W naszym przewodniku dowiesz się więcej o idealnych wymiarach i wyposażeniu nagarium.

Czego potrzebuje chomik karłowaty w klatce?

Przy urządzaniu klatki dla chomika, musimy zadbać o miejsce do podawania pokarmu, załatwiania potrzeb fizjologicznych i kąpieli piaskowej. Ważne, aby znalazło się w niej odpowiedniej wysokości podłoże, żeby Twój maluch mógł dać upust swojemu zamiłowaniu do kopania i grzebania.

Poza tym, niezbędne będą odpowiednie zabawki. Podobnie jak wszystkie inne gatunki chomików, chomiki karłowate to wulkany energii i mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Drewniane domki, mostki, rurki czy gałązki drzew zapewnią im urozmaicenie i możliwość podgryzania.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz bogaty wybór akcesoriów dla chomików karłowatych.

Czy mój chomik potrzebuje innych przedstawicieli gatunku do szczęścia?

W naturze chomiki karłowate czasami żyją w małych rodzinach. Jednak, gdy tylko wypełnią swoje rodzicielskie obowiązki, wracają do życia samotnika. Przy odpowiedniej wiedzy, możliwe jest trzymanie ich w parach. Łatwiejszy i bezpieczniejszy jest jednak chów w pojedynkę.

Chomiki karłowate, podobnie jak chomiczki syryjskie, żywią się białkiem roślinnym i zwierzęcym. Jeśli chcesz karmić swojego podopiecznego zgodnie z zasadami właściwymi dla gatunku, skorzystaj z gotowej mieszanki pokarmowej dla chomików, którą możesz w łatwy sposób uzupełnić ulubionym jedzeniem Twojego malucha.

Co najchętniej jedzą chomiki karłowate?

Lista ulubionych pozycji menu tych malutkich gryzoni jest długa i znajdują się na niej między innymi:

  • trawy
  • zioła łąkowe
  • ziarna
  • warzywa
  • suszone owady

Lepiej natomiast zrezygnować z podawania im owoców, a w przypadku orzechów mniej znaczy więcej. Nie może im również zabraknąć świeżej wody pitnej.

Chomiki uchodzą generalnie za odporne na choroby, jednak mogą u nich wystąpić pewne dolegliwości:

  • Jeśli równowaga w układzie pokarmowym chomika zostanie zaburzona, może to prowadzić do problemów jelitowych. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na odpowiednie żywienie.
  • Problemy z uzębieniem mogą powstać, gdy gryzoń nie ma możliwości podgryzania i skubania gałązek.
  • W niepielęgnowanej sierści natomiast chętnie rozwijają się roztocza, czemu można zapobiec za sprawą kąpieli piaskowych. Pamiętaj zatem, aby w jego klatce znalazło się miejsce również na nie.

Jak długo żyją chomiki karłowate?

Jeśli zdecydujesz się na zakup chomika, musisz wiedzieć, że: Małe gryzonie nie żyją tak długo jak koty czy niektóre gatunki ptaków i tak jest również w przypadku chomików.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach utrzymania, średnia długość życia chomików miniaturowych wynosi od półtora roku do trzech lat – wystarczająco dużo, aby móc się nimi nacieszyć.

Zanim podbiły serca miłośników gatunku, chomiki karłowate żyły w stepowych i półpustynnych regionach Azji, takich jak Mongolia i Kazachstan. Niektóre z nich zamieszkiwały również tereny, na których uprawiano zboże. Są mistrzami w kopaniu podziemnych tuneli.

Zakup: Gdzie mogę kupić chomika karłowatego?

Chociaż gryzonie można kupić bez problemu w Internecie, to jednak udanie się do hodowcy lub do schroniska dla zwierząt będzie zawsze lepszym wyborem.

U hodowcy otrzymasz szczegółowe informacje na temat Twojego nowego podopiecznego i zyskasz pewność, że będzie zdrowy i w dobrej formie.

Ile kosztuje chomik karłowaty?

Tak jak małe są chomiki, tak niewielka jest ich cena. Przeciętny koszt jednego egzemplarza wynosi od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu złoty.

Pomyśl jednak, że to dopiero początek wydatków. Do tego dochodzą koszty nagarium, jego wyposażenia oraz lekarza weterynarii.

Podsumowanie: Czy chomiki karłowate są łatwe w pielęgnacji?

Jako zwierzęta domowe chomiki karłowate nie są skomplikowane w obsłudze, pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednie warunki życia i żywienie, uwzględniając ich dość wysokie wymagania względem mieszkania.

Chomiki są urocze, ale nie są zwierzętami do przytulania. Stąd też będą idealne dla osób, które lubią opiekować się zwierzęciem i podziwiać je z daleka.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane