Chomik Teddy

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
chomik syryjski teddy złoty

Chomiki Teddy to złote chomiki z długą grzywą i dużą ilością energii.

Chomik Teddy – uroczy i milutki jak pluszowy miś. Chomikom Teddy po prostu nie można się oprzeć. Każdy, kto może zrobić sobie przerwę od patrzenia na małe puszyste kuleczki na kilka minut, z tego artykułu dowie się najważniejszych faktów na temat utrzymywania popularnej rasy małych zwierząt.

Wygląd: Jak wyglądają chomiki Teddy?

Teddy stanowią podgrupę chomików syryjskich. To, co łączy tych dwóch przedstawicieli gatunku, to ich uroczy wygląd i urocze oczy jak guziki. Różnica: Złoty chomik Teddy ma długą, pluszową sierść. Nic dziwnego, że po angielsku nazywa się je „teddy bear hamster” – bez wątpienia są to pluszowe misie pośród gatunków małych zwierząt.

Sierść mini-niedźwiadków

Ich miękka, włochata sierść może osiągnąć około sześciu centymetrów długości. Bliższe spojrzenie na fakturę sierści pomaga odróżnić chomiki długowłose płci męskiej i żeńskiej: U samców futro jest długie na całym ciele, podczas gdy u samic jest dłuższe na plecach i z tyłu ciała niż na pozostałych obszarach.

Długowłose chomiki Teddy o sierści Rex nazywane są chomikami syryjskimi. One również mają długą sierść, ale podszerstek jest kędzierzawy. Dzięki temu futro wygląda na nieco pełniejsze i bardziej miękkie niż w przypadku chomika Teddy.

Z reguły chomiki Teddy są szare, beżowe lub mają umaszczenie naturalne typowe dla chomików – futro jest szarobrązowe, a zwierzęta mają ciemną pręgę grzbietową, która rozciąga się od głowy do ogona.

Jak duży jest złoty chomik Teddy?

Milutkie chomiki Teddy należą do średniej wielkości chomików. Osiągają długość około dwunastu do 18 centymetrów. W zależności od wielkości złotego chomika Teddy, waży on od 80 do 190 gramów.

Charakter: Taki jest Twój złoty chomik Teddy

Cechy charakteru chomika Teddy prawie nie różnią się od innych gatunków chomików:

  • Wolą załatwiać ważne sprawy – w tym karmienie, harcowanie i higienę osobistą – o zmierzchu i w nocy.
  • Można również zaobserwować, jak wypychają swoje policzki smakołykami i przenoszą je do nory w celu spożycia.
  • Chomiki mają nieustającą potrzebę poruszania się. Ładują baterie w ciągu dnia, aby w godzinach wieczornych naprawdę się rozkręcić.
  • Czasami mogą być przy tym nieco głośniejsze.
  • Dlatego włochate chomiki są idealnymi zwierzętami domowymi dla ludzi pracujących i nocnych marków, którzy lubią uparte zwierzęta.

Czy wiesz, że…? Chomiki to jedne ze zwierząt hibernujących w czasie zimy. Trzymanie ich w domu chroni je przed hibernacją, ponieważ znajdą tam wystarczającą ilość pożywienia nawet zimą i nie muszą obawiać się temperatur poniżej zera.

Czy chomiki Teddy można oswoić?

Nawet jeśli futro długowłosego chomika zachęca do głaskania i przytulania, małe gryzonie nie są zwierzętami domowymi. Chociaż po starannej aklimatyzacji oswajają się, nie dotyczy to jednak wszystkich osobników.

Nawet jeśli masz dobre relacje ze swoim chomikiem, powinieneś zbliżyć się do niego tylko po to, aby zadbać o jego sierść lub przenieść go do transportera.

Utrzymanie chomika Teddy

Wszystkie chomiki mają jedną wspólną cechę: Ze względu na swoją wielkość często nie są one hodowane w sposób odpowiedni dla danego gatunku. Ponieważ istnieje przypuszczenie, że małe gryzonie mają tylko niewielkie wymagania przestrzenne. Jednak złote chomiki Teddy to prawdziwe wulkany energii, które uwielbiają kopać, szaleć i doskonalić swoje umiejętności w chowanego.

Z tego powodu nowy dom Twojego chomika nie może być wystarczająco duży. W klatce, w której Twój chomik może wieść zdrowe i satysfakcjonujące życie, powinny znajdować się między innymi ściółka o określonej wysokości, domek do „odpoczynku dziennego”, łaźnie piaskowe, gałęzie, akcesoria do klatki zapobiegające nudzie i oczywiście miski i coś do picia dla dobrego samopoczucia.

Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne produkty dla chomików w sklepie zooplus

Program wellness dla sierści chomika Teddy

Hodowla chomików w sposób odpowiedni dla danego gatunku obejmuje również pełną miłości pielęgnację Twojego gryzonia. W przypadku chomików Teddy należy skupić się na sierści. Jego długa sierść w magiczny sposób przyciąga ściółkę i brud. Jeśli Twój chomik nie zdoła się tego samodzielnie pozbyć, od czasu do czasu musisz mu delikatnie pomóc.

Aby to zrobić, przesuń palcami po sierści ostrożnie i bez nacisku i ciągnięcia, aby delikatnie usunąć ciała obce. Ma to jeszcze jeden pozytywny efekt uboczny: Podczas „przeczesywania” jednocześnie usuwasz wypadającą sierść. Dzięki temu mniej sierści dostaje się do układu pokarmowego chomika.

Czy można trzymać chomiki Teddy w parach?

Podobnie jak większość chomików, również piękne chomiki Teddy są samotnikami. Dlatego też współżycie z przedstawicielami tego samego gatunku nie wchodzi w grę. Najlepiej jest trzymać chomika Teddy bez innych zwierząt w domu.

Żywienie: Jaki pokarm spożywają chomiki Teddy?

Aby puszysty chomik był zaopatrzony w najważniejsze składniki odżywcze, zalecane jest podawanie mieszanek pokarmowych dla chomików uzupełnionych świeżą żywnością. Długowłosy chomik Teddy preferuje urozmaicenie, jeśli chodzi o świeże karmienie.

Ziarna, białko zwierzęce, dzikie zioła i warzywa nie pozostawiają nic do życzenia dla Twojego puszystego pupila. Udekoruj posiłek kilkoma naturalnymi gałązkami, aby pomóc Twojemu maluszkowi w pielęgnacji zębów.

Zdrowie: Czy chomiki Teddy są podatne na choroby?

Problemy zdrowotne u gryzoni często przybierają formę problemów z zębami. Chomiki Teddy mogą również mieć problemy z trawieniem ze względu na bujną sierść. Aby Twój chomik wiódł szczęśliwe życie, potrzebuje czystej klatki, odpowiedniej dla gatunku kompozycji pokarmu i Twojej pomocy w pielęgnacji.

Ile lat żyją chomiki Teddy?

Każdy, kto przygotowuje się na przygodę z chomikiem, musi od samego początku wiedzieć: Większość ras małych zwierząt nie ma tak dużej średniej długości życia, jak pies czy kot. Chomik Teddy, który czuje się jak w domu i jest troskliwie pielęgnowany, wzbogaci Twoje życie przez dwa do trzech lat.

Zakup chomika Teddy: Gdzie mogę znaleźć chomika Teddy?

Kupując zwierzę domowe, należy zwracać się z reguły tylko do renomowanych sklepów ze zwierzętami lub hodowców. Poświęć czas, aby dowiedzieć się o wybranym przez Ciebie „źródle” i trzymaj się z daleka od ofert internetowych. Lepiej jest porozmawiać z hodowcą na miejscu lub zasięgnąć informacji w miejscu ochrony zwierząt.

Aby nabyć pupila, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Do tego dochodzą jednak inne koszty, takie jak klatka i jej wyposażenie, czy też wizyty u weterynarza.

Pochodzenie: Skąd pochodzi chomik Teddy?

Pierwotnie syryjskie chomiki, do których należą chomiki Teddy, pochodziły z syryjskiej pustyni. Na początku XX wieku chomiki hodowano z dzikich chomików pustynnych jako zwierzęta do hodowli domowej. Tak powstała długowłosa odmiana chomika – Teddy.

Podsumowanie: Czy chomik Teddy jest dla mnie odpowiednim zwierzęciem?

Wprawdzie wymiary ciała i koszt zakupu długowłosych chomików Teddy są niewielkie, ale ich potrzeba ruchu i wymagania związane z ich utrzymaniem są większe.

Chomiki Teddy nie powinny przebywać w rękach dzieci, ale w spokojnym otoczeniu. Jeśli potrafisz zachować dystans od swojego zwierzaka i jesteś nocnym markiem, jak te urocze stworzonka, nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzić kilka szczęśliwych lat z tym chomikiem.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane