Chomiki

Gatunki chomików

Chomiki występują w ponad 300 gatunkach i przeróżnych odmianach barwnych. Ich uroczy wygląd i poręczna wielkość czyni je popularnymi zwierzętami domowymi zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Jednak chomiki nie są często tak przytulaśne, na jakie wyglądają. Te niewielkie gryzonie są przede wszystkim zdecydowanie kruche i delikatne i posiadają wymagające potrzeby, które muszą być zaspokajane.

Charakter

Mały, a hałaśliwy!

Chomiki są aktywne przede wszystkim nocą, a za dnia chowają się w najdalsze i najciemniejsze kąciki klatki – to trochę odludki. Nocą kopią, biegają i hałasują wyposażeniem klatki dla chomika, w dzień potrzebują odpoczynku i spokoju. Głośną muzykę z wieży stereo, krzyki bawiących się dzieci czy buczenie odkurzacza te małe zwierzątka przyjmują tak samo niechętnie, jak próby zbliżenia się człowieka, który chętnie by je pogłaskał czy wziął na rękę. Zdarza się, że próby wyciągnięcia chomika z kryjówki, mogą zakończyć się dla człowieka śladami ostrych ząbków na dłoni.

Vilmie pokarm male zwierzeta

Odpowiednie zwierzątko dla dziecka?

Jeśli bliżej przyjrzysz się cechom chomika, szybko zorientujesz się, że ich potrzeby nie zawsze są kompatybilne z potrzebami dzieci. Większość dzieci marzy o tym, żeby przytulać swoje chomiki i bawić się z nimi, natomiast zwierzaki te wolą w ciągu dnia mieć spokój i ciszę i nie być zaczepiane. Kiedy zaś po zmroku chomiki zaczną harce, dzieci są już często zmęczone i kładą się do łóżek. Dla małych dzieci, które być może chciałyby posadzić chomika w wagonie swojej zabawkowej kolejki i przewieźć po pokoju czy przenocować w domku dla lalek, to zwierzątko domowe zdecydowanie nie jest odpowiednie. Starsze dzieci, które nauczone są respektowania potrzeb zwierząt i nie muszą kłaść się do łóżka tak zupełnie wcześnie, z pewnością będą miały ze swojego pupila wiele pociechy.

Oglądaj, nie zmuszaj do zabawy

Przyglądanie się, jak chomik kopie w piasku swoimi małymi łapkami, jak drąży w trocinach korytarze, usypuje z nich dla siebie kryjówkę czy kręci się na kołowrotku, jest tak samo fascynujące zarówno dla dzieci, jak i dla starszych domowników. Jeśli obserwowanie sprawia Ci radość i chodzisz spać w późniejszych porach, ten mały współlokator zdecydowanie szybko chwyci Cię za serce. Kiedy respektowane są ich potrzeby i rytm życia, niektóre chomiki pozwalają się z dużą dozą cierpliwości głaskać, a nawet rozpieszczać smakołykami. Nie jest to jednak nigdy zwierzę do przytulania i zabaw, nie pozwala na to jego małe, delikatne ciałko.

Chomiczek na rękach

Wygląd

Chomiczek syryjski

Najbardziej popularnym spośród chomików jest chomiczek syryjski. Ze względu na typ włosia wyróżnia się cztery rodzaje chomiczków syryjskich: short hair czyli krótkowłosy, long hair czyli typ długowłosy, satin o włosiu satynowym, lśniącym i gładkim, oraz rex z sierścią gęstą i kręconą.

Chomiczki syryjskie osiągają długość ciała od 15 do 18 cm i wagę od 85 do 150 g. Poza typowym złotym umaszczeniem wykształciły się w efekcie mutacji hodowlanych liczne warianty kolorystyczne: od kremowych poprzez czarne i czarno-białe po trójkolorowe, na przykład biało-brązowo-czarne.

Chomiki karłowate

Coraz bardziej popularnymi zwierzątkami domowymi są chomiki karłowate. Zaliczają się do nich:

  • Chomik chiński
  • Chomicznik dżungarski
  • Chomicznik zabajkalski (Chomik Campbella, chomik mandżurski)
  • Chomicznik malutki (Chomik Roborowskiego)

Chomiki karłowate są ze swoją wagą od 25 do maksymalnie 50 g i długością ciała od 7 do 10 cm znacznie mniejsze od swoich krewnych, chomików syryjskich. Najdłuższy z nich, chomik chiński osiąga długość do 12 cm, jednak w tym wymiarze zawiera się jeszcze ogon o długości 2-3 cm. Najmniejszym z chomików karłowatych jest chomik Roborowskiego, jego długość wynosi często nawet jedynie 5 cm.

Zakup chomika

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chomika

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem chomika, powinieneś najpierw przemyśleć kwestię, który jego gatunek najbardziej do Ciebie przemawia. Chomiki generalnie nie żyją długo, syryjskie uchodzą za bardziej wytrzymałe niż ich karłowaci krewni, jednak i one żyją od dwóch do czterech lat. Rodzice mogą postrzegać taką długość życia jako zaletę, ponieważ dzieci mogą uczyć się obejścia i odpowiedzialności za zwierzę w przewidywalnym okresie czasu oraz, po jego upływie, radzenia sobie ze stratą przyjaciela.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Koszty

Często świadomość, że chomiki nie żyją długo, a także ich korzystna cena (w zależności od gatunku od kilkunastu do maksymalnie 50 zł) prowadzą do tego, że decyzje o zakupie podejmowane są zbyt pochopnie. Należy uwzględnić jeszcze nakład pracy, koszty wyposażania podstawowego oraz stałe wydatki na karmy i ściółkę, a także ewentualne dodatkowe koszty wizyt u weterynarza. Odpowiednia klatka dla chomika z podstawowym wyposażaniem kosztuje od 100 do nawet 600 zł, do tego należy doliczyć regularne koszty pokarmu i ściółki, do 20 zł miesięcznie. Jeśli chcesz długo cieszyć się towarzystwem swojego chomika, unikaj zakupów po okazyjnych cenach w Internecie czy w podejrzanych sklepach zoologicznych u niebudzących zaufania handlarzy. Niestety częste jest nierozważne krzyżowanie i rozmnażanie chomików, na które jest spory popyt, przez co dziedziczą one poważne choroby. Kupuj najlepiej w sklepie stacjonarnym i przed zakupem koniecznie dowiedz się z jakiej hodowli pochodzi zwierzę. Dobrze, gdyby pochodziło z pobliskiej hodowli, z której trafia wprost do sprzedaży w sklepie.

Hodowanie chomika

Odpowiednie wyposażenie dla chomika

Pomimo naprawdę niewielkich rozmiarów chomiki mają spore wymagania odnośnie swojej przestrzeni do życia. Wystarczająco przestrzenna klatka oraz odpowiednia ilość ściółki i akcesoriów do wspinaczki, kopania i budowania kryjówek to podstawowe ich potrzeby. Klatka nie powinna być mniejsza niż 100 x 50 x 50 cm (szer. x wys. x gł.). Ogólna zasada brzmi: Klatka im większa, tym lepsza, gdyż im więcej przestrzeni jest do dyspozycji, tym bardziej kreatywnie i zróżnicowanie można ją urządzić. Możesz także trzymać swojego chomika w dostosowanym do jego potrzeb akwarium lub terrarium. Mają one tę zaletę, że chomik może zakopać się w swojej ściółce, nie wysypując jej na zewnątrz, tak jak mogłoby się to zdarzyć przez kraty klatki. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na kupno klatki, zaleca się wybranie modelu z głęboką misą. Akwarium należy przykrywać jedynie kratą, nigdy szybą czy inną nieprzepuszczającą powietrza pokrywą, by zawsze zapewniona była we wnętrzu akwarium odpowiednia cyrkulacja powietrza. Natomiast klatki, która jest zdecydowanie bardziej przewiewna, nie należy stawiać nigdy w przeciągu.

Odkryj wybór pokarmów dla chomika oraz akcesoriów do klatki w naszym sklepie dla gryzonia!

Co powinno się znajdować w klatce dla chomika?

Klatka czy akwarium powinny zostać wypełnione grubą warstwą podściółki, by dać chomikowi możliwość do kopania i zagrzebywania się w niej. Poza trocinami możesz włożyć do klatki materiał do budowy gniazda, na przykład siano, słomę, wełnę drzewną czy nawet paski z papieru czy kartonu. Obok standardowego wyposażenia – domku do spania, misek na pokarm i pojnika – klatka powinna oferować chomikowi możliwości do fizycznego wyżycia się. Nawet jeśli za dnia chomik nie wydaje się być zbyt aktywnym stworzonkiem, w nocy to prawdziwy poszukiwacz przygód: wspina się, kopie norki, wdrapuje i wciska się, gdzie się da, biega, skacze i… hałasuje.

Kołowrotki, kokosy i wanienki z piaskiem

Labirynt z drewienek, gałęzie, tekturowe rurki, tuby korkowe, połówki kokosa, kamyki, nawet opakowania po jajkach, piętrowe tory z przeszkodami – to właśnie odpowiednie urozmaicenie wystroju mieszkania chomika. W klatce dla chomika nie powinno także zabraknąć wanienki z piaskiem o wielkości około 20 cm, umiejscowionej w odseparowanej części klatki. Jeśli chcesz podarować chomikowi kołowrotek, musisz zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt mały, to znaczy, by podczas biegu kręgosłup zwierzątka nie był zanadto wygięty. Kołowrotek powinien być także zabudowany, by nóżki chomika nie miały szans utknąć w żadnej szparze.

W aranżowaniu wnętrza klatki dla chomika nie ma w zasadzie ograniczeń – zwracaj uwagę jednak na materiały, z jakich wykonane są przedmioty, które wkładasz do klatki. Ważne, by były one jak najbardziej naturalne. Pamiętaj, że nawet najbardziej urozmaicona przestrzeń w klatce nie zastąpi chomikowi wybiegu, którego od czasu do czasu powinien zażywać. By zapobiec ucieczce chomika za tapczan czy zasłony, powinieneś ograniczyć dla niego bezpieczną przestrzeń do biegania, na przykład za pomocą kojca.

Pożywienie dla chomika

W asortymencie sklepów zoologicznych można znaleźć duży wybór mieszanek pasz specjalnie dla chomików, które skomponowane są z różnych rodzajów zbóż, kwiatów, suszonych ziół i owoców. Udział orzechów, nasion oleistych oraz pszenicy nie powinien być w składzie duży. Kupuj wysokowartościowe pokarmy dla swojego chomika i uzupełniaj je specjalnymi smakołykami. Poza tym możesz chomikowi podać od czasu do czasu kawałek papryki o wielkości paznokcia, plasterek ogórka czy marchewki, a także rodzynkę lub owoc dzikiej róży – przy odrobinie cierpliwości możesz nauczyć go nawet jeść Ci z ręki. By pokryć zapotrzebowanie na białko zwierzęce, chomik powinien ponadto dwa do trzech razy w tygodniu zjeść ususzonego świerszcza, mącznika młynarka lub odrobinę serka twarogowego.

Zabawa z chomikiem

Pielęgnacja chomika i czyszczenie klatki

Przy odpowiednio skonstruowanej przestrzeni i zbilansowanym pożywieniu pielęgnacja zębów i sierści chomika odbywa się praktycznie sama z siebie. Chomiki są z natury czystymi stworzeniami, które podobnie jak koty regularnie liżą futerko, by utrzymać je w czystości. Pielęgnacji sierści oraz pazurków sprzyjają ponadto zabawy chomika w piasku. Czyszczenie klatki jednak leży już w gestii człowieka. By uniknąć rozwijaniu się zarazków i silnej woni amoniaku, ściółka musi być regularnie wymieniana. Szczególną uwagę w trakcie czyszczenia misy zwróć na miejsce, w którym chomik oddaje mocz. By ułatwić sobie sprzątanie klatki, możesz włożyć do niej małą kuwetę dla gryzoni, którą większość chomików bez problemów akceptuje. Ponadto dwa czy trzy razy w roku powinieneś umyć także wszelkie akcesoria, z których korzysta chomik. Codziennie wymieniaj wodę w pojniku i kontroluj, czy pokarm w miseczce jest świeży.

Chomik jako zwierzątko domowe: Wady i zalety w skrócie

Chomika kupić można w bardzo korzystnej cenie, lecz należy pamiętać o tym, że jak każde zwierzątko domowe ma on swoje wymagania i potrzeby. Muszą być karmione, ich klatka musi być sprzątana, woda i siano wymieniane regularnie, a ich potrzeba ruchu musi być zaspokajana poprzez regularne wybiegi i kreatywne ukształtowanie przestrzeni w klatce. Chomik potrzebuje właściciela, który poważnie potraktuje jego specyficzne wymagania, zaakceptuje jego potrzebę spokoju w ciągu dnia i nie będzie przeszkadzał mu w jego nocnych harcach. Nawet jeśli należysz do ludzi, którzy nie potrzebują dużej ilości snu, lepiej nie stawiaj klatki w swojej sypialni, ponieważ chomik potrafi być aktywny i bardzo hałaśliwy przez całą noc. Od osiągnięcia dojrzałości płciowej chomiki to skończeni indywidualiści, inne chomiki w swojej klatce znoszą tak samo kiepsko, jak zbyt częste i natarczywe próby pieszczot przez człowieka, zwłaszcza w ciągu dnia, kiedy odpoczywają. W odróżnieniu od psów czy kotów chomiki nie posiadają potrzeby bliskości. Jeśli cieszy się obserwowanie zwyczajów tych małych gryzoni i nie sprawi Ci problemu zaakceptowanie ich charakteru, z pewnością obecność chomika sprawi Wam obojgu wiele przyjemności.

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!