Masaż dla kota

masaż kota

Prawidłowo wykonany masaż jest dobry także i dla kota.

Masaż jest błogosławieństwem dla ciała i duszy. Czy wiesz, że możesz również masować swojego kota? Czworonogi z pewnością docenią odrobinę dobroczynnego spa. Dowiedz się, jak to działa!

Masaż dla kotów: Wellness dla ciała i duszy

Masaż kota służy nie tylko do rozluźnienia napiętych mięśni. Ma wiele zalet: Delikatny dotyk opiekuna odgrywa również istotną rolę w redukcji stresu i napięcia.

Wykonując masaż swojemu kotu, pomagasz mu również nawiązać z Tobą głębszą więź. Odrobina czasu oderwanego od zabieganej codzienności jest balsamem dla duszy zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. W swoim kocie szybko dostrzeżesz zadbanego, głęboko zrelaksowanego i mruczącego radośnie kociaka.

Odpowiednia pora na masaż kota

Na zabieg odnowy biologicznej u kota należy wybrać możliwie najbardziej dogodną chwilę. Tuż po zjedzeniu przez kota posiłku należy powstrzymać się od masażu, aby mógł w spokoju strawić posiłek. Także jeśli kot się myje lub woli się akurat bawić, zaczekaj na lepszy moment.

Właściwy moment na masaż nadchodzi, kiedy kot jest w nastroju do przytulania. Zanim zaczniesz, upewnij się, że Twój zwierzak jest gotowy i chętny na takie rozpieszczanie.

Nigdy nie wykonuj masażu na szybko, pomiędzy obowiązkami, przeznacz na to dużo czasu – nawet jeśli sam masaż potrwa tylko kilka minut. Jeśli opiekun jest spokojny i zrelaksowany, jego nastrój przeniesie się również na kota.

Jak wykonać masaż dla kota?

Jeśli masujesz kota po raz pierwszy, rób to powoli. Zacznij od miejsca, w którym Twój kot najbardziej lubi być głaskany. Podczas masażu możesz rozmawiać z kotem lub włączyć relaksującą muzykę.

Wiele osób lubi poddać się porządnemu masażowi mięśni. W przypadku kota należy jednak zwracać uwagę, by ruchy były delikatne a nacisk na mięśnie niewielki. Do masażu pyszczka i głowy kota używaj tylko opuszków palców. W okolicach tułowia najlepiej użyć całej dłoni. W ten sposób kot będzie odczuwał masaż bardziej intensywnie.

Zawsze upewnij się, że Twój kot czuje się komfortowo. Jeśli leży bez ruchu i mruczy, wszystko jest w porządku. Jeśli będzie chciał się oddalić, przerwij masaż i pozwól mu na to.

Masaż czoła kota

Wiele kotów lubi być głaskanych po głowie, więc masaż czoła będzie szczególnie dobry na początek. Palcem wskazującym delikatnie kreśl kółka na środku czoła kota.

Możesz również użyć obu palców wskazujących, aby wykonać ostrożne okrężne ruchy nad oczami, a następnie stopniowo przesuwać je w kierunku skroni i policzków kota. Jeśli Twój pupil zacznie mruczeć, oznacza to, że wszystko robisz dobrze.

Masaż uszu kota

Głaszcz uszy kota od podstawy do czubka. Używaj kciuka do jednego ucha i palca wskazującego do drugiego, dzięki czemu możesz masować oboje uszu w tym samym czasie. Niektóre zwierzęta domowe lubią również, gdy ugniatasz ich uszy palcami.

Głaskanie podbródka

Prawie wszystkie koty lubią być łaskotane po podbródku. Delikatnie przesuń palec wskazujący od dołu szyi aż do brody. Jeśli kotu spodoba się ten masaż, podniesie głowę, zamknie oczy i zacznie mruczeć. To jest jego sposób na powiedzenie Ci: “Proszę, rób to dalej!”.

masowanie karku kota
Możesz również delikatnie ugniatać kark kota, jeśli Ci na to pozwoli.

Relaks dla karku i braków

W celu wykonania masażu karku, delikatnie chwyć sierść na karku kciukiem i palcem wskazującym i ugniataj ją. Następnie przejdź do barków – koty również cierpią często z powodu napięcia ramion.

Uwaga: Nie wszystkie koty lubią masaż karku i barków. Zwróć uwagę na język ciała kota podczas wykonywania tej czynności. Jeśli nie wygląda na zachwyconego, koniecznie przerwij masaż.

Masowanie grzbietu kota

Aby wykonać masaż pleców pupila, wyciągnij kciuk i palec wskazujący po lewej i prawej stronie kręgosłupa. Następnie powoli głaszcz oboma palcami od szyi w dół aż do ogona. Powtórz to kilka razy.

Następnie możesz delikatnie ugniatać sierść na grzbiecie. Zachowaj ostrożność, nie ściskaj mocno i przerwij masaż, jeśli zauważysz, że kotek przestaje czuć się komfortowo.

Masaż łapek

Masaż łapek stanowi ukoronowanie całego masażu. Umieść kciuk na środku poduszki łapki i wykonuj powolne, okrężne ruchy.

Łapy muszą dźwigać cały ciężar kota i mogą być szczególnie napięte.

masowanie łapek kota
Na koniec kociego masażu przychodzi kolej na łapki.

Co należy wziąć pod uwagę podczas masażu

Aby wspólne spędzanie czasu z kotem na masażu było udane, powinniście zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Optymalny czas trwania masażu wynosi od pięciu do piętnastu minut.
  • Wykonuj powolne, delikatne ruchy rękoma.
  • Nie należy wykonywać masażu, jeśli kot jest chory lub ma problemy ze skórą.
  • Nie wolno masować kotek w ciąży.
  • Nie należy masować brzucha kota. Większość kotów nie lubi być tam dotykana.

Ważne: Nie należy stosować olejków do masażu

Nie należy stosować olejków do masażu, gdyż działają one negatywnie na sierść i skórę kota. Ponadto niektóre olejki eteryczne są trujące dla kotów. Należą do nich olejek cynamonowy, goździkowy, eukaliptusowy i olejek z drzewa herbacianego. Poza tym zapach olejku jest zdecydowanie zbyt intensywny dla delikatnych kocich nosków.

Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?