Zabawa z kotami domowymi

Zabawa kotów indoor

Jako właściciel kota domowego na pewno chcesz, by Twój pupil żył w miarę możliwości jak najbardziej zgodnie ze swoją naturą. Wobec tego Twoje mieszkanie powinno zapewniać kotu wiele możliwości zróżnicowanych zajęć. Im mniej w mieszkaniu jest miejsc tabu, tym lepiej dla kota. Elastyczne godziny posiłku bardziej odpowiadają naturalnym warunkom życia kota, niż regularne. Ostatni posiłek kot powinien dostać tuż przed Twoim pójściem spać. Kiedy gwarantujesz kotu zmiany, sprawiasz, że staje się on bardziej odporny na stres. Z tego także powodu powinieneś często się z nim bawić. Raz w tygodniu daj kotu nowy karton czy pudełko do ukrycia się, ponieważ zmieni to świat zapachów kota. Możesz także zadbać o to, by wokół kota rozlegały się nieznane mu odgłosy, dzięki czemu nie będzie zbyt płochliwy i zestresowany w nowych sytuacjach.

Dlaczego zabawa z kotem domowym jest dla niego tak istotna

Dla kotów zabawa jest niezmiernie ważna, ponieważ odreagowują one w ten sposób stres. Podążają one za swoim naturalną potrzebą i dzięki temu pozostają zdrowe na ciele i w dobrej kondycji umysłowej. Koty „kanapowe” mają dużo mniej możliwości, by się wyszaleć, niż koty wypuszczane na zewnątrz. To właśnie przede wszystkim dla nich tak ważny jest ruch i zabawa, by pozostać fizycznie i intelektualnie sprawnym. W trakcie zabawy od razu widać, że koty „kanapowe” są w niej ekspertami. We wspólnym życiu z człowiekiem wykazują, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, dużą chęć do zabaw. Kiedy tylko znajdziesz chwilę na wspólną zabawę ze swoim kotem, z pewnością nie napotkasz się z brakiem zainteresowania z jego strony. Koty, które tylko leżą i drzemią po kątach, najczęściej po prostu poddały się nudzie, na którą skazał je los. Dzięki zabawie z kotem zapobiegasz także jego niepoprawnym zachowaniom!

Jak zachęcić nieprzekonanego kota do zabawy

Dzięki przemyślanym grom i zabawom możesz rozwinąć inteligencję kota. By się nie nudzić, koty potrzebują coraz to nowych wyzwań i zagwozdek. Przebywające wyłącznie w mieszkaniu koty zagrożone są brakiem odpowiednio angażujących zajęć, czy też po prostu nudą. Skarpeta z szeleszczącą folią czy zabawka z kocimiętką potrafią zaangażować kota na wiele godzin, gdyż działają na niego przyciągająco. Chęć do zabawy dodatkowo spotęguje dźwięk dzwoneczka.

Zabawki marki KONG, takie jak na przykład KONG Kickeroo Kitten, są solidne, zachęcają do zabawy i oferują różnorodne możliwości zajęć. Spośród pluszaków wśród kotów furorę robią zwłaszcza te o wyglądzie myszy lub wypełnione orkiszem lub kocimiętką. Koty potrafią bawić się ulubionymi pluszakami praktycznie cały czas, nosząc je, rzucając nimi i wgryzając się w nie, a także często przytulają je w czasie drzemki.

Zabawka Kong dla kota
Zabawki na inteligencję dla kota

Zabawki na inteligencję popularnych marek

Dla kotów zabawa zabawkami na inteligencję jest wskazana, ponieważ wspiera ich kreatywność i spryt. Catit Play-N-Scratch marki Hagen to jedna z ulubionych przez klientów zabawek na inteligencję dla kotów, która posiada liczne funkcje. Urządzenie składa się z maty do drapania, piłeczki i zabawki z piórkami na sprężyce oraz zawiera kocimiętkę.

Cat Activity Fun Board Od Trixie

Cat Activity Fun Board od Trixie łączy ze sobą wiele możliwości zabawy. Szyna do zabawy Catit Design Senses Super Roller stanowi doskonałe urozmaicenie każdego dnia kociego. Świecąca piłka porusza się po szynie o nieregularnych kształtach. Lepszej motywacji do aktywności fizycznej nie można sobie chyba już wyobrazić, ponieważ kot z całą pewnością niestrudzenie będzie biegał za piłką.

Trixie zabawka interaktywna dla kota
Tunel dla kota

Więcej Agility

Kiedy kot bezbłędnie pokonuje tor przeszkód, wówczas można mówić o Agility dla kota. To doskonała możliwość dla kotów domowych, by pozostać w dobrej formie. Odpowiedni trening wspiera cały aparat ruchowy zwierzęcia, a ponadto dba także o rozwój jego możliwości umysłowych. Jeśli dopiero zaczynasz ze swoim kotem zabawę z Agility, uzbrój się w cierpliwość i zaczynaj powoli, następnie stopniowo zwiększaj stopień trudności zadań. Twój pupil nie może zostać na samym początku przeciążony, inaczej nie będzie miał zamiaru dalej współpracować. Masz już odpowiednią zabawkę dla kota? To możecie zacząć zabawę! Zobaczysz, że kot będzie Ci bardzo wdzięczny za poświęcony mu czas.

Zabawa w chowanego

Koty uwielbiają zabawę w chowanego. W tunelu, domku dla kota czy za drzwiami – każda kryjówka jest dobra. Także kartony posłużą jako doskonałe kryjówki, a także miejsca do leniuchowania. Zabawa w chowanego odpowiada naturalnym instynktom kotów. Skorzystaj z tej opcji, gdyż jest ona bardzo prostą i jednocześnie bardzo skuteczną metodą na połączenie w jednej zabawie aktywności fizycznej i ćwiczeń umysłowych.

Zabawka w chowanego z kotem
Aplikacje dla kotów

Bezpłatne aplikacje dla kotów

Większość kotów szaleje za aplikacjami rozwiniętymi specjalnie dla nich. Listę topowych apek otwierają „Game for cats” i „Game for cats 2”. Ta zabawa polega na łapaniu światełka lasera. Kiedy kotu uda się dotknąć punkcika, rozlega się wysoki ton a punkcik zamienia się w różową chmurkę. W wersji 2 zamiast punkcika kot musi upolować myszkę, innego kota lub motyla przez ekran tabletu czy komputera. Dzięki apce „Paw Me” możesz zagrać ze swoim kotem lub znaleźć dla niego wśród innych użytkowników aplikacji innego kociego przeciwnika. Koty mają łapać biegające po ekranie myszki, które po pacnięciu w nie, natychmiast się rozpływają i pojawiają się nowe. Aplikacja zlicza udane pacnięcia dla każdego zawodnika.

Pamiętaj, żeby zawsze nadzorować swojego kota w trakcie zabawy, żeby nie zrobił sobie przypadkowo krzywdy. Regularnie sprawdzaj stan zabawek i w razie wystąpienia na nich uszkodzeń, koniecznie wymień je na nowe, ponieważ połknięcie oderwanego elementu zabawki może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia kota.

Najczęściej polecane
2 min

Kocimiętka

Zapachowi kocimiętki tylko nieliczne koty są w stanie całkowicie się oprzeć. Dowiedz się, jakie są jej zastosowania i korzyści!