10 wskazówek, jak robić kotu jeszcze lepsze fotki!

zdjęcia kota

Koty to jedne z najchętniej fotografowanych zwierząt. Zdjęcia ich wyrazistych oczu, mięciutkich łapek, jedwabiście połyskującego futerka — wszystko to potrafi zafascynować i urzec. Problemem w fotografowaniu zwierząt jest fakt, że tacy modele są często samowolni, niecierpliwi, ruchliwi, uparci, a nawet przekorni. Jak pomimo tego zrobić kotu ideale zdjęcie, dowiesz się dzięki naszym 10 wskazówkom!

  • Motyw w głowie

Zdjęcia do ramki czy na Facebooka — nieważne w jakim celu, ważne że z nimi — naszymi zwierzakami. Chcemy ich mieć jak najwięcej. Jednak nie zawsze zdjęcia wychodzą tak, jak byśmy chcieli: słabe światło, rozmazane kadry, kiepskie tło czy po prostu kolejne zdjęcie z całej serii identycznych ujęć. Zrobienie naprawdę ciekawego zdjęcia kotu, zarówno od profesjonalnego fotografa, jak i od raczkującego w temacie fotografii opiekuna kota wymaga niemało sprytu i cierpliwości — w końcu zwierzęciu z reguły niespecjalnie zależy na imponującym portfolio ze zdjęciami.

Zanim zabierzesz się za cykanie zdjęć, przemyśl, co chciałbyś zdjęciem wyrazić. Chcesz zrobić kotu zdjęcie porterowe? A może wolisz sfotografować go w środku dzikiej zabawy, kiedy wspina się i skacze? Tłem ma być plener czy domowa kanapa? Czasem pomaga przejrzenie fotek w Internecie — dostarczą inspiracji. Nie próbuj jednak odwzorować jakiegoś zdjęcia 1 do 1 — zwykle kończy się to kompletną klapą. W końcu każdy kot jest inny i niepowtarzalny — tak niepowtarzalna powinna być także jego fotografia.

By znaleźć doskonały motyw na zdjęcie dla swojego pupila, przemyśl najpierw, co go wyróżnia. Może jakiś ciekawy wzór na sierści? Może jest coś, co uwielbia robić? Jest jeszcze mały i skory do szaleństw? To może trafione okaże się dynamiczne zdjęcie z ulubioną zabawką lub zdjęcie kocięcia z zaciekawieniem spoglądającego w obiektyw? Zdjęcia kociąt bardzo dobrze wychodzą też wtedy, gdy można porównać ich rozmiary do rozmiaru innego przedmiotu. Być może Twój kot to urodzony łowca, który potrafi cały dzień spędzić w ogrodzie, polując na małe zwierzęta? Spróbuj sfotografować go właśnie tak, w trakcie harców.

YT channel 1000x160
  • Neutralne tło

Niezależnie od tego na jaki motyw się zdecydujesz i jakie wybierzesz tło, w centrum fotografii znajdować powinno się zwierzę. Niespokojne otoczenie z ludźmi, samochodami, zbyt wzorzysta tapeta czy zasłony — to wszystko odwróci uwagę od głównego bohatera fotografii. Jeśli robisz zdjęcia w domu, wybierz raczej jednolite tło, na przykład jednobarwną ścianę bez ozdób, lub drewnianą podłogę czy jednobarwne płytki. Możesz też samodzielnie przygotować tło do zdjęć, na przykład malując karton lub styropian na wybrany przez siebie kolor. Również jednobarwne poduszki i koce nadadzą się zaaranżowania scenerii.

Ważne, by tło kontrastowało z umaszczeniem pupila. Kot o całkowicie czarnej sierści najlepiej wypadnie na jasnych płytach lub kolorowym (ale nie zbyt pstrokatym) kocu. Koty o brązowo-rudym futerku z kolei mogą się zlewać z drewnianą lub laminowaną podłogą. Wybierz więc kontrastujące tło. Jeśli masz białego kota, zdecyduj się raczej na ciemne tło. Jeśli chcesz sfotografować kota w plenerze, także poszukaj raczej jednolitej scenerii, na przykład kawałka zadbanego trawnika.

  • Dobre światło

Piękne tło, dobra poza i najlepszy aparat nic nie dadzą, jeśli oświetlenie jest nie w porządku. Dobre oświetlenie i jak najwięcej światła słonecznego to podstawa dobrej fotografii. Jeśli nie posiadasz zestawu oświetleniowego do robienia zdjęć, ustaw kota do zdjęcia jak najbliżej dużego okna, albo od razu przenieście się na zewnątrz. By uniknąć niechcianych cieni na zdjęciach, nie ustawiaj się tyłem do źródła światła, ale nieco bokiem. Kiedy kot patrzy prosto przez okno, na zdjęciach często pojawia się biała planka światła na pyszczku pupila, co stanowi zwykle ciekawy efekt, pożądany przy zdjęciach portretowych.

Nie używaj lampy błyskowej! Może przestraszyć kota i sprowokować go do ucieczki.

koty patrzą w obiektyw
  • Koci portret: Pierwszy plan ostry, nieostre tło

Możesz wypróbować też trick z nieostrym tłem i wyostrzonym pyszczkiem pupila. Profesjonaliści ustawiają swoje aparaty na tryb preselekcji przysłony A lub AV, na jak najniższą wartość. Przy wartościach f2.8 czy f3.2 przysłona jest szeroko otwarta, wobec czego głębia ostrości jest mniejsza. Tło jest więc nieco rozmazane, a pierwszy plan wyostrzony. Skoncentruj się przede wszystkim na oczach pupila — zdjęcia portretowe zwierząt przekonują przede wszystkim ostrymi, wyrazistymi oczami, które natychmiast przyciągają wzrok oglądającego zdjęcie.

Wszystkim tym, którzy nie bardzo rozeznają się w profesjonalnej fotografii i fachowych określeniach a chcieliby zrobić piękne portretowe zdjęcie swojemu pupilowi, zaleca się skorzystanie z trybu porterowego, który w większości aparatów cyfrowych i aparatów w smartfonach można bez problemu włączyć, wybierając po prostu odpowiedni symbol. Jeśli Twój smartfon nie posiada takiej opcji w aparacie, możesz ściągnąć aplikację z opcją redukowania ostrości w trakcie robienia zdjęć lub obrobić je później w dowolnym programie do obróbki.

  • Kot w ruchu: Kadr szybki, ale nieporuszony

Szczególne wyzwanie stanowią modele, którzy nie mają szczególnej ochoty współpracować z fotografem. Zamiast siedzieć spokojnie i patrzeć w aparat kot idzie sprawdzić, co tam w kuchni, skacze na drapak albo wierci się po pomieszczeniu? Fotografia kota w ruchu, podczas gdy wesoło biega czy podskakuje, może być szczególnie urokliwa. Jednak niestety często zdjęcia takie rozmazują się lub są niewyraźne, przez co nadają się tylko do wyrzucenia do cyfrowego kosza.

By zapobiec rozmazywaniu się obrazu, ustaw tryb „sport”. Możesz wypróbować również serię zdjęć — dzięki tej opcji nie umknie Ci żadna oryginalna poza Twojego bawiącego się w najlepsze pupila. Naturalnie po sesji zdjęciowej trzeba będzie poświęcić trochę czasu na selekcję zdjęć. Ważne: Upewnij się najpierw, że masz wystarczająco dużo pamięci na aparacie lub smartfonie.

  • Obiektyw na wysokości kocich oczu

Zdjęcia kotów są naturalniejsze, kiedy oddają ich rzeczywiste proporcje. Zdjęcia robione kotu z góry są zdecydowanie rzadziej przekonujące, ponieważ zwykle odwracają uwagę od właściwego zamierzonego efektu zniekształconymi proporcjami. Co to oznacza dla fotografa? Obiektyw na wysokości oczu pupila.

Masz kota o majestatycznym wyglądzie, takim jak na przykład kot perski lub Maine Coon? Proponujemy położyć się na podłodze i spróbować sfotografować pupila z tak zwanej „żabiej” perspektywy. Takie zdjęcie może okazać się w przypadku dostojnego kota szczególnie urzekające. Uwaga: Czasami koty sfotografowane od dołu wydają się być na zdjęciu grubsze niż są w rzeczywistości.

  • Kot, który patrzy w obiektyw

Fantastycznie wychodzą też zdjęcia, na których kot patrzy prosto w obiektyw. Jednak jak sprawić, by niezależny zwierzak chciał spojrzeć właśnie tam? Czekanie, aż kot przypadkiem spojrzy w obiektyw, może okazać się prawdziwą próbą cierpliwości. Na szczęście istnieje kilka tricków, które można wypróbować, by wzrok pupila skierować w pożądanym kierunku.

Najpewniejszym sukcesu można być wówczas, gdy przy sesji pomaga druga osoba. Może ona na przykład operować wędką dla kota w taki sposób, by przykuć uwagę kota i skierować jego wzrok jak najbardziej w stronę obiektywu, podczas gdy Ty będziesz czekać w gotowości do pstryknięcia fotki. Jeśli nie masz asystenta do pomocy, możesz spróbować zwrócić uwagę kota odgłosami z aparatu (na przykład dźwiękiem migawki) lub różnymi dźwiękami z telefonu. Koty są z natury ciekawskimi stworzeniami — wykorzystaj to! Możesz też wykorzystać ulubione smakołyki swojego kota, by zwabić go blisko obiektywu. Dla smakołyków większość kotów zrobi przecież wszystko i przy okazji być może spojrzy w obiektyw jeszcze bardziej rozweselonymi oczami.

zdjęcie kota smartfonem
  • Bliżej, bliżej, jeszcze bliżej

Żeby zdjęcie kota było udane, kot musi być w jego centrum, natomiast nawet najbardziej minimalistyczne tło powinno być i tak ograniczone do minimum. Podejdź więc z aparatem jak najbliżej pupila. Kot pewnie obwącha aparat, co może też przysporzyć Ci okazji do zrobienia naprawdę ciekawego zdjęcia — zwłaszcza, jeśli kotek będzie patrzył prosto w obiektyw.

Także zdjęcia detali, gdzie na pierwszym planie znajduje się plamka na nosku kota lub jego łapka, potrafią dawać ciekawy efekt i wyglądają świetnie włożone do ramki. Weź pod uwagę także jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć. Postaraj się o nie najgorszy sprzęt, żeby przy powiększaniu zdjęcia, nie okazało się, że widać każdy piksel.

produkty dla kociąt
  • To wyjątkowe coś: Zdjęcie w obróbce

Można chcieć imponować na Instagramie itp. zdjęciami z hasztagiem #nofilter, ale nie da się zaprzeczyć, że niektóre zdjęcia prawdziwymi perełkami stają się dopiero po nałożeniu filtra lub dodaniu innego efektu. Bądźmy szczerzy: Profesjonalne zdjęcia z okładek magazynów są retuszowane notorycznie, Ty też, za sprawą programów do obróbki zdjęć lub odpowiednich aplikacji na telefon, możesz sprawić, że Twój zwierzak będzie wyglądał na zdjęciu jeszcze piękniej niż w rzeczywistości. Ciekawie wyglądają zdjęcia z wyraźnym kontrastem barwnym choć niekoniecznie — niektóre wyglądają jeszcze bardziej profesjonalnie, gdy są czarno-białe. Popróbuj różnych efektów, aż natrafisz na taki, który nada zdjęciu „to wyjątkowe coś”.

  •  Ćwiczenie czyni mistrza

Wiesz już więc całkiem sporo o robieniu fajnych zdjęć pupilowi. Być może zdjęcie Twojego autorstwa nie od razu zbierze tysiąc lajków na Facebooku, ale nie przejmuj się zbytnio: Nie od razu Kraków zbudowano. Czy to w sporcie, czy w muzyce, malarstwie czy kociej fotografii: Żeby naprawdę być w czymś dobrym, nie wystarczy sam talent. Każdy profesjonalista w danej dziedzinie musi dużo ćwiczyć!

Chwyć więc za aparat i próbuj coraz to nowych póz, trybów i perspektyw. Im bardziej zaznajomiony będziesz z możliwymi technikami, tym szybciej będziesz w stanie zareagować na zachowanie kota i uwiecznić je w wyjątkowych kadrach.

Życzymy doskonałej zabawy, cierpliwości i mnóstwa wspaniałych pomysłów na fotografie pupila!

Najczęściej polecane