Pokrój: Jak wygląda Criollo?
Criollo to koń pracujący z krwi i kości, co znajduje również odzwierciedlenie w jego wyglądzie. Występuje w różnych typach, a niektóre z nich mogą różnić się od siebie dość znacznie. Poniżej znajdziesz opis wzorca rasy, do którego dąży się w hodowli.
Szeroka klatka piersiowa, mocne kończyny
Średniej wielkości, kompaktowej budowy Criollo mierzy od 140 do 148 centymetrów w kłębie. Jego klinowata głowa ma wyraźnie zaznaczone ganasze i biegnie wzdłuż prostej lub delikatnie zakrzywionej linii. Oczy są wyraziste, o przyjaznym wyrazie.
W przeszłości Criollo miał bardzo krótką, wysoko osadzoną szyję, dzisiaj cechy te nie są już tak wyraźne. Szeroka i długa szyja płynnie przechodzi w płaski kłąb.
Poza tym, typowe dla niego są długie, proste plecy i mocna, szeroka klatka piersiowa, wsparte na niezwykle stabilnych i wytrzymałych kończynach, zakończonych mocnymi kopytami.
Criollo mestizo
Przedstawiciele rasy, u których ewidentnie widoczny jest dolew krwi koni innych ras, sprawiający, że nie odpowiadają wzorcowi rasy, zwani się Criollo mestizo (mestizo w j. hiszpańskim oznacza „mieszany”).
Ile waży Criollo?
Waga dobrze umięśnionych osobników waha się od 400 do 550 kilogramów.
W jakim umaszczeniu występują Criollo?
W ich przypadku dopuszczalne są wszystkie maści z wyjątkiem tarantowatej. Niepożądane są natomiast duże białe obszary; charakterystyczne dla rasy są stonowane kolory, takie jak bułane (np. myszate), kasztanowate, gniade czy siwe.
Zdumiewające: W Ameryce Południowej znanych jest około 600 różnych umaszczeń Criollo.
Czy Criollo to koń gorącokrwisty?
Przedstawiciele tej rasy należą do koni gorącokrwistych. Oznacza to, że łączą w sobie zarówno cechy koni pełnej krwi, jak i koni zimnokrwistych. Dlatego uważane są za doskonałe konie robocze i rekreacyjne.