Kupno konia: O czym należy pamiętać?

Koń na halterze

Jeśli marzysz o posiadaniu własnego konia, podczas zakupu musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Kochasz konie i chcesz sprawić sobie własnego wierzchowca? W poniższym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu konia i jak zyskać pewność, że Twój nowy podopieczny będzie zdrowy i w dobrej kondycji.

Jak przygotować się do zakupu konia?

Konie wymagają uwagi, opieki i troski. Posiadanie własnego wierzchowca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, koniecznością poświęcenia mu czasu oraz środków finansowych. Dlatego przyszli właściciele koni muszą decyzję o ich zakupie starannie przemyśleć oraz uczciwie ocenić swoją motywację i posiadane doświadczenie.

Zanim zaczniemy rozglądać się za własnym rumakiem, wyjaśnijmy sobie poniższe kwestie:

 • Dlaczego chcemy mieć własnego konia? Czy możemy realizować swoją pasję, nie kupując własnego zwierzęcia?
 • Jaką mamy wiedzę i umiejętności w zajmowaniu się końmi? Potrzebujemy w pełni wyszkolonego zwierzęcia czy jesteśmy w stanie samodzielnie go wytrenować?
 • Jakie środki możemy przeznaczyć za zakup i utrzymanie konia?
 • Czy mamy wystarczająco dużo czasu, by zapewnić koniowi utrzymanie zgodne z zasadami właściwymi dla gatunku? Czy możemy poświęcić koniowi kilka godzin dziennie lub czy ktoś może to zrobić za nas?
 • Kto będzie opiekował się naszym koniem podczas choroby lub urlopu?

Im jaśniejsze będą nasze oczekiwania względem konia i im lepiej będziemy wiedzieć, co możemy mu zaoferować, tym łatwiejszy okaże się zakup. Wówczas okaże się także, jakiego konia potrzebujemy, który pensjonat będzie dla niego najlepszy i jakie kwestie dotyczące zakupu musimy jeszcze wyjaśnić.

Alternatywy dla kupna konia

Jeśli nie mamy pewności czy kupno konia jest właściwą decyzją lub chcemy z nią jeszcze poczekać, postarajmy się więcej czasu spędzać z koniem, którym się aktualnie opiekujemy i pogłębić naszą wiedzę na temat tych zwierząt. Dobrym pomysłem jest dzierżawa konia, która daje pewną namiastkę posiadania własnego wierzchowca.

Poniżej podsumowaliśmy najistotniejsze kwestie dotyczące kupna konia.

Jaki koń do nas pasuje?

Konie to zwierzęta o silnych charakterach, które czasem przejawiają większy, a czasem mniejszy temperament. Stąd też dużo ważniejsze od umaszczenia czy wyglądu wierzchowca jest to, czy między nami i naszym podopiecznym jest „chemia” – w końcu mamy przed sobą wiele wspólnych lat. Ponadto, zaufanie i „dobry kontakt” są podstawą do tego, by nasza codzienność była bezpieczna i pozbawiona frustracji.

Przeczytaj także: Zanim kupisz konia, koniecznie zapoznaj się z różnymi typami i rasami koni. Przygotowane przez nas portrety ras koni gorącokrwistych i zimnokrwistych dostarczą Ci cennych wskazówek i podpowiedzą które z nich będą odpowiednie dla początkujących, a które dla jeźdźców o ambicjach sportowych.

Ile kosztuje koń?

Ceny koni różnią się w zależności od rasy, wieku i pochodzenia zwierzęcia. Średnio wahają się od około 5000 zł za kuca do 50000 zł za konia gorącokrwistego, przy czym konie sportowe mogą osiągać znacznie wyższe ceny.

Bieżące koszty utrzymania konia są trudne do jednoznacznego określenia, jednak w przybliżeniu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 25000 zł rocznie, chociaż wiele zależy od tego, jaką stajnię wybierzemy, na jaką paszę się zdecydujemy, jak często będziemy konsultować się z lekarzem weterynarii, czy jak drogie będą usługi kowala.

Do tego należy doliczyć także koszty ubezpieczenia i sprzętu jeździeckiego.

Gdzie można kupić konia?

Do własnego konia prowadzi kilka dróg. Niezależnie od tego, czy poszukiwania naszego wierzchowca zaczniemy w Internecie, czy nasze kroki skierujemy do hodowcy, nie podejmujmy decyzji o kupnie samodzielnie – najlepiej poradźmy się doświadczonego koniarza lub trenera.

Giełda koni online i offline

Oferty sprzedaży koni znajdziemy w specjalistycznych czasopismach, ogłoszeniach wywieszanych w stajniach, na aukcjach czy w Internecie. Przeglądając oferty w sieci możemy zorientować się, jakie konie są dostępne w naszej okolicy, gdzie znajdziemy hodowle prywatne, a gdzie państwowe.

Pamiętajmy, że zakup przez Internet, bez obejrzenia konia na żywo, jest absolutnie wykluczony.

Zakup konia od handlarza

Handlarze zazwyczaj dysponują bogatym wyborem koni, ale zakup zwierzęcia z ich rąk może wiązać się z ryzykiem, ponieważ historia konia nie zawsze będzie do końca znana. Należy więc bezwzględnie dowiedzieć się, kim dokładnie jest dany sprzedawca.

Zakup konia od hodowcy

Hodowcy najczęściej sprzedają konie, które się u nich urodziły i wychowały. Decydując się na konia z hodowli, można liczyć także na profesjonalne wsparcie. Hodowcy dbają bowiem szczególnie o swoich podopiecznych i swoją reputację, ponieważ mają świadomość, że jeśli coś będzie nie w porządku, ucierpi na tym ich dobre imię. Jeśli już wiemy, która rasa koni będzie dla nas odpowiednia, możemy skontaktować się ze związkiem jeździeckim, by otrzymać namiary na profesjonalnych hodowców.

Kupno konia: Lista kontrolna

Jak już znajdziemy swojego wymarzonego wierzchowca, kolejnym etapem będzie bliższe poznanie go. Przyjrzyjmy się koniowi i sprzedawcy, zwróćmy uwagę na poniższe kwestie i zapytajmy o charakter, temperament, pochodzenie, zdrowie i ewentualne cechy szczególne zwierzęcia.

Aby nie umknęło nam nic ważnego w gorączce zakupów, weźmy ze sobą listę pytań, które koniecznie należy zadać hodowcy:

 • Czy informacje zawarte w ogłoszeniu są poprawne?
 • Skąd pochodzi koń i jak był do tej pory użytkowany?
 • Ilu miał właścicieli?
 • Czy startował w zawodach? Jak często jest trenowany? Jaki jest stopień jego wyszkolenia?
 • Czy ma jakieś problemy behawioralne? Jak się zachowuje w stosunku do człowieka?
 • Jaki ma charakter? Czy jest płochliwy, temperamentny, towarzyski?
 • Jaki jest w obsłudze?
 • Czy jest zdrowy? Na jakie choroby chorował w przeszłości?
 • Dlaczego koń jest sprzedawany?

Nie śpieszmy się z zakupem i nie pozwólmy się ponaglać. Profesjonalny hodowca da nam czas na podjęcie decyzji. Nie rezygnujmy z jazdy próbnej i sprawdźmy, jak koń zachowuje się podczas czynności takich, jak siodłanie czy czyszczenie.

Zwróćmy także uwagę na kompletność dokumentów konia. Każde zwierzę musi mieć dokument identyfikacyjny – tak zwany paszport konia.

Lekarz weterynarii bada konia przed zakupem
Przed zakupem należy koniecznie przeprowadzić niezbędne badania.

Badanie kupno-sprzedaż: Czy badać konia przed zakupem?

Długo poszukiwany idealny kandydat na naszego wierzchowca został odnaleziony? Jeśli więc chcemy go kupić i cieszyć się z jego towarzystwa przez wiele lat, musimy koniecznie poprosić lekarza weterynarii, by go gruntownie przebadał.

Badanie kupno-sprzedaż obejmuje sprawdzenie stanu ogólnego zwierzęcia, jego budowy, ruchu, oczu i serca. Możemy dodatkowo wykonać również badanie rentgenowskie kończyn i kopyt, badanie ultrasonograficzne oraz badania krwi.

Należy oczywiście wziąć pod uwagę fakt, że badania te są dość kosztowne, warto więc wykonać je dopiero wówczas, gdy jesteśmy naprawdę pewni, że znaleźliśmy naszego wymarzonego rumaka.

Czy konieczne jest zawarcie umowy ze sprzedającym?

W przeszłości zakup konia był zazwyczaj przypieczętowany uściskiem dłoni. Dziś jednak lepiej zawrzeć umowę kupna konia, która będzie określała wszystkie ważne warunki ogólne transakcji. Jeśli w trakcie użytkowania konia okaże się, że ma jakieś „wady”, umowa daje nam podstawę na przykład do wnioskowania zwrotu części ceny zakupu.

W zależności od tego, od kogo kupujemy konia, umowa może być skonstruowana odmiennie. Wzory wielu z nich znajdziemy w Internecie. Powinny być one jednak zweryfikowane przez prawnika, aby uniknąć przykrych niespodzianek po ich zawarciu.

Czy po zakupie konia przysługuje nam prawo zwrotu?

Jeśli kucyk, którego kupiliśmy dla naszego dziecka w ciągu pół roku od zakupu okaże się narowisty lub dopiero po zakupie dowiemy się, że jesteśmy uczuleni na konie, sprzedawca będzie miał obowiązek obniżyć cenę lub przyjąć konia z powrotem do siebie, pod warunkiem, że wada istniała i była znana przed jego zakupem. Również w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady prawnika.

Ubezpieczać czy nie?

Kiedy dojdziemy do porozumienia ze sprzedawcą, wkrótce staniemy się dumnymi właścicielami konia. Ale żeby móc w pełni cieszyć się z naszego nowego towarzysza, warto wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli koni. Jeśli bowiem nasz koń wyrządzi jakiekolwiek szkody, uchroni nas ono przed koniecznością ponoszenia wydatków na ich naprawienie.

Dzięki ubezpieczeniu możemy również znacznie obniżyć koszty ewentualnego leczenia czy zabiegów, a także zabezpieczyć się dzięki ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Najczęściej polecane